• Посилання скопійовано

Середня зарплата за затримку розрахунку при звільненні

Як розрахувати середньоденну зарплату звільненого працівника за певний період? Чи враховувати при розрахунку компенсацію за невикористану відпустку при звільненні?

Відповідно до пп. 2 Порядку №100, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата.

Як зазначається в листі Мінекономіки  від 03.11.2023 р. №4707-05/59459-09,  подією, з якою пов’язана виплата середнього заробітку за час затримки виплати належних працівникові сум при звільненні, є перший день затримки такої виплати. У разі, якщо працівник працював у день звільнення — це перший день після звільнення. Якщо в день звільнення він не працював — наступний день після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, — на число календарних днів за цей період (абзац 1 п. 8 Порядку №100).

Оскільки згідно з ст. 117 КЗпП роботодавець зобов’язаний виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, період затримки такої виплати визначатиметься в календарних днях, зокрема, до цього періоду включатиметься день остаточного розрахунку з працівником.

Враховуючи викладене в листі Мінекономіки від 03.11.2023 р. №4707-05/59459-09, робимо висновки, що оплачувати слід за середнім заробітком календарні дні, що припадають на весь період затримки по день фактичного розрахунку, починаючи з наступного дня після звільнення і закінчуючи днем остаточного розрахунку з працівником.

 

Приклад.

У разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому, наприклад,  27.11.2024 р. працівникові сум обчислення середньої заробітної плати для виплати середнього заробітку за весь час затримки має здійснюватися в розрахунковому періоді з 01.09.2024 по 31.10.2024 рр., якщо перший день затримки розрахунку за днем звільнення (тобто 28.11.2024 р.) припадає на листопад, шляхом множення середньоденного заробітку, обчисленого відповідно до абз. 1 пп. 8 Порядку виходячи із заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців календарні дні на число календарних днів затримки фактичного розрахунку із звільненим працівником, які мають бути оплачені за середнім заробітком, починаючи з 28.11.2024 р. по день фактичного розрахунку включно. 

Але у фахівців Держпраці позиція інша від викладеного у листі Мінекономіки. 

Ось що зазначається в листі Держпраці від 30.11.2023 р. №4206/2/2.1-23а:

«Відповідно статті 2411 КЗпП України строки виникнення і припинення трудових прав та обов’язків обчислюються роками, місяцями, тижнями і днями.

Коли строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, наступного після того дня, з якого починається строк.

Враховуючи вищевикладене, подією, з якою пов’язана виплата за час затримки остаточного розрахунку, вважається день звільнення. Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, провадяться шляхом множення середньоденного заробітку на число робочих днів. Виплата працівнику його середнього заробітку здійснюється за весь час затримки по день фактичного розрахунку (в робочих днях, починаючи з наступного після звільнення дня)».

Отже, Держпраці зазначає, що слід  оплачувати за середнім заробітком робочі дні за весь час затримки по день фактичного розрахунку (в робочих днях, починаючи з наступного після звільнення дня).

 

Компенсація відпускних в розрахунку

Відповідно до пп. 4 Порядку №100 при обчисленні середньої заробітної плати не враховуються, в тому числі:

  1. одноразові виплати (компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога, допомога працівникам, які виходять на пенсію, вихідна допомога тощо);
  2. компенсаційні виплати на відрядження і переведення (добові, оплата за проїзд, витрати на наймання житла, підйомні, надбавки, що виплачуються замість добових);
  3. компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати.

 

Висновки

Роботодавець має виплатити працівнику його середній заробіток за весь час затримки, по день фактичного розрахунку, але не більше як за 6 місяців. На думку автора, більш коректний підхід – це виплачувати саме в робочих днях, як рекомендує Держпраці. Втім, запитувач, може піти шляхом «меншого спротиву» і за принципом «краще більше, ніж менше» і виплатити ту суму, як більше, після проведених розрахунків обома способами для порівняння.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Звільнення голови ОСББ: компенсація за відпустку та вихідна допомога
    Як коректно розрахувати та виплатити компенсацію за 7 років невикористаної відпустки голові ОСББ, звільненій за рішенням загальних зборів, якщо останні два роки вона перебувала за кордоном? Чи належить їй вихідна допомога і в якому розмірі?
    Сьогодні 08:0410
  • Звільнення працівниці у декреті при закінченні строкового договору
    Трудовий договір з працівницею укладено в листопаді 2023 року на один рік. У квітні 2024 року вона пішла у відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами, яка перейде у відпустку для догляду за дитиною. Чи може роботодавець звільнити її в листопаді 2024 року у зв'язку із закінченням строку договору? Чи можливе звільнення після її виходу з відпустки для догляду за дитиною до трьох років?
    17.07.202527
  • Нарахування відпускних мобілізованому працівнику при добровільній виплаті допомоги
    Працівник мобілізований до Збройних Сил України з липня 2022 року. Протягом усього періоду служби підприємство щомісяця добровільно виплачує йому матеріальну допомогу в розмірі його посадового окладу. Чи потрібно нараховувати такому працівнику відпускні (тобто чи накопичується в нього право на щорічну відпустку)?
    17.07.2025217
  • Зайво надані дні відпустки особі з інвалідністю: як діяти?
    При внутрішній перевірці виявлено, що працівнику з інвалідністю III групи протягом останніх п'яти років надавалася щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів замість належних 26. Якими мають бути дії роботодавця для виправлення цієї ситуації?
    17.07.202540
  • Визначення базового місяця для індексації новоприйнятих працівників
    Оклад за посадою "підсобний робітник" було збільшено з 01.03.2025 року. Кількість працівників за цією посадою збільшено з 01.07.2025 року. Який місяць є базовим для індексації заробітної плати працівників, прийнятих на цю посаду з 01.07.2025 року?
    14.07.2025945