Право на лікарняний за договором ЦПХ
Особи, які працюють на умовах ЦПД, починаючи з 11.10.2017 р. мають право на матеріальне забезпечення за умови, якщо страховий випадок настав у працівника у період дії укладеного з ним договору.
Відповідно до ст. 30 Закону №1105, матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначаються та надаються за основним місцем роботи (діяльності).
Тобто особи, які працюють на умовах ЦПД, також мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
Нарахування лікарняних
Обчислення середньоденного доходу для розрахунку страхових виплат особам, які працюють на умовах цивільно-правового договору, провадитися відповідно до абз. 1 п. 2 та п. 3 Порядку №1266.
Аналогічну думку Мінсоцполітики зазначає у листі від 17.12.2017 р. №571/0/86-17/218 та ФСС у роз’ясненні.
Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності здійснюється за рахунок коштів роботодавця, а починаючи з шостого дня - за рахунок коштів Фонду.
Середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) доходу, на який нарахований ЄСВ на кількість календарних днів зайнятості (відповідно до видів страхування - період виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин.
Об’єднана звітність з типом «Звітна» «Довідкова»
При цьому розрахунок матеріального забезпечення для осіб, які працюють на умовах договору ЦПХ, має здійснюватися за місцем здійснення діяльності на умовах ЦПД, під час дії якого настав страховий випадок, після подання звітності щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за місяці розрахункового періоду.
Тобто потрібно подати Додаток 1 та Додаток 5 з типом "Звітний" та "Довідковий" Об’єднаної звітності з зазначенням позначки у графі 035 (Д1) та 036 (Д5) “для призначення інших соціальних виплат”. А потім чи одночасно подати до Фонду заяву-розрахунок щодо особи, яка надавала послуги за ЦПД, під час дії якого настав страховий випадок.
Вплив робіт за ЦПХ на розрахунок лікарняних
Слід зазначити, що договори ЦПХ регламентуються Цивільним кодексом України.
ЦПД – це угода між сторонами: громадянином і організацією (підприємством, тощо) на виконання першим певної роботи (про надання послуг), предметом якого є надання певного результату праці. Загальний зміст будь-якого цивільно-правового договору полягає в тому, що одна зі сторін зобов’язується виконати певний обсяг робіт (виконавець), а інша (замовник) прийняти її і оплатити на умовах цього договору.
Відповідно, якщо робота або послуга надані в повному обсязі та у визначений договором строк, їх необхідно оплатити. Результат праці за ЦПД оформляється актом виконаних робіт (наданих послуг), на підставі яких проводиться їх оплата.
Таким чином, якщо працівником, який працює за ЦПД, поданий листок непрацездатності (або його завірена копія) припадає на період дії цього договору, він має право на його оплату лише за умови втрати певної частини заробітку (доходу).
А якщо оплата послуг за договором була здійснена в повному обсязі у визначений договором строк, то оплачувати листок непрацездатності не можна, адже немає факту втраченого заробітку (доходу).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити