• Посилання скопійовано

Скорочення та одночасне переведення мобілізованого працівника на іншу посаду

Підприємство хоче внести зміни до штатного розпису - скоротити посаду охоронця і ввести підсобного робітника (оклад не змінюється). Чи можна мобілізованого охоронця перевести на посаду підсобного робітника?

Відповідно до ст. 42 КЗпП при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.

При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, зокрема, працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби.

Держпраці в Харківській області повідомляють: заборони щодо звільнення мобілізованих працівників з роботи у зв’язку із скороченням штату або чисельності працівників законодавством про працю не передбачено.

У той же час, якщо є можливість не звільняти такого працівника, то краще зачекати до завершення бойових дій – до його демобілізації. Тобто, остаточне скорочення мобілізованого працівника все одно відбудеться після його демобілізації, після того, як він відмовиться від запропонованих йому вакантних посад.

Про відповідальність за звільнення мобілізованого працівника ми писали тут.

Проте в ситуації, що розглядається, роботодавець хоче скоротити посаду (охоронець), яку займає мобілізований працівник, та одночасно перевести на новостворену посаду (підсобного робітника), зі збереженням окладу.

Таким чином, оскільки за працівником, призваним на військову строкову службу на особливий період, роботодавець зберігає місце роботи і посаду (ст. 119 КЗпП), тобто лише увільняє працівника від виконання трудових обов’язків на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, то у разі скорочення посади повинен перевести його до нового штатного розпису. При цьому роботодавець має перевести працівника на вакантну посаду, яка відповідає його професії та кваліфікації (рівнозначній нинішній посаді або нижчій).

Свого часу аналогічну думку з цього питання висвітлювало Управління Держпраці у Закарпатській області - тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Лікарняний по вагітності та пологах і робота за основним місцем та за сумісництвом
    Підприємство має дві ситуації з лікарняним по вагітності та пологах: працівниця (основне місце роботи) оформила лікарняний на це підприємство. Чи може вона працювати під час лікарняного на іншому підприємстві за сумісництвом, якщо робота є дистанційною? Працівниця (сумісник) оформила лікарняний по вагітності та пологах на підприємство. Чи може вона працювати під час лікарняного на іншому підприємстві за основним місцем роботи, якщо робота є дистанційною?
    Сьогодні 12:0215
  • Компенсація невикористаної відпустки мобілізованому працівнику без звільнення
    З 24.12.2023 мобілізованим можна виплатити компенсацію за невикористану відпустку за їх заявою, які накопились на початок служби. Якщо працівника було увільнено 05.03.2022, і в нього було 20 к.днів невикористаної відпустки на момент увільнення, то чи можна виплатити компенсацію мобілізованому? Яким числом має бути написана заява?
    Сьогодні 11:09124
  • Переведення працівника та директора з сумісника на основне місце
    Працівник звільнився з основного місця роботи, але він ще працює за сумісництвом на іншому підприємстві. Як його перевести на основне місце роботи там, де він зараз працює за сумісництвом? Також директор працює на одному підприємстві за основним місцем і на іншому за сумісництвом. З основного місця роботи його звільняють. Як йому перевестись на основне місце там, де він працює за сумісництвом?
    25.11.202447
  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.2024258
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202471