Додаткова інформація:
У червні 2024 р. працівниця відпрацювала 10 робочих днів, їй була нарахована зарплата за ці відпрацьовані дні, решту днів у червні та весь липень 2024 вона була у щорічній оплачуваній відпустці.
Питання:
1. Як розрахувати середню ЗП за останні 2 місяці?
2. Чи включається щорічна оплачувана відпустка до розрахунку середньої зарплати у даному випадку?
3. Чи потрібно проводити будь-які коригування у разі збільшення окладів для працівників?
Відповідь:
Відповідно до ст. 235 КЗпП у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір. Рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника підлягає негайному виконанню.
Стаття 65 Закону "Про виконавче провадження" встановлено, що рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного працівника виконується невідкладно в порядку, визначеному ст. 63 цього Закону. Рішення вважається виконаним з дня видання відповідно до законодавства про працю наказу або розпорядження про поновлення стягувача на роботі та внесення відповідного запису до трудової книжки, після чого виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Тобто, після отримання рішення про поновлення працівника на роботі роботодавець має негайно виконати рішення суду, тобто видати відповідний наказ відразу після оголошення рішення суду незалежно від того, чи буде це рішення оскаржуватися. Відповідне положення міститься у постанові ВП ВС від 8 листопада 2019 по справі №711/8138/18. У разі невиконання цього обов'язку добровільно рішення суду підлягає виконанню у примусовому порядку).
Як розрахувати середню ЗП за останні 2 місяці?
Разом із прийняттям рішення про поновлення на роботі суд приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу, але не більше ніж за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу (ст. 235 КЗпП).
Середня рахується за нормами Порядку №100 із зарплати за останні два місяці, які передували місяцю незаконного звільнення.
Основою для визначення загальної суми заробітку, що підлягає виплаті за час вимушеного прогулу, є середньоденна (середньогодинна) заробітна плата працівника, яка визначається згідно з п. 8 Порядку №100 – діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів за цей період.
Загальна сума середнього заробітку за час вимушеного прогулу обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді.
Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, установи організації, встановленим з отриманням вимог законодавства.
Тобто простіше кажучи, для визначення середньоденної зарплати потрібно поділити дохід за попередні два місяці перед скороченням на сумарну кількість робочих днів у цих двох місяцях, розділену на два. Далі для отримання суми компенсації за час вимушеного прогулу, отриману середньоденну зарплату слід помножити на кількість робочих днів (починаючи з дня після звільнення) у визначеному судом періоді (рік чи більше).
Чи включається щорічна оплачувана відпустка до розрахунку середньої зарплати у даному випадку?
Ні, не включається.
При обчисленні середньої заробітної плати за останні два місяці та для нарахування матеріальної (грошової) допомоги, зокрема, також не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов'язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження, вимушеного прогулу тощо) та допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю (абз. 2 п. 4 Порядку №100).
Чи потрібно проводити будь-які коригування у разі збільшення окладів для працівників?
Ні, не потрібно, це не передбачено чинним законодавством. Оскільки, як слідує з вищезазначеного, розрахунок проводиться саме із зарплати за останні два місяці, які передували місяцю незаконного звільнення.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити