Переведення працівника
Згідно зі ст. 102-1 КЗпП та ст. 19 Закону про оплату праці, сумісництвом вважається виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця – фізичної особи.
Окрім того, трудова книжка працівника ведеться за основним місцем роботи, відповідно запис до неї про прийняття на роботу за сумісництвом може проводитись за бажанням працівника (пп. 2.14 Інструкції №58) і лише за основним місцем роботи на підставі витягу з наказу про роботу за сумісництвом.
Тож, якщо працівник працює за сумісництвом та звільнився за основним місцем роботи, то звільняти його не потрібно, адже місце його роботи не змінилося і трудові відносини не припинялися, а змінилися лише умови праці.
Тож, роботодавець має право перевести працівника з основного місця роботи на місце роботи за сумісництвом на підставі поданої заяви (на кшталт: «Прошу вважати місце роботи за посадою (професією) з 1 липня 2024 року місцем роботи за сумісництвом»), оформивши наказ про зміну умов трудового договору та унісши зміни до трудового договору.
Роботодавець має право перевести працівника з роботи за сумісництвом на основне місце роботи на підставі поданої заяви, трудової книжки (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб (як витого вимагає ст. 24 КЗпП), а роботодавець має видати відповідний наказ.
У випадку, якщо за бажанням працівника до трудової книжки внесено запис про роботу за сумісництвом, то наступним (після запису про звільнення з основного місця роботи) має бути запис про переведення на основне місце роботи, на кшталт:
- графа 1 №наступний з/п;
- графа 2 - дата переведення;
- графа 3 "Переукладено трудовий договір про роботу за сумісництвом на трудовий договір за основним місцем роботи";
- графі 4 – вноситься Наказ від... №...(про переведення).
При переведенні працівника – сумісника на роботу на основне місце трудовий договір не припиняється, а продовжується і, відповідно, зберігається робочий рік, за який надається щорічна основна відпустка, оскільки дата прийняття на роботу залишається незмінною.
У додатку 5 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ інформація про переведення працівника з сумісника на основне місце роботи не відображається, бо не відбувається зміни посади. Але в додатку 1 в подальшому інформація про наявність трудової книжки в Д1 відображатиметься у графі 21.
Переведення директора
Директора призначають на посаду рішення органу, що згідно з законом та/або статутом приймає директора на роботу (для товариства це збори учасників). І тільки, якщо в протоколі про призначення директора не зазначили режим роботи, то вважаємо, що нові збори учасників для переведення його на основне місце роботи, не обов’язкові. Адже в даному випадку не йде мова про прийняття на роботу, а йдеться лише про зміну умов праці.
Тому, якщо переведення здійснюється без звільнення директора, то достатньо оформити наказ про переведення.
Якщо все таки вказали умови праці, то потрібен і протокол, і наказ з наступним формулюванням, наприклад: «ПІБ, директора товариства, перевести з 15 листопада 2024 р., за його згодою, з місця роботи за сумісництвом на основне місце роботи за тією ж посадою, ст. 32 КЗпП».
Звертаємо увагу, що для правильного нарахування зарплати 15 листопада є першим днем роботи за основним місцем, коли працівник вже не працюватиме за сумісництвом.
Окрім того, при переведенні директора слід внести зміни до трудового договору.
Тобто при переведенні директора, як і при переведенні працівника, трудовий договір не припиняється, а продовжується, відповідно, зберігається робочий рік для надання щорічної відпустки, оскільки дата прийняття на роботу залишається незмінною.
У додатку 5 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ інформація про переведення директора з сумісника на основне місце роботи не відображається, бо не відбувається зміни посади. Але в додатку 1 в подальшому інформація про наявність трудової книжки в Д1 відображатиметься у графі 21. Також не потрібно повідомляти у разі переведення директора держреєстратора та податкову, оскільки посада не змінилася.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити