• Посилання скопійовано

Розраховуємо середній заробіток при відрядній формі оплати праці

Як розрахувати середню зарплату мобілізованого працівника за " число робочих днів/годин, які мають бути оплачені за середнім заробітком" при відрядній оплаті праці?

Запитання: Працівник отримує зарплату відрядно. Прийнятий працівник, наприклад, 15 червня, а призваний на мобілізацію 7 липня. Середня ЗП в таких випадках нараховується за фактично відпрацьований час - це зрозуміло. Але як порахувати середню ЗП за " число робочих днів/годин,...., які мають бути оплачені за середнім заробітком" (п. 8 Порядку №100) при відрядній оплаті праці, якщо невідомо скільки він мав би відпрацювати? Адже його заробіток залежить від обсягу виконаної роботи, а не від кількості робочих днів за графіком. Так, в п. 2 Порядку №100 є виключення: " Для працівників з відрядною оплатою праці у разі відсутності оперативних даних для розрахунку заробітку за останній місяць розрахункового періоду він може замінюватись іншим місяцем, що безпосередньо передує розрахунковому періоду". Але в нашому випадку в нього немає цього місяця взагалі (тому що прийнятий на роботу в червні).

Відповідь: Згідно із п. 2 Порядку №100, у  всіх  інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні  2  календарні  місяці  роботи, що передують події, з якою пов'язана  відповідна  виплата.  Працівникам,  які пропрацювали на підприємстві,  в  установі,  організації  менше  двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично  відпрацьований  час. 

Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник  не працював,  середня  заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за  попередні  два  місяці  роботи.  Якщо  і  протягом цих місяців працівник  не  відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата  обчислюється відповідно до останнього абзацу пункту 4 цього Порядку.


Пункт 4 Порядку №100 говорить, що в  інших  випадках,  коли нарахування проводяться виходячи із середньої  заробітної плати, працівник не мав заробітку, не з вини працівника,  розрахунки проводяться виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.

Звісно, що для працівника, якому встановлено відрядну форму оплати праці, зарплата нараховується не виходячи з тарифної ставки (окладу) та відпрацьованого часу, а виходячи з виконаних обсягів робіт та відрядної розцінки. 

Але, як зазначає Мінпраці у листі від 22.11.2010 р. №964/13/84-10, відрядні розцінки визначаються шляхом ділення погодинної (денної) тарифної ставки, яка відповідає розряду роботи, що виконується, на погодинну (денну) норму виробітку. Відрядна розцінка може бути визначена також шляхом множення погодинної (денної) тарифної ставки, яка відповідає розряду роботи, що виконується, на встановлену норму часу в годинах або днях. 

Тобто, незважаючи на відрядну форму оплати праці, розмір тарифної ставки для такого працівника повинен бути визначений. І, оскільки Порядок №100 не містить окремих норм визначення середнього заробітку при відрядній формі оплати праці, то роботодавцю доведеться рахувати такий середній заробіток  виходячи з тарифної ставки, за якою визначалися відрядні розцінки працівнику. 

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1771
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 278
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 012
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455