• Посилання скопійовано

Переведення працівників до неуповноваженого підрозділу

01.12.2023 року підприємством було створено неуповноважений структурний підрозділ в іншому місті. Двох працівників було переведено працювати до підрозділу. Через дану ситуацію постало декілька питань:

Питання:

1) Чи може один працівник бути керівником підрозділу за суміщенням? 

2) Чи потрібно звільнити працівників з основного підприємства і прийняти на структурний підрозділ, чи достатньо перевести за наказом? 

3) Чи можемо на керівника підрозділу покласти обов'язок ведення штатного розпису, табелю?

4) Чи може структурний підрозділ функціонувати без керівника підрозділу? 

 

5) Чи потрібно в трудову книжку вносити запис про переведення в інший підрозділ?

 

Відповідь:

Чи потрібно звільнити працівників з основного підприємства і прийняти на структурний підрозділ, чи достатньо перевести за наказом? 

До поняття «переведення» згідно з ст. 32 КЗпП, відносять переведення працівника на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, а також на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або в іншу місцевість, хоча б разом з підприємством, установою, організацією, що допускається тільки за згодою працівника (за винятком випадку тимчасового переведення, обумовленого у ст. 33 КЗпП).

Переведення на роботу в іншу місцевість може бути здійснено або в структурний підрозділ (філію, представництво), який міститься в іншій місцевості, або ж з причини зміни місця розташування самого підприємства. Оформляється це переведення також наказом роботодавця, але в ньому, поряд із зазначенням посади, розміру посадового окладу і дати переведення має бути зазначено й перелік виплат і компенсацій, передбачених ст. 120 КЗпП.

Отже, не потрібно звільняти працівників з основного підприємства і приймати їх до структурного підрозділу, достатньо здійснити переведення згідно наказу. Підрозділ не є окремим підприємством, натомість він є частиною цього підприємства, тож працівники працевлаштовані саме на підприємстві, і їхнє звільнення не має сенсу. 

 

Чи може структурний підрозділ функціонувати без керівника підрозділу? 

Відповідно до ст. 64 ГКУ підприємство самостійно встановлює свою організаційну структуру, встановлює чисельність та визначає штатний розпис.

Згідно з ст. 95 ЦКУ філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. 

Отже, відокремлений підрозділ, який знаходиться територіально в іншому місті, діє на підставі затвердженого головним підприємством положення. Тому якщо у положенні передбачено призначення керівника, то він призначається юридичною особою і діє на підставі виданої нею довіреності. Для призначення керівника підрозділу на посаду в штатному розписі має бути передбачена посада. На розсуд керівника підприємства структурний підрозділ може працювати і без керівника підрозділу.

 

Чи може один працівник бути керівником підрозділу за суміщенням? 

Так, може. Суміщення професій (посад) — це виконання працівником поряд із своєю основною роботою, зумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) в межах робочого часу за основною роботою на одному і тому самому підприємстві, установі, організації.

Суміщення посад встановлюється за заявою працівника або на підставі прийнятого роботодавцем рішення. Оформлюється суміщення професій (посад) наказом роботодавця. Оскільки працівник продовжує обіймати свою основну посаду, записи про суміщення до особової картки працівника та трудової книжки не вносяться.

 

Чи можна на керівника підрозділу покласти обов'язок ведення штатного розпису, табелю?

Керуючись, знову ж таки, ст. 64 ГКУ, права та обов’язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими статутними документами. Законодавство не регламентує розроблення штатного розпису конкретним відділом (службою) підприємства.

Таким чином, функції щодо розроблення штатного розпису тим чи тим відділом (службою) підприємства визначаються внутрішніми розпорядчими документами цього підприємства самостійно.

Наказом №489 не визначено процедури ведення табеля обліку використання робочого часу.

Табель обліку робочого часу є підставою для нарахування працівникам заробітної плати, допомоги по тимчасовій непрацездатності, сум за період щорічних відпусток, інших виплат. Складений і підписаний відповідальною за ведення табеля особою та погоджений керівником організації табель подається до бухгалтерії.

На великих підприємствах табель обліку використання робочого часу ведуть кадровики або навіть вводиться до штату така посада як табельник (коли багато цехів, структурних підрозділів, різні умови робочого часу тощо). Також ці функції можуть покладатися на керівників підрозділів чи їхніх підлеглих. Такого висновку дійшли Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці. 

Підсумовуючи, розуміємо, що законодавство не містить обмежень щодо покладання обов’язків на керівника підрозділу по веденню штатного розпису та табелю обліку робочого часу.

 

Чи потрібно в трудову книжку вносити запис про переведення в інший підрозділ?

Так, відомості про переведення заносяться до трудової книжки, особової картки (форма №П-2), інших облікових документів працівника особою уповноваженою до ведення кадрового обліку головного підприємства.

До трудової книжки у графу 3 вноситься запис, на кшталт: «Переведений з головного підприємства (назва) до структурного підрозділу (якого) з зазначенням посаду працівника на підставі ч. 1 ст. 32 КЗпП». А у графі 4 зазначаються наказ від.. №…

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Допомога по вагітності та пологах для ФОПа, який не сплачував ЄСВ під час війни
    ФОП на ІІІ групі ЄП без найманих працівників не сплачував ЄСВ за себе під час воєнного стану. У квітні 2024 р. ФОП йде у відпустку вагітності та пологах. Якщо ФОП сплатить ЄСВ за себе в квітні чи дасть їй право це отримати допомогу по вагітності й пологах від ПФУ?
    16.04.202446
  • Утримання із вихідної допомоги кредиту за виконавчим листом
    Чи потрібно утримувати за виконавчим листом суму за невиплаченому кредиту з вихідної допомоги при звільнені працівника за п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП?
    15.04.202421
  • Працівник у статусі нерезидента без зміни громадянства: вплив на роботодавця
    Дистанційний працівник проживаючи більше 6 місяців в іншій країні, набув статусу нерезидента (громадянство не змінювалося). Роботодавець більше 2-х років в єдиній звітності відображав працівника у загальному порядку. Чи впливає статус нерезидента на оподаткування, на відображення в податковій та статистичній звітності? Якщо так, то як виправити та які санкції можливі стосовно підприємства?
    11.04.2024364
  • Чи може керівник громадської організації працювати без оплати праці?
    Керівниця громадської організації отримувала зарплату. Наразі вона залишиться працювати на цій посаді, але без зарплати. Як це правильно провести в кадровому та бухобліку? Чи треба їй виплачувати компенсацію за невикористану відпустку? Як оформити документи?
    11.04.202429
  • Відпустка після демобілізації працівника
    Працівник повернувся після звільнення з лав ЗСУ, був призваний з першого дня війни. Дохід йому нараховувався лише до 18.07.2022 р. Просить відпустку за період 2021 – 2022 роки з 05.04.2024 р. Який дохід застосувати для нарахування відпускних?
    09.04.2024391