• Посилання скопійовано

Туристична страховка у відрядженні

У водія відрядження за кордон. Чи підійде туристична медична страховка? Чи необхідно оформити іншу страховку?

Абзацем 2 пп. «а» пп. 170.9.1 ПКУ передбачено обов'язкове страхування у відрядженні. Під обов’язковим страхуванням слід розуміти також страхування, обумовлене правилами оформлення документів на виїзд в закордонне відрядження.

Тобто страхування є обов'язковою умовою для отримання візи. При цьому витрати на її придбання можуть бути компенсовані роботодавцем, за умови, звичайно, що вони належним чином документально підтверджені.

Ні, туристична медична страховка не підійде для виїзду працівника у закордонне відрядження. Для виїзду за кордон на автотранспорті передбачено наступне страхування.

У ст. 16 Закону про страхування зазначено, що у разі виїзду зареєстрованого в Україні автотранспортного засобу на територію іншої країни - члена міжнародної системи автострахування «Зелена Картка» , власник такого транспортного засобу зобов’язаний укласти договір міжнародного обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, дія якого поширюється на ці країни, та отримати від страховика - повного члена Моторного (транспортного) страхового бюро страховий сертифікат «Зелена Картка» єдиного зразка, який прийнятий в усіх країнах - членах цієї міжнародної системи страхування.

Контроль за наявністю «Зеленої карти» при виїзді зареєстрованого в Україні транспортного засобу за кордон покладено на прикордонслужбу. Тобто поліс страхування «Зелена карта» формально обов’язковий і без нього до країн — учасників цієї системи страхування виїхати не можна.

Таким чином, якщо відрядження здійснюється з використанням транспортного засобу підприємства до країн, що беруть участь у системі страхування «Зелена карта», воно зобов’язане придбати страховий поліс «Зелена карта».

У міжнародній системі страхування «Зелена картка» беруть участь практично всі європейські країни, а також Молдова, Бєлорусь, РФ, Азербайжанська респебліка, Ізраїль, Іран, країни Африки і Близького Сходу.

У разі відсутності «Зеленої картки», необхідно придбати поліс прикордонного страхування, який надає обов`язкове страхове покриття, яке вимагає країна відвідання. Придбати його можна під час в`їзду на територію іноземної країни, заздалегідь уточнивши, чи є на кордоні пункти їх продажу.

Якщо на кордоні немає пунктів продажу полісів прикордонного страхування, необхідно проконсультуватися з прикордонними органами, де можна його придбати. Зокрема, це можна зробити на сайті страхових компаній, на сайті Бюро «Зелена картка» країни відвідування.

Після закінчення дії поліса «Зелена картка» або поліса прикордонного страхування, транспортний засіб буде вважатися незастрахованим, у зв`язку з цим необхідно придбати новий поліс прикордонного страхування в країні, в якій перебуватиме водій в цей час, або придбати нову «Зелену картку» в українській страховій компанії.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Залучення працівників до роботи у вихідні дні
    У зв'язку з виробничою необхідністю підприємство планує залучати у вихідні дні (субота та неділя) працівників для виконання певного виду робіт. Оплата праці буде проведена в двократному розмірі посадового окладу. На підприємстві затверджено такий графік роботи: робочі дні - понеділок-п'ятниця з 8:00 до 17:00, 12:00-13:00 обідня перерва вихідні – субота, неділя
    Сьогодні 11:1697
  • Бухгалтер у Громадській організації
    Бухгалтер працює на 2/3 ставки у ФОП. Як оформити роботу цього бухгалтера в громадській організації, яка фінансується за рахунок грантів: на 0,5 ставки чи на повну ставку?
    03.05.202419
  • Прийняття 16-річного підлітка на роботу та перерахунок зарплати іншій особі
    Чи можна прийняти на роботу на неповний робочий день підлітка 16 років, у якого є свідоцтво про народження та ІПН, але немає паспорта. ЄСВ доплачувати до МЗП? Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?
    03.05.202426
  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202464
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.2024115