Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Трудові відносини

Відпустка для підприємця: що це таке і як нею скористатися?

Що таке «відпустка для підприємця» і як нею скористатися?

Право на щорічну відпустку мають не лише наймані працівники, а й фізособи-підприємці. Щоправда, офіційно таке явище передбачено лише для «єдиноподатників». Докладніше про це тут.

Розділом ХIV ПКУ передбачено надання податкової відпустки тільки підприємцям І та ІІ групи ЄП, які не мають найманих працівників.

Така відпустка не поширюється на:

  • фізосіб-«єдинників» ІІІ групи. Такі платники єдиного податку сплачують не фіксовану ставку єдиного податку, а відсоток від доходу, отриманого за звітний період. Тому якщо підприємець на ІІІ групі ЄП перебуває у відпустці або хворіє та не отримує доходу, відповідно у нього за такий період не буде виникати доходу. Відповідно, єдиний податок буде дорівнювати нулю;
  • фізосіб-«єдинників» І та ІІ групи ЄП, які мають найманих працівників (п. 295.5 ПКУ). Адже під час відпустки самого підприємця його діяльність не зупиняється, а провадиться найманими працівниками, відповідно за цей час він отримує дохід. А от якщо звільнити всіх працівників за місяць до відпустки, податківці вже не зможуть відмовити у наданні такої відпустки.

Згідно з п. 295.5 ПКУ, підприємці І групи та ІІ групи (без найманих працівників!) звільняються від сплати єдиного податку на час відпустки протягом одного календарного місяця на рік.

Увага: в ПКУ йдеться про календарний місяць відпустки, тобто з 1-го по 31-е (30-е, 29-е чи 28-е) число.

Тобто відповідь на питання «Чи можна взяти відпустку з 15-го числа одного місяця по 15-те число іншого?» — ні.

Відповідь на запитання «чи можна взяти відпустку на неповний місяць, поділити її на частини або перенести на інший період?» — також ні. Адже це не відпустка працівника і на неї не поширюються правила Закону про відпустки. Це податкова відпустка, право на яку дає ПКУ і яким жодних інших варіантів, ніж відпустка на цілий календарний місяць, не передбачено.

Отже, відпустка надається один раз на рік у разі знаходження у ній протягом повного місяця. Якщо вказати у заяві неповний місяць, то таку заяву буде відхилено, й, відповідно, єдиний податок за такий місяць потрібно буде сплатити обов'язково.

І ще. За роз'ясненням ДФС з підкатегорії 107.12 ЗІР, ФОП — платник єдиного податку, який не використовує працю найманих осіб, може відкликати заяву щодо періоду щорічної відпустки до її початку та скористатися правом на звільнення від сплати єдиного податку за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів. Але це можна зробити тільки до початку відпустки і тільки якщо хвороба триває 30 та більше днів.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Трудові відносини
Теги:
Відпустки , Підприємці , Трудові відносини

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі