Як відомо, згідно зі ст. 115 КЗпП заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки (так звані «відпусткові») виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки. Тож виходить, що в разі початку відпустки з першого числа місяця відпусткові, як правило, виплачуються працівникові в останні дні попереднього місяця.
Як у такому разі їх розрахувати без даних за останній місяць розрахункового періоду? Адже зарплату за цей місяць ще не нараховано.
Щоб відповісти на це запитання, фахівці Мінсоцполітики у листі від 06.02.2017 р. №272/0/101-17/282 проаналізували правила розрахунку відпусткових за Порядком №100.
Згідно з абзацом першим п. 2 Порядку №100, обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.
Пунктом 7 Порядку №100 встановлено, що нарахування виплат за час відпусток провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством. Одержаний результат множиться на кількість календарних днів відпустки.
Окремого порядку розрахунку відпусткових, які починаються з першого числа місяця, Порядком №100 не встановлено. Тому бухгалтеру потрібно розраховувати відпусткові за загальними правилами.
Фахівці Мінсоцполітики на підставі вищенаведених правил та особливостей надали поради, як бути у такому випадку:
— на момент, коли відпусткові мають бути виплачені, їх розрахунок здійснюється без даних про доходи працівника за останній місяць розрахункового періоду;
— після проведення нарахування всіх виплат працівнику за такий останній місяць розрахункового періоду роботодавці можуть здійснити перерахунок середньої заробітної плати з врахуванням цих нарахованих сум.
Для розрахунку відпусткових для працівників-«відрядників» фахівці Мінсоцполітики надали окрему пораду. На їх думку, у такому випадку, розрахунки можуть проводитись з урахуванням останнього абзацу п. 2 Порядку №100. Ним передбачено, що коли відсутні оперативні дані для розрахунку заробітку за останній місяць розрахункового періоду для працівників з відрядною оплатою праці, цей місяць може замінюватись іншим місяцем, що безпосередньо передує розрахунковому періоду.
Тобто для розрахунку відпусткових працівникам-«відрядникам» роботодавець може в цьому випадку змінити розрахунковий період з 12 календарних місяців до місяця, у якому починається відпустка, на 12 календарних місяців до місяця, у якому потрібно виплатити відпусткові. Але для працівників з іншою системою оплатою праці такий метод застосовувати не можна.
Альтернативна точка зору була наведена у роз'ясненні від Держпраці: виплатити відпусткові не в строки, встановлені ст. 115 КЗПП, а після того, коли буде відома нарахована зарплата за останній місяць розрахункового періоду. Але для цього потрібна окрема угода між працівником i роботодавцем!
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись