Одразу зауважимо, уникнути обов’язку нарахування індексації за попередні періоди, коли працівники мали право на її отримання, не вийде. Єдиний випадок, коли індексація доходів фізосіб призупиняється, це періодичне підвищення таких доходів, ще й на суму, яка перевищує суму індексації, яка мала б бути таким фізособам нарахована. Як правило, якщо йдеться про доходи працівників у вигляді зарплати, роботодавці здійснюють підвищення окладів працівників кожні три місяці. Це дуже спрощена схема уникнення індексації зарплат, але вона дійсно працює.
Адже за п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. І обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Таким чином, якщо далі тарифні ставки (оклади) працівників не підвищувати, то першого нарахування індексації можна очікувати (і це в найгіршому випадку, у 2016 році – якщо поріг інфляції перевищить 103%) через три місяці після такого підвищення. І якщо у кожному кварталі підвищувати оклади на суму не меншу за суму індексації, то можна скоротити витрати на індексацію зарплати працівників (щоправда, витрати на оплату їх праці при цьому поступово зростатимуть).