Працівниця має право, а також підприємство зобов'язане надавати їй додаткову соціальну відпустку та відпустку без збереження заробітної плати.
Додаткова соціальна відпустка
Стаття 19 Закону про відпустки передбачає надання додаткової відпустки одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або які усиновили дитину, матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП). За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.
Якщо у працівниці лише одна дитина з інвалідністю, вона має право на отримання додаткової відпустки терміном на 10 календарних днів за робочий рік, у якому вона набула такого права і у повному обсязі. Отримати додаткову відпустку працівниця (мати дитини) може, написавши заяву та надавши копію свідоцтва про народження дитини, копію довідки за формою №080 та довідки з місця роботи батька дитини про те, що він не перебував у такій додатковій відпустці та не отримував за ці дні компенсацію при звільненні.
На який період підприємство має надати відпустку без збереження зарплати за такою довідкою?
Пунктом 3 ст. 25 Закону про відпустки передбачено надання відпустки без збереження заробітної плати матері або іншим особам, зазначеним у ч. 3 ст. 18 та ч. 1 ст. 19 цього Закону, в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, - тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, а в разі якщо, зокрема, дитині встановлено категорію "дитина з інвалідністю підгрупи А" - до досягнення дитиною вісімнадцятирічного віку.
Таким чином, надавати працівнику відпустку без збереження зарплати роботодавець може на строк, зазначений у медичному висновку (довідки за формою №080/о) про те, що дитині встановлена категорія «дитина з інвалідністю підгрупи А» і вона не досягла 18 років. Форма довідки затверджена наказом МОЗ від 04.12.2001 р. №482.
Крім того, працівник має написати заяву про надання йому відпустки без збереження зарплати для догляду за дитиною з інвалідністю І групи підкатегорії А з зазначенням терміну. І вже на підставі заяви працівника та наданої довідки роботодавець видає відповідний наказ. Перервати таку відпустку працівник може у будь-який час та вийти на роботу.
Відпустка без збереження зарплати для догляду за дитиною до 18 років не відображається у Додатку 5 єдиної звітності. Така відпустка знайде своє відображення лише у Додатку 1 єдиної звітності в графі 13 «кількість календарних днів без збереження зарплати».
Чи повинно підприємство відстежувати та контролювати використання такої довідки обома батьками, зокрема в пункті відстрочки від мобілізації для батька?
Так, повинно, тому що починаючи з 9 травня 2021 року батько дитини також має рівні з матір’ю дитини права на додаткову соціальну відпустку за ст. 19 Закону про відпустки.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону про мобілізаційну підготовку жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Тобто батько дитини з інвалідністю має право на відстрочку від мобілізації, незалежно від того, хто з батьків зазначений у документах про дитину.
З питання, чи відноситься захворювання дитини до категорії інвалідності групи А або В в розрізі застосування п. 3 ст. 25 Закону про відпустки, радимо звернутися за індивідуальною консультацією до МОЗ України.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити