Згідно з нормами ст. 24 КЗпП письмовий трудовий договір є обов’язковим:
- при організованому наборі працівників;
- при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я;
- при укладенні контракту;
- у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору в письмовій формі;
- при укладенні трудового договору з неповнолітнім;
- при укладенні трудового договору з фізичною особою;
- в інших випадках, передбачених законодавством України.
За відсутності зазначених обставин трудовий договір оформлюється наказом роботодавця, виданим на підставі заяви працівника.
Також, трудовий договір обов’язково укладається в письмовій формі:
- з працівниками, що приймаються на роботу до релігійної організації (ст. 25 Закону «Про свободу совісті та релігійні організації»);
- з працівниками, які проходять альтернативну (невійськову) службу (ст. 15 Закону «Про альтернативну (невійськову) службу»);
- з особами, які беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру (п. 5 Порядку організації громадських та інших робіт тимчасового характеру, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2013 р. №175).
Додержання письмової форми є обов'язковим при укладенні трудового договору і фізичною особою (п. 6 ч. 1 ст. 24 КЗпП).
Зазначена норма КЗпП зобов'язує укладати нові договори у письмовій формі між працівником та фізичною особою – роботодавцем.
Поняття «фізична особа - підприємець» в сукупності теж охоплюється поняттям «фізична особа», оскільки громадянин, який бажає реалізувати своє конституційне право на підприємницьку діяльність, після проходження відповідних реєстраційних та інших передбачених законодавством процедур лише набуває нової ознаки - «підприємець», не втрачаючи при цьому статусу фізичної особи (лист Мінсоцполітики від 12.12.2016 р. №488/0/22-16).
Отже, обов’язковим є письмовий трудовий договір за наявності однієї з вищезгаданих умов. У інших випадках для укладення трудового договору з працівником достатньо лише наказу про прийняття на роботу.
Проте за бажанням можна укладати письмові трудові договори усім роботодавцям разом із наказом про прийняття на роботу.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись