• Посилання скопійовано

Переведення працівника та директора з сумісника на основне місце

Працівник звільнився з основного місця роботи, але він ще працює за сумісництвом на іншому підприємстві. Як його перевести на основне місце роботи там, де він зараз працює за сумісництвом? Також директор працює на одному підприємстві за основним місцем і на іншому за сумісництвом. З основного місця роботи його звільняють. Як йому перевестись на основне місце там, де він працює за сумісництвом?

Переведення працівника

Згідно зі ст. 102-1 КЗпП та ст. 19 Закону про оплату праці, сумісництвом вважається виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця – фізичної особи.

Окрім того, трудова книжка працівника ведеться за основним місцем роботи, відповідно запис до неї про прийняття на роботу за сумісництвом може проводитись за бажанням працівника (пп. 2.14 Інструкції №58) і лише за основним місцем роботи на підставі витягу з наказу про роботу за сумісництвом.

Тож, якщо працівник працює за сумісництвом та звільнився за основним місцем роботи, то звільняти його не потрібно, адже місце його роботи не змінилося і трудові відносини не припинялися, а змінилися лише умови праці.

Тож, роботодавець має право перевести працівника з основного місця роботи на місце роботи за сумісництвом на підставі поданої заяви (на кшталт: «Прошу вважати місце роботи за посадою (професією) з 1 липня 2024 року місцем роботи за сумісництвом»), оформивши наказ про зміну умов трудового договору та унісши зміни до трудового договору. 

Роботодавець має право перевести працівника з роботи за сумісництвом на основне місце роботи на підставі поданої заяви, трудової книжки (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб (як витого вимагає ст. 24 КЗпП), а роботодавець має видати відповідний наказ. 

У випадку, якщо за бажанням працівника до трудової книжки внесено запис про роботу за сумісництвом, то наступним (після запису про звільнення з основного місця роботи) має бути запис про переведення на основне місце роботи, на кшталт: 

  • графа 1 №наступний з/п; 
  • графа 2 - дата переведення; 
  • графа 3 "Переукладено трудовий договір про роботу за сумісництвом на трудовий договір за основним місцем роботи"; 
  • графі 4 – вноситься Наказ від... №...(про переведення).

При переведенні працівника – сумісника на роботу на основне місце трудовий договір не припиняється, а продовжується і, відповідно, зберігається робочий рік, за який надається щорічна основна відпустка, оскільки дата прийняття на роботу залишається незмінною.

У додатку 5 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ інформація про переведення працівника з сумісника на основне місце роботи не відображається, бо не відбувається зміни посади. Але в додатку 1 в подальшому інформація про наявність трудової книжки в Д1 відображатиметься у графі 21.

 

Переведення директора

Директора призначають на посаду  рішення органу, що згідно з законом та/або статутом приймає директора на роботу (для товариства це збори учасників). І тільки, якщо в протоколі про призначення директора не зазначили режим роботи, то вважаємо, що нові збори учасників для переведення його на основне місце роботи, не обов’язкові. Адже в даному випадку не йде мова про прийняття на роботу, а йдеться лише про зміну умов праці.

Тому, якщо переведення здійснюється без звільнення директора, то достатньо оформити наказ про переведення. 

Якщо все таки вказали умови праці, то потрібен і протокол, і наказ з наступним формулюванням, наприклад: «ПІБ, директора товариства, перевести з 15 листопада 2024 р., за його згодою, з місця роботи за сумісництвом на основне місце роботи за тією ж посадою, ст. 32 КЗпП». 

Звертаємо увагу, що для правильного нарахування зарплати 15 листопада є першим днем роботи за основним місцем, коли працівник вже не працюватиме за сумісництвом.

Окрім того, при переведенні директора слід внести зміни до трудового договору. 

Тобто при переведенні директора, як і при переведенні працівника, трудовий договір не припиняється, а продовжується, відповідно, зберігається робочий рік для надання щорічної відпустки, оскільки дата прийняття на роботу залишається незмінною.

У додатку 5 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ інформація про переведення директора з сумісника на основне місце роботи не відображається, бо не відбувається зміни посади. Але в додатку 1 в подальшому інформація про наявність трудової книжки в Д1 відображатиметься у графі 21. Також не потрібно повідомляти у разі переведення директора держреєстратора та податкову, оскільки посада не змінилася.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Звільнення під час довготривалої відпустки без збереження зарплати на час воєнного стану
    Працівник, який перебував з лютого 2022 р. у відпустці без збереження зарплати на період воєнного стану, звільняється в січні 2025 року. Як провести остаточний розрахунок з працівником? Чи потрібно нараховувати компенсацію за невикористані відпустки? Якщо так, то як ураховувати відпустку без збереження зарплати на період воєнного стану?
    13.01.2025254
  • Середня зарплата за затримку розрахунку при звільненні
    Як розрахувати середньоденну зарплату звільненого працівника за певний період? Чи враховувати при розрахунку компенсацію за невикористану відпустку при звільненні?
    13.01.202523
  • Доплата за шкідливі умови праці в місяці відрядження та лікарняного
    3 01.12.2024 ТОВ встановило для певних посад доплату за шкідливі умови праці у розмірі 4% від окладу. Як правильно їх нарахувати, якщо 10 відпрацьованих днів працівнику оплачено з окладу, а 10 днів – середня зарплата, оскільки працівник був у відрядженні і 2 дні на лікарняному. Нараховувати 4% від повної суми окладу чи тільки від частини окладу? Чи включати цю доплату при розрахунку середньої зарплати для оплати днів відрядження у січні 2025?
    12.01.20258
  • Індексація зарплати у січні 2025 р. при звільненні працівника в середині місяця
    Працівник звільняється 15 числа. Чи потрібно нараховувати індексацію на зарплату пропорційно відпрацьованому часу? Чи потрібно нараховувати індексацію на зарплату з січня 2025 року, якщо підняття зарплати було в квітні 2024 року?
    10.01.20251 035
  • Робота за кордоном та подання декларації про майновий стан і доходи
    Працівник працював в 2024 р. за кордоном та в Україні за основним місцем роботи. Чи потрібно йому подавати декларацію про майновий стан і доходи? Чи платити ПДФО і військовий збір з доходу, отриманого за кордоном? Які документи потрібно долучати до декларації і чи потрібно завіряти переклад цих документів на українську мову?
    08.01.20259565