• Посилання скопійовано

Компенсація зворотнього квитка працівнику, який був у відпустці після відрядження

Працівник виїхав у відрядження у Польщу згідно з наказом з 17 по 19 червня 2024 р. З 20 по 30 червня 2024 р. працівник перебуває у відпустці в Австрії. В Україну він повертатиметься з Австрії. Чи має право підприємство відшкодувати квиток в повному обсязі з Австрії до України? Чи будуть ці витрати вважатися витратами на відрядження?

Статтею 121 КЗпП передбачено, що працівникам, які направляються у відрядження, виплачуються: добові за час перебування у відрядженні, вартість проїзду до місця призначення і назад та витрати по найму жилого приміщення в порядку і розмірах, встановлюваних законодавством.

Щодо компенсації вартості зворотнього квитка податківці у листі від 22.01.2018 р. №242/Ш/99-99-13-02-03-14/ІПК зазначали, що якщо дата у квитку не збігається із датою закінчення відрядження (в даному випадку затримка відбулась через відпустку), то вартість такого квитка включається до оподатковуваного доходу фізичної особи і підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%. У цьому листі податківці спираються на норми Інструкції №59 та Постанову №98, хоча самі ж і зауважують, що приватні підприємства та організації можуть використовувати Інструкцію №59 як допоміжний (довідковий) документ. Тому на підставі норм цих документів у небюджетних платників податків не повинні виникати будь-які податкові наслідки, адже ці документи не регулюють діяльність таких платників.

Також див. відповідь на питання у категорії ЗІР 103.17: «Чи буде вважатися додатковим благом найманого працівника, направленого у відрядження, відшкодована роботодавцем вартість квитка, якщо дата на ньому та в наказі про відрядження не збігається?»

Ми вважаємо, що ця думка податківців не ґрунтується на нормах ПКУ та на нормах іншого законодавства, тому що в нормах ПКУ немає вимоги про те, що дата закінчення відрядження та дата зворотного квитка мають збігатися. Але цю думку варто враховувати, якщо немає бажання сперечатися з контролерами.

Отже, дата зворотного квитка з Австрії до України буде вже після закінчення відрядження, що не співпадатиме з датою закінчення такого відрядження. Тому радимо для уникнення непорозумінь з податковою, не проводити відшкодування такого зворотного квитка працівнику з відпустки (бо це вже не пов’язано з відрядженням), а якщо і відшкодовуватимете, то провести це як додаткове благо з відповідним оподаткуванням. Якщо не проводити компенсацію вартості квитка, то за бажанням роботодавця витрачені кошти працівником на придбання квитка, як варіант, можна повернути шляхом надання премії в певній сумі. Але пам’ятайте, що ця премія буде оподатковуватись ПДФО, ВЗ та ЄСВ на загальних підставах.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202431
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202423
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024319
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202425
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427