На додаткові відпустки мають право (ст. 19 Закону про відпустки):
- жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років;
- жінка, яка працює і має дитину з інвалідністю;
- жінка, яка усиновила дитину;
- мати особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
- одинока мати (батько);
- батько особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує його без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
- особа, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків.
Зверніть увагу: зазвичай право на додаткову соціальну відпустку залежить від віку дитини. Але вік дитини з інвалідністю, усиновленої дитини, дитини під опікою, дитини одинокої матері (батька), який дає право на таку відпустку, Законом про відпустки не встановлено. У цих випадках слід керуватися загальними нормами законодавства.
Так, згідно зі ст. 1 Закону України від 26.04.2001 р. №2402-III «Про охорону дитинства», дитина — це особа віком до 18 років(повноліття), якщо згідно із законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше. Таким чином, жінка, яка працює і має дитину-інваліда, усиновлену дитину, одинока мати (батько) мають право на цю відпустку до досягнення їхньою дитиною повноліття, тобто до 18 років.
Згідно з ч. 2 ст. 243 Сімейного кодексу України опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла 14 років, а піклування — над дитиною у віці від 14 до 18 років. Отже, особа, яка взяла дитину під опіку, має право на додаткову соціальну відпустку до досягнення дитиною 14-річного віку, а особа, яка в установленому порядку визнана піклувальником, — з досягнення дитиною віку 14 років і до виповнення 18 років, оскільки згідно зі ст. 186-1 КЗпП гарантії, встановлені у ст. 182-1 КЗпП, поширюються також на піклувальників.
Тривалість відпусток (ст. 182-1 КЗпП):
- якщо працівник має одну підставу (наприклад, це жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років) — 10 календарних днів, без урахування святкових та неробочих днів;
- за наявності кількох підстав (наприклад, це одинока мати, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років) — не більше 17 календарних днів.
Про надання такої відпустки ми детально розповідали тут>>
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись