• Посилання скопійовано

Оплата наднормових за підсумованого обліку робочого часу

На підприємстві встановлено підсумований облік робочого часу. Працівник відпрацював у січні 192 години, при нормі 168 годин. При цьому 20 годин перепадають на святкові дні. Як провести розрахунок оплати за святкові та надурочні години?

В першу чергу звернемо увагу на такий важливий аспект як період оплати понаднормових та святкових:

  1. Робота у святкові та неробочі дні за підсумованого та поденного обліків оплачується після закінчення місяця за години. Фактично відпрацьовані святкові та неробочі дні;
  2. Надурочні години оплачуються після закінчення облікового періоду.

А обліковий період може бути іншим ніж 1 місяць, на приклад можу бути квартал, рік та ін.

 

Особливості оплати праці

Робота в святкові та неробочі дні

Оплачується після закінчення місяця за години, фактично відпрацьовані в святкові та неробочі на підставі ст. 107 КЗпП у подвійному розмірі:

  1. Відрядникам – за подвійними відрядними розцінками;
  2. Працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками,  -  в розмірі подвійної годинної або денної ставки;
  3. Працівникам, які одержують місячний оклад:
  •  В розмірі одинарної годинної або денної ставки понад оклад – якщо робота в святковий і неробочий дні проводилася в межах місячної норми робочого часу;
  • В розмірі подвійної годинної або денної ставки – якщо робота провадилася понад місячну норму.

 

Особливості оплати понаднормових робіт

За підсумованого обліку:

  1. Під час підрахунку надурочних годин робота в святкові дні, проведена понад встановлену норму робочого часу за обліковий період не враховується, оскільки вже оплачена в подвійному розмірі (п. 11 Методичних рекомендацій №138);
  2. Після закінчення облікового періоду оплачуються як надурочні всі години, відпрацьовані понад установлений робочий час в обліковому періоді (згідно з ч. 3 ст. 106 КЗпП).

Отже, у Вашому випадку наднормових 24 години (192 год. – 168 год.). Тож, в кінці облікового періоду слід буде оплатити 4 години в розмірі подвійної годинної або денної ставки. Оскільки, робота провадилася понад місячну норму.

А 20 годин слід оплатити як святкові в подвійному розмірі – в кінці місяця, оскільки під час підрахунку надурочних годин робота в святкові дні, проведена понад встановлену норму робочого часу за обліковий період не враховується, оскільки вже оплачена в подвійному розмірі.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Період для обчислення відпускних у 2024 році
    У березні 2024 року працівник йде у відпустку за попередні роки (не звільняється), використовуючи дні, набуті до 2023 року. Як при розрахунку обчислювати середню зарплату: за останні 12 місяців чи з виплат, нарахованих у 2023 році (з 01.01.23 по 31.12.23 рр.)?
    15.03.20241 763
  • Компенсація працівнику вартості спецодягу
    Працівник підприємства 2 березня 2024 року придбав за власний кошт спецодяг для себе (медичний костюм). Чек ПРРО надав в бухгалтерію 12 березня 2024 року. Чи може підприємство відшкодувати працівнику кошти на придбання одягу і в який термін? Які документи треба оформлювати?
    15.03.2024271
  • Право батьків на податкову знижку на навчання дитини
    Чи має право мати (за контрактом – платник за навчання) на податкову знижку за навчання сина, студента денної форми, який у 2023 році почав офіційно працювати та отримувати зарплату за неповний робочий день, у 2023 році зареєстрований ФОПом та отримує дохід від підприємницької діяльності?
    14.03.202453
  • Робота за графіком 2/2: табелювання та зарплата
    Магазин працює з 9:00 до 19:00. Працівники працюють по змінах (два дні через два). Оклад - 7100 грн. За яким графіком треба працювати, щоб зарплата становила 7100 грн? Чи потрібно робити кожного місяця графік змінності? Що прописати в трудовому договорі?
    13.03.202487
  • Чи можна встановити водіям ненормований робочий день?
    На підприємстві працюють водії, які здійснюють вантажні перевезення по Україні та за кордоном. Чи можна встановити їм ненормований робочий день? Як в такому випадку оплачувати їх працю? Чи будуть додаткові відпустки тощо? Якщо водій не має змоги щодня повертатися до місця роботи, чи буде службова поїздка вважатися відрядженням?
    11.03.202487