• Посилання скопійовано

Лікарняний від ПФУ працівнику-суміснику, основне місце якого на окупованій території

Працівник-сумісник працює повний робочий день. Основне місце його роботи – Каховська ГЕС, яка зараз зруйнована. Він захворів. За рахунок роботодавця 5 днів лікарняного оплатили. Пенсійний відмовив у фінансуванні наступних днів, керуючись ч. 1 ст. 22 Закону №1105. Які подальші дії роботодавця?

Відповідно до пп. 2 Порядку №100, оплата перших 5 календарних днів тимчасової непрацездатності здійснюється за основним місцем роботи застрахованої особи та за місцем роботи за сумісництвом у формі матеріального забезпечення, що повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу).

Підставою для оплати днів тимчасової непрацездатності є виданий в установленому порядку листок непрацездатності. Дні тимчасової непрацездатності оплачуються залежно від страхового стажу в розмірах, визначених ч. 1 ст. 17 Закону №1105.

Тож, перші 5 к.д. оплачуються окремо роботодавцем за основним місцем роботи та роботодавцями за місцями роботи за сумісництвом.

Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця здійснюються на підставі виданого в установленому порядку листка непрацездатності (у разі видачі листка непрацездатності у формі документа на папері - на підставі його копії, засвідченої підписом керівника і скріпленої печаткою (у разі наявності) за основним місцем роботи) та довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи, за формою наведеною в додатку до Порядку №1266. Якщо місць за сумісництвом декілька, додатково додаються довідки про середню заробітну плату за місцями роботи за сумісництвом (пп. 30 Порядок №126). Вказана довідка потрібна для проведення розрахунку лікарняних в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. Проте, якщо працівник не надасть довідку, то це ніяк не вплине на рішення роботодавця щодо призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності (таку думку вказував і ФСС у листі від 06.06.2022 р. №363-11-1).

Отже, в даному випадку, роботодавець за місцем роботи за сумісництвом повинен, що і зробив, провести нарахування лікарняного за перші п’ять днів.

Щодо оплати лікарняного рахунком ПФУ починаючи з шостого дня непрацездатності, то в абз. 1 ч. 1 ст. 22 Закону №1105 акцентовано увагу, що страхова виплата у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначається та здійснюється за основним місцем роботи (діяльності).

Тобто першочергове право на нарахування лікарняних надано роботодавцю за основним місцем роботи, а потім вже роботодавцю за сумісництвом, але після не виконання основним роботодавцем своїх зобов’язань. Про це ПФУ зазначила у своєму листі 16.01.2023 р. №1468-1025/Я-03/8-2800/23. Ось тому, роботодавцю за місцем роботи працівника за сумісництвом і було відмовлено ПФУ у фінансуванні допомоги по тимчасовій непрацездатності починаючи з шостого дня.

І тільки у разі надання працівником (протягом 6 календарних місяців з дня відновлення працездатності) повідомлення про відмову в призначенні допомоги з основного місця роботи:

  • працівник пише заяву про оплату лікарняного за рахунок ПФУ (додатково подає довідку про середню зарплату, якщо раніше вона не подавалася для оплати перших п’яти днів непрацездатності);
  • керівник або уповноважені ним особи приймають рішення щодо призначення допомоги по лікарняному сумісника за рахунок ПФУ (якщо немає підстав для відмови в призначенні таких виплат).

Рішення оформлюють протоколом / наказом / рішенням. Вказане повідомлення подається роботодавцем на місцем роботи працівника за сумісництвом разом з заявою на фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності починаючи з шостого дня.

В даному випадку, основне місце роботи працівника знаходиться на окупованій території та зруйноване, тому доказових фактів про відмову в оплаті лікарняного роботодавець надати не може.

З цього приводу ПФУ у своєму роз’ясненні: Як отримати страхові виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності внутрішньо переміщеним особам (ВПО) - Пенсійний фонд України зазначає, що громадянам, які перебувають у трудових відносинах та які переселилися з тимчасово окупованих територій або з територій, де ведуться активні бойові дії, та не можуть отримати від свого роботодавця допомогу з тимчасової непрацездатності, виплати надаються за рахунок коштів ПФУ. 

Такі виплати ПФУ призначає і виплачує безпосередньо застрахованим особам, без формування заяви-розрахунку. 

Тож, для отримання допомоги працівнику необхідно звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України і надати такі документи:

  • оригінал і копію довідки про взяття на облік ВПО;
  • оригінал і копію паспорта громадянина України;
  • оригінал і копію довідки про присвоєння ідентифікаційного податкового номера;
  • листок непрацездатності (у разі наявності його в паперовій формі).

Іншу необхідну інформацію фахівці Фонду самостійно отримають із реєстрів.

Особам, які не належать до ВПО, але їх роботодавці знаходяться на тимчасово окупованій території і не можуть виконати обов’язків щодо нарахування та виплати матеріального забезпечення за страховими випадками, які настали у період роботи застрахованих осіб, Пенсійний фонд України також  виплачує страхові виплати безпосередньо на їх рахунки, відкриті в установах уповноважених банків. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Переогляд інвалідності (ЕКОПФО) у 2025 році: відповіді на питання
    Працівник має інвалідність, встановлену з 10.10.2024 по 10.10.2026 рр. Чи потрібно йому проходити переогляд (ЕКОПФО) до 01.07.2025 року? Чи стосується вимога повторного проходження ЕКОПФО осіб з довічною інвалідністю?
    10.07.20259
  • Стипендії за рахунок підприємства: що з оподаткуванням?
    Підприємство виплачує стипендію своїм працівникам, які навчаються у ВУЗі. Між підприємством, навчальним закладом і студентом підписаний тристоронній договір пожертви. Сума пожертви (стипендії) становить 5250,00 грн кожен місяць. Неоподатковувана сума 4250,00 грн врахувується тільки один раз за навчальний рік чи застосовується кожного місяця до стипендії?
    10.07.20255
  • Утримання аліментів з допомоги при виході на пенсію
    Працівник звільняється за власним бажанням з виходом на пенсію. Йому нараховано одноразову грошову допомогу при виході на пенсію. Чи потрібно утримувати з даної виплати аліменти на утримання дитини? Чи можна вважати цю виплату як вихідну допомогу при звільненні?
    10.07.202519
  • Доплата за ведення військового обліку при врегулюванні посадовою інструкцією
    Чи потрібно доплачувати Інспектору з кадрів за ведення військового обліку, в інструкції прописані її обовязки, щодо ведення військового обліку?
    10.07.2025285
  • Простій 2/3 годинної тарифної ставки
    На підприємстві оголошено простій не з вини працівника на 19 днів з 12.05.2025 по 30.05.2025 р. (згідно з наказом). Оплату простою здійснювати за календарні дні чи робочі, що припадають на цей період?
    09.07.202536