• Посилання скопійовано

Строки ознайомлення працівників з графіками змінності та міжзмінний відпочинок

Як згідно з чинним законодавством оформити на роботу працівників на підприємстві, щоб не було порушень, якщо є можливість ознайомлювати працівників з графіками лише за два тижні? Чи потрібно дотримуватися норм міжзмінного відпочинку?

Графіки роботи (змінності) розробляються  таким  чином,  щоб  тривалість  робочого  часу   за обліковий  період не перевищувала нормального числа робочих годин, передбаченого ст. 50 та 51 КЗпП.

Графіки  роботи (змінності) мають розроблятися таким чином, щоб тривалість перерви в роботі між змінами була  не  меншою  подвійної  тривалості  часу роботи  в  попередній  зміні  (включаючи перерву на обід) (ч. 1 ст. 59 КЗпП, тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна  бути  не меншою,  як сорок дві години (ст.  70 КЗпП).  Призначення працівника на роботу протягом двох змін підряд забороняється (ч. 2 ст. 59 КЗпП).

В  окремих  випадках  тривалість  щоденного  (міжзмінного) відпочинку може бути скорочена, але не менше, як 12 годин на добу. Також вже є напрацьована судова практика щодо дотримання норм міжзмінного відпочинку, на яку рекомендуємо звернути увагу.

Суди зазначають, що при підсумованому обліку робочого часу графіки роботи мають розроблятися таким чином, щоб тривалість перерви в роботі між змінами була не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні, тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не меншою, як сорок дві години. При складанні графіків роботи вимог ст. 59 і 70 КЗпП позивач не врахував, та порушив їх.

Також суди звернули увагу на те, що законодавством чітко визначено вимоги щодо організації відпочинку працівників. При цьому, законодавство не передбачає для роботодавців підстав, за якими можна уникнути дотримання ст. 59 і 70 КЗпП, а відтак, дотримання вказаних норм є обов’язковим. Миколаївський окружний адміністративний суд та П’ятий апеляційний адміністративний суд зробили висновок, що при застосуванні підсумованого обліку робочого часу може бути змінена тривалість щотижневого робочого часу (що визначено в ст. 50 КЗпП), проте тривалість встановленого законом часу відпочинку не може бути змінена.

З текстами судових рішень можна ознайомитися за посиланнями:

Також і Верховний Суд категорично проти зменшення часу відпочинку. ВС доходить висновку, що мінімальний час відпочинку встановлюється законом і може бути збільшений, але не зменшений, саме у цьому і полягає конституційне право громадян на відпочинок. Докладно писали тут.

Відповідно до п. 13 Типових правил внутрішнього трудового розпорядку № 213, графіки змінності мають затверджуватися власником або уповноваженим ним органом разом з виборним органом первинної профспілкової організації і доводитися до відома працівників не пізніше ніж за один місяць до введення їх у дію.

Працівників слід ознайомлювати не за два тижні, а не пізніше ніж за один місяць до введення графіків у  дію.

Отже, слід формувати графіки виходу працівників так, аби не порушувати норм щодо міжзмінного відпочинку. Якщо не вдається так сформувати графік, значить недостатня кількість працівників.

Також нормами чинного законодавства не передбачено можливості зменшувати строки ознайомлення працівників з графіками змінності.

За недотримання вищезазначених норм чинного законодавства передбачена фінансова відповідальність за ст. 265 КЗпП, а саме за кожне порушення накладається штраф у розмірі 1 МЗП.

***

Читайте також:  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202444
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202482
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024456
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202429