• Посилання скопійовано

Перенесення відпустки через дні хвороби за листком непрацездатності

Працівник пішов у чергову відпустку з 24.06.24 по 17.07.24 р., відпустку оплатили 22.06.2024 р. з відповідним відображенням у Додатках 1 та 4ДФ за ІІ квартал 2024 р. З 03.07.2024 по 16.12.2024 відкритий листок непрацездатності, надано статус інваліда. Відпустку продовжено з 17.12.2024 р., є наказ про її перенесення з 17.12.2024 р. Як відобразити це у додатках єдиної звітності за ІV квартал 2024 р. Провести утримання ВЗ та нарахування ЄСВ?

Оформлення перенесення відпустки

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 80 КЗпП та п. 1 ч. 2 ст. 11 Закону про відпустки, у випадку, якщо працівник захворів під час щорічної відпустки, то вона продовжується (тобто надається після закінчення хвороби працівника) або її невикористана частина переноситься на інший період.

Згідно з абз. 3 ч. 2 ст. 15 Закону №1105 у разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, під час перебування у щорічній (основній чи додатковій) відпустці допомога надається у порядку та розмірах, установлених цим Законом.

Якщо працівник після лікарняного хоче продовжувати відпустку, то це його право.  Рішення про продовження або перенесення відпустки приймається за згодою між працівником та роботодавцем. 

Продовжити відпустку працівник може з наступного дня після закриття е-лікарняного або з іншої дати за згодою між роботодавцем та працівником). Про своє рішення про продовження відпустки на бажаний термін та про причини її продовження працівник зобов’язаний повідомити роботодавця надавши заяву, накшталт: “Прошу продовжити надану мені щорічну основну відпустку на ... календарних днів з 17.12.2024 р. у зв'язку з настанням тимчасової непрацездатності під час відпустки з 03.07.2024 по 16.12.2024 р. включно. Дата 17.12.2024.”. 

В свою чергу, роботодавець повинен видати наказ про продовження відпустки. Дата наказу може співпасти з датою написання заяви. Підставою для такого наказу є е-лікарняний та заява працівника. Відпустку продовжують на кількість календарних днів хвороби, що припадають на період відпустки. Наказ про продовження відпустки може бути наступного змісту: “У зв'язку з тимчасовою непрацездатністю з 03.07.2024 по 16.12.2024  р., що припала на період щорічної відпустки, НАКАЗУЮ Продовжити ПІБ, посада, щорічну основну відпустку за робочий рік .... на ... календарних днів з 17.12.2024  р. до 31.12.2024 р. включно.”

На підставі наказу про продовження відпустки та наказу/рішення/протоколу (залежно від уповноваженої особи/осіб) бухгалтер/кадровик складає зміни до табелю. 

Оскільки відпускні (початок та майже кінець місяця) та лікарняний (середина місяця) припали на один місяць, то табель заповнюється як зазвичай без внесення змін та коригувань за даним працівником, аналогічно і у грудні.

 

Єдина звітність

Бухгалтеру слід оплатити е-лікарняний (перші п’ять днів за рахунок роботодавця, а починаючи з шостого дня – за рахунок ПФУ, подавши заяву-розрахунок) та відсторнувати суму відпускних за повернуту кількість к.днів, на які припали дні тимчасової непрацездатності, таким чином повернувши працівнику ці дні відпустки як невикористані. При цьому, оскільки працівник отримав суму відпускних повністю, то, щоб їх не повертати, працівнику потрібно провести виплату лікарняних за мінусом суми відпускних за кількість повернутих к.днів, віднімати суму відпускних потрібно із розрахованої суми лікарняних за рахунок роботодавця, які не фінансуються ПФУ. Але це не є зарахуванням, оскільки у бухобліку пройде сторнування відпускних та нарахування допомоги за листком непрацездатності, а у Додатку 1 єдиної звітності буде відображено у місяці хвороби і сторнування відпускних (певної суми відпускних за повернуті к.дні з нарахованим за ці дні ЄСВ), і нарахування лікарняного, який відображатиметься за кодом «29» і сумою нарахованого ЄСВ на всю суму лікарняного.

 

ВЗ з лікарняних

Закон №4015 набрав чинності з 1 грудня 2024 року, яким внесені зміни до ПКУ в частині підвищення ставки військового збору до 5% від об’єкта оподаткування (крім окремих категорій платників цього збору, для яких ставка залишається на рівні 1,5 відсотка).

Відповідно до пп. 1 пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, об’єктом оподаткування військовим збором є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Тож, нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору з доходів працівників здійснюються за ставкою 5% від об’єкта оподаткування.

Відповідальним за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету з доходів працівників є роботодавці (пп. 1.5 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).

До доходу у вигляді заробітної плати, нарахованого працівнику за період до 1 грудня 2024 року, застосовується ставка ВЗ 1,5% незалежно від фактичної її виплати у грудні 2024 року.

Тож, до виплат (частини виплат), пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності, у разі перебування працівника на лікарняному в періоді до 1 грудня 2024 року, застосовується ставка ВЗ 1,5% незалежно від того, що нарахування (виплата, надання) будуть проведені у грудні 2024 року.

Зазначені виплати (частини виплат) у разі перебування працівника на лікарняному у періоді після 1 грудня 2024 року оподатковуються за ставкою ВЗ у розмірі 5%.

 

ВЗ з відпускних

До доходу (частини доходу) у вигляді заробітної плати за час перебування платника податків у відпустці до 1 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 1,5%, а за час перебування платника податків у відпустці після 1 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 5% незалежно від того, коли будуть проведені нарахування (виплата, надання) таких доходів.

При цьому, оскільки відпускні були відсторновані (бо продовження припало на інший період), і бухгалтер розрахує у грудні 2024 нову середню для виплати відпускових, тобто після вступу в дію Закону №4015 про підвищення ставки ВЗ, то до нарахованої суми відпускних (у грудні 2024) застосовувати потрібно ставку ВЗ 5%.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Головбух за директора без звільнення від обов’язків
    Директор підприємства перебуває у відпустці без збереження зарплати на час воєнного стану. Планується, що головбух буде виконувати функції і директора, і головного бухгалтера без звільнення з посади з перереєстрацією директора в ЄДР. Через ситуацію, що склалася постали наступні питання. Питання: 1. Чи можна перевести директора на іншу, не керівну посаду та залишити у відпустці без збереження зарплати на час воєнного стану й надалі? 2. Як краще оформити головбуха новим директором: для цього підійде суміщення з доплатою? В якому розмірі встановити доплату? 3. Чи треба бухгалтеру як директору новий КЕП на 1 особу – за директора та за головбуха? 4. Чи треба повідомляти податкову чи достатньо змін в ЄДР та нових підписів? 5. Чи може директор/головбух працювати дистанційно, якщо діяльності майже нема, просто подавати звіти?
    Сьогодні 14:10643
  • Перенесення відпустки через дні хвороби за листком непрацездатності
    Працівник пішов у чергову відпустку з 24.06.24 по 17.07.24 р., відпустку оплатили 22.06.2024 р. з відповідним відображенням у Додатках 1 та 4ДФ за ІІ квартал 2024 р. З 03.07.2024 по 16.12.2024 відкритий листок непрацездатності, надано статус інваліда. Відпустку продовжено з 17.12.2024 р., є наказ про її перенесення з 17.12.2024 р. Як відобразити це у додатках єдиної звітності за ІV квартал 2024 р. Провести утримання ВЗ та нарахування ЄСВ?
    Сьогодні 13:074
  • Індексація зарплати у січні 2025 р. при звільненні працівника в середині місяця
    Працівник звільняється 15 числа. Чи потрібно нараховувати індексацію на зарплату пропорційно відпрацьованому часу? Чи потрібно нараховувати індексацію на зарплату з січня 2025 року, якщо підняття зарплати було в квітні 2024 року?
    10.01.2025461
  • Робота за кордоном та подання декларації про майновий стан і доходи
    Працівник працював в 2024 р. за кордоном та в Україні за основним місцем роботи. Чи потрібно йому подавати декларацію про майновий стан і доходи? Чи платити ПДФО і військовий збір з доходу, отриманого за кордоном? Які документи потрібно долучати до декларації і чи потрібно завіряти переклад цих документів на українську мову?
    08.01.20257025
  • Наслідки виплати зарплати з запізненням та неподання повідомлення про прийняття на роботу
    У жовтні прийняли працівника на роботу, але забули подати повідомлення до ДПС. Також цьому працівнику виплатили зарплату за жовтень-грудень лише в кінці грудня 2024 р. Які максимальні штрафи можуть бути застосовані до підприємства в даній ситуації за порушення термінів виплати зарплати і податків, та за неподання повідомлення в ДПС? Чи варто подавати повідомлення із запізненням?
    08.01.2025341