• Посилання скопійовано

Лікарняний від ПФУ працівнику-суміснику, основне місце якого на окупованій території

Працівник-сумісник працює повний робочий день. Основне місце його роботи – Каховська ГЕС, яка зараз зруйнована. Він захворів. За рахунок роботодавця 5 днів лікарняного оплатили. Пенсійний відмовив у фінансуванні наступних днів, керуючись ч. 1 ст. 22 Закону №1105. Які подальші дії роботодавця?

Відповідно до пп. 2 Порядку №100, оплата перших 5 календарних днів тимчасової непрацездатності здійснюється за основним місцем роботи застрахованої особи та за місцем роботи за сумісництвом у формі матеріального забезпечення, що повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу).

Підставою для оплати днів тимчасової непрацездатності є виданий в установленому порядку листок непрацездатності. Дні тимчасової непрацездатності оплачуються залежно від страхового стажу в розмірах, визначених ч. 1 ст. 17 Закону №1105.

Тож, перші 5 к.д. оплачуються окремо роботодавцем за основним місцем роботи та роботодавцями за місцями роботи за сумісництвом.

Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця здійснюються на підставі виданого в установленому порядку листка непрацездатності (у разі видачі листка непрацездатності у формі документа на папері - на підставі його копії, засвідченої підписом керівника і скріпленої печаткою (у разі наявності) за основним місцем роботи) та довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи, за формою наведеною в додатку до Порядку №1266. Якщо місць за сумісництвом декілька, додатково додаються довідки про середню заробітну плату за місцями роботи за сумісництвом (пп. 30 Порядок №126). Вказана довідка потрібна для проведення розрахунку лікарняних в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. Проте, якщо працівник не надасть довідку, то це ніяк не вплине на рішення роботодавця щодо призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності (таку думку вказував і ФСС у листі від 06.06.2022 р. №363-11-1).

Отже, в даному випадку, роботодавець за місцем роботи за сумісництвом повинен, що і зробив, провести нарахування лікарняного за перші п’ять днів.

Щодо оплати лікарняного рахунком ПФУ починаючи з шостого дня непрацездатності, то в абз. 1 ч. 1 ст. 22 Закону №1105 акцентовано увагу, що страхова виплата у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначається та здійснюється за основним місцем роботи (діяльності).

Тобто першочергове право на нарахування лікарняних надано роботодавцю за основним місцем роботи, а потім вже роботодавцю за сумісництвом, але після не виконання основним роботодавцем своїх зобов’язань. Про це ПФУ зазначила у своєму листі 16.01.2023 р. №1468-1025/Я-03/8-2800/23. Ось тому, роботодавцю за місцем роботи працівника за сумісництвом і було відмовлено ПФУ у фінансуванні допомоги по тимчасовій непрацездатності починаючи з шостого дня.

І тільки у разі надання працівником (протягом 6 календарних місяців з дня відновлення працездатності) повідомлення про відмову в призначенні допомоги з основного місця роботи:

  • працівник пише заяву про оплату лікарняного за рахунок ПФУ (додатково подає довідку про середню зарплату, якщо раніше вона не подавалася для оплати перших п’яти днів непрацездатності);
  • керівник або уповноважені ним особи приймають рішення щодо призначення допомоги по лікарняному сумісника за рахунок ПФУ (якщо немає підстав для відмови в призначенні таких виплат).

Рішення оформлюють протоколом / наказом / рішенням. Вказане повідомлення подається роботодавцем на місцем роботи працівника за сумісництвом разом з заявою на фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності починаючи з шостого дня.

В даному випадку, основне місце роботи працівника знаходиться на окупованій території та зруйноване, тому доказових фактів про відмову в оплаті лікарняного роботодавець надати не може.

З цього приводу ПФУ у своєму роз’ясненні: Як отримати страхові виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності внутрішньо переміщеним особам (ВПО) - Пенсійний фонд України зазначає, що громадянам, які перебувають у трудових відносинах та які переселилися з тимчасово окупованих територій або з територій, де ведуться активні бойові дії, та не можуть отримати від свого роботодавця допомогу з тимчасової непрацездатності, виплати надаються за рахунок коштів ПФУ. 

Такі виплати ПФУ призначає і виплачує безпосередньо застрахованим особам, без формування заяви-розрахунку. 

Тож, для отримання допомоги працівнику необхідно звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України і надати такі документи:

  • оригінал і копію довідки про взяття на облік ВПО;
  • оригінал і копію паспорта громадянина України;
  • оригінал і копію довідки про присвоєння ідентифікаційного податкового номера;
  • листок непрацездатності (у разі наявності його в паперовій формі).

Іншу необхідну інформацію фахівці Фонду самостійно отримають із реєстрів.

Особам, які не належать до ВПО, але їх роботодавці знаходяться на тимчасово окупованій території і не можуть виконати обов’язків щодо нарахування та виплати матеріального забезпечення за страховими випадками, які настали у період роботи застрахованих осіб, Пенсійний фонд України також  виплачує страхові виплати безпосередньо на їх рахунки, відкриті в установах уповноважених банків. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Звільнення під час довготривалої відпустки без збереження зарплати на час воєнного стану
    Працівник, який перебував з лютого 2022 р. у відпустці без збереження зарплати на період воєнного стану, звільняється в січні 2025 року. Як провести остаточний розрахунок з працівником? Чи потрібно нараховувати компенсацію за невикористані відпустки? Якщо так, то як ураховувати відпустку без збереження зарплати на період воєнного стану?
    13.01.2025254
  • Середня зарплата за затримку розрахунку при звільненні
    Як розрахувати середньоденну зарплату звільненого працівника за певний період? Чи враховувати при розрахунку компенсацію за невикористану відпустку при звільненні?
    13.01.202523
  • Доплата за шкідливі умови праці в місяці відрядження та лікарняного
    3 01.12.2024 ТОВ встановило для певних посад доплату за шкідливі умови праці у розмірі 4% від окладу. Як правильно їх нарахувати, якщо 10 відпрацьованих днів працівнику оплачено з окладу, а 10 днів – середня зарплата, оскільки працівник був у відрядженні і 2 дні на лікарняному. Нараховувати 4% від повної суми окладу чи тільки від частини окладу? Чи включати цю доплату при розрахунку середньої зарплати для оплати днів відрядження у січні 2025?
    12.01.20258
  • Індексація зарплати у січні 2025 р. при звільненні працівника в середині місяця
    Працівник звільняється 15 числа. Чи потрібно нараховувати індексацію на зарплату пропорційно відпрацьованому часу? Чи потрібно нараховувати індексацію на зарплату з січня 2025 року, якщо підняття зарплати було в квітні 2024 року?
    10.01.20251 035
  • Робота за кордоном та подання декларації про майновий стан і доходи
    Працівник працював в 2024 р. за кордоном та в Україні за основним місцем роботи. Чи потрібно йому подавати декларацію про майновий стан і доходи? Чи платити ПДФО і військовий збір з доходу, отриманого за кордоном? Які документи потрібно долучати до декларації і чи потрібно завіряти переклад цих документів на українську мову?
    08.01.20259565