• Посилання скопійовано

Виплата річної премії після смерті працівника

Працівник загинув 19 жовтня 2024 року. Компанія вирішила виплатити разом із компенсацією за невикористану відпустку також і премію за 2024 рік. Як відображається у звітності та оподатковується премія, нарахована після смерті працівника?

Премії за підсумками роботи за рік належать до додаткової заробітної плати і вважаються виплатою за відпрацьований час. Це випливає з пп. 2.2.2 Інструкції №5.

Таким чином, на премію, нараховану після звільнення працівника у зв’язку зі смертю, ЄСВ нараховується за загальними правилами абз. 2 ч. 2 ст. 7 Закону про ЄСВ. Оскільки на момент нарахування премії працівника звільнено, як в даному випадку (тому що звільнення проводиться датою смерті (19 жовтня 2024 року ) вказаної в свідоцтві про смерть), то суму премії слід поділити на кількість місяців, за які вона нарахована, на підставі абз. 2 ч. 2 ст. 7 Закону про ЄСВ.

 

Додаток Д1 до єдиної звітності

Візьміть до уваги основні нюанси правил заповнення додатка Д1 в такій ситуації:

1) у додатку Д1 за місяць, у якому нараховано премію, слід відобразити її суму з розподілом за місяцями, за які вона нарахована. Тобто в додатку Д1 у місяці нарахування відображаємо всю суму премії, але з розподілом за місяцями, за які її нараховано: 12 місяців — 12 рядків;

2) у графі 09 кожного рядку фіксуємо код типу нарахувань «1»;

3) у графі 10 нічого не заповнюємо, бо кількість календарних днів перебування у трудових відносинах була зазначена у рядку з сумою компенсації.

Зверніть увагу, якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру МЗП, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, то сума ЄСВ розраховується як добуток розміру МЗП на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки ЄСВ (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).

Обов’язок нарахування ЄСВ з МЗП поширюється також на осіб, яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (премію) в розмірі, меншому від МЗП.

Якщо після включення суми премії, нарахованої звільненому працівникові, до відповідних періодів її нарахування загальний дохід за місяць (сума нарахованої заробітної плати за відпрацьований час та сума премії) становить менше, ніж мінімальний розмір зарплати, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру МЗП за місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки ЄСВ.

Оскільки обов’язок сплати ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок, поширюється лише на роботодавців за основним місцем роботи і не стосується працівників з інвалідністю, то ставка ЄСВ завжди буде 22%.

 

Додаток 4ДФ до єдиної звітності

Премію включають до загального місячного оподатковуваного доходу того місяця, в якому її нараховано. Навіть, коли йдеться про звільненого працівника у зв’язку зі смертю. З такого доходу утримують ПДФО — 18%, ВЗ — 1,5%.

Суму премії у додатку 4ДФ відображають за той місяць кварталу, у якому вона нарахована, — у листопаді 2024 року.

У відповідних графах 3а — 5 показують суму премії у складі суми нарахованої компенсації за невикористану відпустку, ПДФО та ВЗ із неї. У графі 6 — ознаку доходу «127», бо премію та компенсацію нараховано після звільнення працівника.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Засновник ТОВ бухгалтер по сумісництву: чи є законодавчі обмеження?
    Чи є на даний момент законодавчі обмеження, якщо засновник ТОВ буде на підприємстві бухгалтером по сумісництву? У засновника ще є основне місце роботи
    12.12.2024251
  • Розрахунок лікарняних по вагітності та пологам, якщо стаж менше шести місяців
    Працівниця влаштувалася на роботу 01.08.2024 р., до цього 12 місяців не працювала (був непрацюючий ФОП), йде на лікарняний у зв'язку з вагітністю і пологами 20.01.2025 р. Як в такому випадку рахувати допомогу – за фактично нарахованою зарплатою за період 01.08.2024-31.12.2024 р.?
    12.12.202416
  • Коли виплачувати відпускні працівнику?
    Чи можливо виплатити відпускні працівникові в останній робочий день перед відпусткою, тобто за день до початку відпустки? Працівник йде у відпустку 11.12.2024 р., а виплатили відпускні 10.12.2024 р. Чи діє зараз правило щодо виплати відпустки за три дні до її настання? Чи воно скасовано, якщо так, то коли, яким нормативним документом та який період часу є актуальним?
    12.12.202440
  • Відшкодування витрат за авансовим звітом щодо закордонного відрядження
    ТОВ виплатило аванс на закордонне відрядження працівнику на поточний валютний рахунок працівника, який перебуває за кордоном і працює віддалено. Відрядження закінчилось 09.11.2024 р. Працівник надав звіт про відрядження, повернення немає, є перевитрати. Всі витрати списувалися з валютного рахунку, виписки надані. У які терміни затверджувати звіт та відшкодовувати витрати працівнику? За яким курсом проводити виплати?
    11.12.2024310
  • Оформлення документів на продовження відпустки на час лікарняного
    З 05.11 по 28.11 працівник перебуває в основній щорічній відпустці. Відпускні нараховані та виплачені 01.11. З 18.11 відкрито е-лікарняний, з датою закриття 27.11. Працівник виявив бажання продовжити відпустку після лікарняного на 10 к.д. Як правильно та якими датами оформляти документи: відображення в табелі (зміна відпустки на лікарняний та продовження відпустки), написання заяви та наказу на продовження відпустки?
    11.12.2024561