Відповідно до п. «е» п. 4 Порядку №100, суми державної допомоги не включаються до виплат, виходячи з яких розраховується середня зарплата. Водночас допомога у зв'язку з вагітністю та пологами виплачується на підставі лікарняного листка і компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами (згідно з ч. 1 ст. 38 Закону №2240), сума такої допомоги включається до складу виплат, за якими обчислюється середня зарплата для оплати відпустки (див. лист Мінпраці від 17.06.2011 р. №190/13/116-11). Відповідно й період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами не вилучається із розрахункового періоду, оскільки це не передбачено п. 2 Порядку №100.
Абзацом 1 п. 2 Порядку №100 встановлено, що розрахунковим періодом для визначення середньої зарплати працівника для оплати відпустки є 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому надається відпустка. Якщо працівниця йде у відпустку у квітні 2013 р., то розрахунковим періодом для визначення її середньої зарплати буде квітень 2012 р. — березень 2013 р. Виходячи з нарахувань за цим періодом можна визначити середню зарплату працівниці за формулою, встановленою п. 7 Порядку №100: сумарний дохід розрахункового періоду ділиться на кількість календарних днів, що припадають на такий період, за винятком святкових і неробочих днів, встановлених ст. 73 КЗпП.
Крім того, в абзаці 4 п. 2 Порядку №100 зазначено, що якщо в розрахунковому періоді (12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому надається відпустка, відповідно до абз. 1 п. 2 Порядку №100) працівник не відпрацював жодного дня, його середня зарплата розраховується відповідно до п. 4 Порядку №100. Цей пункт 4 встановлює, що якщо у розрахунковому періоді працівник не мав заробітку не зі своєї вини, розрахунок середньої зарплати для оплати його відпустки здійснюється виходячи з його тарифної ставки, посадового (місячного) окладу. На жаль, чіткої формули такого розрахунку Порядок №100 не містить. Пропонуємо таку формулу:
Ср.з. = Тс (По) х 12 : (365 - 10),
де:
Ср.з. — середньоденна зарплата працівниці;
Тс — тарифна ставка працівниці;
По — посадовий оклад працівниці (для розрахунку береться одна з цих величин);
12 — кількість календарних місяців у році;
13 — кількість святкових і неробочих днів у році за ст. 73 КЗпП.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити