• Посилання скопійовано

Реорганізація (злиття) підприємства: що робити із добровольцями ДФТГ?

Керівник комунального підприємства, яке зливається з іншим, є добровольцем ДФТГ та виконує свої обов’язки як доброволець протягом всього робочого дня. Чи можна розірвати з ним трудовий договір у зв’язку із реорганізацією підприємства?

Добровольче формування територіальної громади (далі – ДФТГ) – це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони.

Членом добровольчого формування може бути громадянин України, який відповідає вимогам, указаним у ч. 3 ст. 9 Закону №1702 й уклав контракт добровольця територіальної оборони за формою, затвердженою наказом Міноборони від 07.03.2022 р. №84.

Відповідно до ч. 1 ст. 119 КЗпП, на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку. 

Тобто за працівниками, які є добровольцями тероборони, роботодавець повинен не тільки зберігати місце роботи, посаду, а й середній заробіток.  Відповідно, повинен його нараховувати та виплачувати після утримання всіх податків та зборів, нарахувати ЄСВ та відобразити в єдиній звітності.

Найпростіший спосіб звільнити такого працівника – це звільнити його за власним бажанням (згідно з ст. 38 КЗпП). Справді, якщо роботодавець зобов’язаний зберігати за цим працівником місце роботи і посаду, то сам працівник не позбавлений права від них відмовитися. 

Також підстави для звільнення працівника з ініціативи роботодавця наведено у  ст. 40 КЗпП, і одна з них (п. 1) – це  зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників. 

Тобто в разі, якщо відбувається реорганізація (злиття) підприємства з іншим, в результаті чого два підприємства ліквідуються, а утворюється нове, з новим штатним розписом, новим буде і самий штат. Але, оскільки директору гарантується збереження робочого місця (посади), він може претендувати на відповідне робоче місце (посаду) на новоствореному підприємстві. 

Водночас, Держпраці вважає, що у випадку реорганізації (злиття, поділу, приєднання, перетворення, виділення) підприємства, дія трудового договору працівника продовжується. Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників (яке згадується лише як одна з підстав для звільнення за п. 1 ч.1 ст. 40 КЗпП, поруч із реорганізацією).

Отже, якщо скорочення посади директора на новому підприємстві немає, то звільнити добровольця ДФТГ у зв’язку з реорганізацією, скоріш за все, не вийде. А навіть, якщо навіть місцева рада розірве із ним трудовий договір, він зможе оскаржити таке звільнення в суді і, скоріш за все, виграє справу. Якщо навіть суд з якихось причин не підтримає переведення такого працівника на новостворене підприємство, то роботодавцю можуть загрожувати наслідки, зазначені в ст. 240-1 КЗпП (визнання працівника звільненим з п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП з одночасною сплатою заробітку за весь час вимушеного прогулу).     

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    Сьогодні 13:0128
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    Сьогодні 10:1023
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024314
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202425
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427