• Посилання скопійовано

Як впливають премії на розрахунок середньоденного заробітку?

Чи має право ТОВ нараховувати та виплачувати керівнику компанії щомісячні премії за результатами роботи? Чи включається така премія до розрахунку середньоденного заробітку? Як оплачувати робочі дні перебування керівника у відрядженні?

Премія - основний вид  додаткової, понад основну зарплату, винагороди, яка виплачується працівникам за результатами їх трудової діяльності та виробництва в цілому за показниками та умовами оцінки цих результатів, визначеними підприємством.

При цьому госпрозрахункові підприємства самостійно приймають рішення про фонд оплати праці, зокрема, про розміри та періодичність премій. Зокрема, порядок надання премій може бути передбачено у трудовому чи колективному договорі з працівником.

У разі направлення працівника у відрядження середньоденний заробіток  розраховується відповідно п. 2 Порядку №100, зокрема, середньомісячна зарплата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують відрядженню.

Обчислення середньої зарплати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки,  додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки.

Згідно з п. 3 Порядку №100 при обчисленні середньої зарплати у всіх випадках її збереження включаються, зокрема, виробничі (місячні, квартальні тощо) премії.

Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на зарплату. 

При цьому, зверніть увагу, що у разі, коли число робочих днів у розрахунковому періоді відпрацьовано не повністю, премії під час обчислення середньої зарплати за останні два календарні місяці враховуються пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді.

Таким чином, оскільки така премія має не разовий, а постійний характер, вона включається до загальної суми доходу для розрахунку середньоденного заробітку.

 

Оплата днів перебування у відрядженні

Відповідно до ст. 121 КЗпП працівникам, які направляються у службове відрядження, оплата виконаної роботи провадиться відповідно до умов, визначених трудовим колективним договором. Розмір такої оплати праці не може бути нижчим від середнього заробітку, що зберігається за такими працівниками на всі робочі дні у відрядженні за графіком, установленим за місцем постійної роботи. Детальніше ми розглядали це тут>>

При цьому, КЗпП встановлено мінімальні гарантії працівників, відповідно встановлення норм, що зменшують розмір оплати працівника, є порушенням.

Таким чином, підприємство щоразу повинно розраховувати середню зарплату працівнику, що перебуває у відрядженні, і порівнювати її з розміром оплати за окладом. Якщо оплата за окладом виявиться меншою за середню зарплату, слід виплачувати середню зарплату, а якщо оплата за окладом буде вищою за середню, то можна зробити вибір між оплатою за окладом та оплатою за середньою зарплатою.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Право на ПСП працівників, призваних на військову службу, які отримують зарплату та грошове забезпечення
    Якщо працівник, призваний на військову службу отримує зарплату та одночасно забезпечення військовослужбовця, що виплачуються з бюджету то роботодавець під час нарахування зарплати такому працівнику не має право на застосування ПСП
    25.07.202513
  • Звільнення працівника з інвалідністю, з яким втрачено зв'язок
    Як правильно звільнити працівника (основне місце роботи), з яким призупинено дію трудового договору з 24.02.2022 р. та який знаходиться на окупованиій території (з 2022 року не виходить на зв'язок)? Працівник є особою з інвалідністю ІІІ групи з дитинства. Які документи треба оформити і як саме, щоб уникнути будь-яких проблем зі сторони працівника та контролюючих органів?
    25.07.202522
  • Підписання документів директором у відпустці
    Чи може директор перебуваючи у відпустці здавати звіти, робити платежі (діяльність на підприємстві відсутня)? Чи потрібен додатковий наказ на право підпису під час відпустки?
    24.07.2025716
  • Коригування недоплати за лікарняним після отримання коштів з ПФУ
    Якщо в заявці-розрахунку первинного лікарняного вказано меншу суму для оплати з фонду на 2,51 грн, ніж би мало бути, а кошти поступили на рахунок 10.07.2025 р., то як слід вчинити: виплатити ці кошти працівнику, а в подальшому відкоригувати, бо працівник продовжує хворіти, чи повернути кошти до Фонду, а потім створити нову заявку?
    24.07.2025201
  • Відрядження за кордон за рахунок приймаючої сторони: добові та документи
    Чи потрібно виплачувати добові співробітнику, який їде у закордонне відрядження, якщо всі витрати покриває приймаюча сторона? Чи достатньо для оформлення такого відрядження лише наказу і чи потрібні підприємству додаткові документи, якщо у запрошенні вказано повне покриття витрат?
    24.07.202552