• Посилання скопійовано

Прийняття на посаду бухгалтера без відповідної освіти

Чи має право ТОВ прийняти на посаду бухгалтера - фізособу з педагогічним дипломом? Чи не заборонено це законодавством? Чим не є це порушенням?

Щоб вирішити кадрову ситуацію, що передбачається на підприємстві, потрібно звернутися до діючого на сьогодні Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності»), затвердженого наказом Мінпраці та соцполітики від 29.12.04 р. №336.

Відповідно до п. 11 розділу "Загальні положення" Довідника №336 особи, які не мають відповідної освіти або стажу роботи, встановлених кваліфікаційними вимогами, але мають достатній практичний досвід та успішно виконують у повному обсязі покладені на них завдання та обов'язки, можуть бути, як виняток, залишені на займаній посаді або призначені на відповідні посади за рекомендацією атестаційної комісії. 

Крім того, Довідник №366 служить основою для розроблення посадових інструкцій   працівникам, які закріплюють їх обов'язки, права та відповідальність (п. 4 "а" розділу "Загальні положення" Довідника №366). Посадові інструкції складаються для працівників усіх посад, що зазначені в штатному розписі.

Тож, слід перевірити, що зазначено в посадовій інструкції бухгалтера, на яку планується прийняти працівника: якщо вимоги щодо освіти зазначені у бухгалтера про наявність повної загальної середньої освіти та відповідна підготовка на підприємстві, то працівника можна прийняти, а якщо вища освіта відповідної спеціалізації, то ні (бо має бути саме економічна освіта, а не педагогічна).

Таким чином, особа, яка не має відповідної освіти або стажу роботи, установлених кваліфікаційними вимогами, але має достатній практичний досвід та успішно виконує у повному обсязі покладені на неї завдання та обов’язки, проходить відповідне навчання чи спеціальні курси підвищення кваліфікації може, як виняток, бути призначена на відповідну вакантну посаду за рекомендацією атестаційної комісії.

Для того, щоб уникнути в подальшому непорозумінь при перевірці, радимо, при розробці посадової інструкції конкретно для такого працівника (з педагогічною освітою) по займаній посаді бухгалтера у Розділі "Кваліфікаційні вимоги" наступним абзацем вказати, наприклад: "Якщо освіта та/або стаж роботи особи не відповідають кваліфікаційним вимо-гам, передбаченим (із зазначенням пункту) цієї посадової інструкції, але особа має практичний досвід від двох років та успішно виконує в повному обсязі покладені на неї обов’язки, то вона, як виняток, може бути залишена на займаній посаді або призначена на відповідну посаду за рекомендацією атестаційної комісії".

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.2024123
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202456
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202438
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024463
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202427