• Посилання скопійовано

Обов’язку нарахування індексації за попередні періоди не уникнути

Працівників прийнято на роботу в різні періоди часу. Індексація їм не нараховувалася, хоча й повинна була. Як виправити ситуацію без донарахування за попередні періоди? Чи можна уникнути необхідності нарахування індексації новоприйнятим працівникам?

Одразу зауважимо, уникнути обов’язку нарахування індексації за попередні періоди, коли працівники мали право на її отримання, не вийде. Єдиний випадок, коли індексація доходів фізосіб призупиняється, це періодичне підвищення таких доходів, ще й на суму, яка перевищує суму індексації, яка мала б бути таким фізособам нарахована. Як правило, якщо йдеться про доходи працівників у вигляді зарплати, роботодавці здійснюють підвищення окладів працівників кожні три місяці. Це дуже спрощена схема уникнення індексації зарплат, але вона дійсно працює. 

Адже за п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. І обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Таким чином, якщо далі тарифні ставки (оклади) працівників не підвищувати, то першого нарахування індексації можна очікувати (і це в найгіршому випадку, у 2016 році – якщо поріг інфляції перевищить 103%) через три місяці після такого підвищення. І якщо у кожному кварталі підвищувати оклади на суму не меншу за суму індексації, то можна скоротити витрати на індексацію зарплати працівників (щоправда, витрати на оплату їх праці при цьому поступово зростатимуть).  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202437
  • Облік доплат за шкідливі умови праці
    Доплата за роботу в шкідливих та важких умовах праці не входить у фонд заробітної плати та згідно з наказом по підприємству сплачуються за кошти підприємства. Які бухгалтерські проведення при нарахуванні таких доплат повинні бути?
    27.09.20242771
  • Індексація при періодичному піднятті окладів після їх зниження у 2022 році
    Останнє підвищення окладу за посадою до суми 12000 грн відбулося 01.01.2021 р. З 01.04.2022 р. оклад за посадою був зменшений до 6500 грн і надалі збільшувався разом з підвищенням мінімальної заробітної плати. З 01.04.2024 р. оклад 8000 грн, базовий місяць для нарахування індексації – грудень 2023 р. З якого періоду потрібно буде змінити базовий місяць: з дати, коли оклад перевищить 12000 грн?
    24.09.202446
  • Індексація при зниженні та (не) піднятті окладів
    Працівникові не підвищували оклад з 01.01.2015 року. Як нараховувати індексацію? У працівника до 2021 року була ставка 12 000 грн, в 2022 році зменшили оклад до 7 000 грн. В січні 2024 року було підняття зарплати і підвищили оклад до 8500 грн. Як нараховувати індексацію?
    04.09.202484
  • Які є ризики при виплаті зарплати працівника за його розпорядженням на рахунок іншої людини?
    Працівник подав роботодавцю заяву про те, щоб його зарплату перераховувати на рахунок іншої людини. Наскільки ризикованою є така практика?
    30.07.20241 105