• Посилання скопійовано

Право матері на ПСП, якщо довідку за формою №080 видано на ім'я батька

Працівниця має двох дітей віком до 15 років. Одній дитині 27.06.2024 р. встановлено інвалідність. Довідка за формою №080 видана на ім'я батька. Чи має право в такому випадку мати дитини на додаткову відпустку на дітей - 17 днів? Чи повинно підприємство застосовувати пільгу з ПДФО, якщо довідка видана не матері? З якої дати рахувати подовжену відпустку на дітей: з дати видачі довідки чи з початку року?

Сама форма довідки №080 передбачає у рядку 3 і в частині медичного висновку, і в частині корінця медичного висновку, зазначення прізвища, ім’я по батькові матері чи батька дитини та їх місця проживання у рядку 4.

Згідно з пп. 11 Порядку видачі медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України 04.12.2001 р. №482  медичний  висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років оформляється  за підписами  головного  лікаря  дитячого лікувально-профілактичного  закладу,  його  заступника  з медичної частини  та  лікуючого  лікаря,  завіряється  круглою печаткою і в 3-денний  строк направляється в орган праці та соціального захисту населення  за  місцем  проживання  батьків, усиновителів, опікуна, піклувальника дитини з інвалідністю віком до 18 років.

По суті, незалежно від того, на кого з батьків виписана довідка, достатнім є копія медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років, виданого закладами та установами МОЗ. Тобто, обидва батьки є її утримувачами, тому один із них може скористатися правом за зменшення отримуваного доходу.

 

Чи має право мати дитини на додаткову відпустку на дітей 17 днів? З якої дати рахувати подовжену відпустку на дітей, з дати видачі довідки чи з початку року?

Стаття 19 Закону про відпустки передбачає надання додаткової відпустки одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або які усиновили дитину, матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП).

За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

Тож, мати дитини має право на отримання додаткової відпустки на двох дітей, одна з яких має інвалідність, терміном на 17 календарних днів за робочий рік, у якому вона набула такого права і у повному обсязі.

Щоб отримати додаткову відпустку працівниця (мати дитини) може написати заяву, надавши копії свідоцтва про народження дітей, копію довідки за формою №080 та довідки з місця роботи батька дітей про те, що він не перебував у додатковій відпустці на двох дітей/не отримував за ці дні компенсацію при звільненні.

 

Чи повинно підприємство застосовувати пільгу з ПДФО, якщо довідка видана не матері? 

Відповідно до пп. 169.1 ПКУ платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отриманого від одного роботодавця у вигляді зарплати, на суму ПСП.

Згідно з пп. 169.4.1 ПКУ, ПСП застосовують до доходу (у вигляді зарплати), нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця, якщо розмір такого доходу не перевищує суми, яка дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи станом на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 й округленого до найближчих 10 грн.

Відповідно до пп. 169.2.1 та пп. 169.2.2 ПКУ, податкова соціальна пільга застосовується до нарахованого платнику податку місячного доходу у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (виплати).

Податкова соціальна пільга починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання роботодавцем заяви платника податку про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право.

Перелік таких документів та порядок їх подання визначено постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1227 «Про затвердження Порядку подання документів для застосування податкової соціальної пільги».

Відповідно до пп. 169.3.1 ПКУ, у разі, якщо платник податку має право на застосування податкової соціальної пільги з двох і більше підстав, зазначених у пп. 169.1 ПКУ, застосовується одна податкова соціальна пільга з підстави, що передбачає її найбільший розмір, за умови дотримання процедур, визначених пп. 169.4.1 ПКУ, крім випадку, передбаченого пп. «б» пп. 169.1.3 ПКУ, податкова соціальна пільга за яким додається до пільги, визначеної пп. 169.1.2 ПКУ у разі, якщо особа утримує двох і більше дітей, у тому числі дитину-інваліда (дітей-інвалідів).

Таким чином, платник податку на доходи фізичних осіб при додержанні всіх вимог ст. 169 ПКУ має право на застосування двох пільг: на дитину віком до 18 років, яка не є особою з інвалідністю, – 100% пільги, що у 2024 році становить 1514,00 грн, та на дитину з інвалідністю – 150% пільги, що у 2024 році становить 2271,00 грн.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    Сьогодні 11:0313
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202445
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202427
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024348
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426