• Посилання скопійовано

Аліменти із сум зарплати мобілізованих працівників утримуються в обов'язковому порядку

Чи правомірно утримувати аліменти по виконавчому листу з компенсаційних виплат з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період?

У запитанні його автор має на увазі статтю 129 КЗпП України, згідно з якою не допускаються відрахування з вихідної допомоги, компенсаційних та інших виплат, на які згідно з законодавством не звертається стягнення. Але до середнього заробітку працівників призваних на військову службу, ця норма не має жодного відношення. Наведемо свої аргументи.

По-перше, незважаючи на те, що таку зарплату компенсує державний бюджет України та для її нарахування та виплати вже існує кілька пільг, зокрема по ЄСВ та військовому збору,  все одно згідно КЗпП та Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» - на сам перед це заробітна плата, а не компенсаційна виплата, яка входить до загального річного оподатковуваного доходу згідно п.164.2.1 ПКУ.


По-друге, остаточний перелік виплат, на які не може бути звернено стягнення по виконавчим листам наведено у статті 73 Закону України «Про виконавче впровадження». Так згідно цієї статті до таких виплат належать:

• вихідну  допомогу,  що  виплачується  в  разі   звільнення працівника; 

• компенсацію  працівнику  за невикористану відпустку,  крім випадків,  коли особа під час звільнення  одержує  компенсацію  за відпустку, не використану протягом кількох років; 

• компенсацію  працівнику  витрат  у зв'язку з переведенням, направленням  на  роботу  до   іншої   місцевості   чи   службовим відрядженням; 

• польове забезпечення,  надбавки до заробітної плати,  інші кошти, що виплачуються замість добових і квартирних; 

• матеріальну  допомогу  особам,  які  втратили   право   на допомогу по безробіттю; 

• допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами; 

• одноразову допомогу у зв'язку з народженням дитини; 

• допомогу по догляду за дитиною; 

• допомогу  особам,  зайнятим  доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років,  по догляду за дитиною-інвалідом, по тимчасовій непрацездатності  у зв'язку з доглядом за хворою дитиною,  а також на іншу допомогу на дітей, передбачену законом; 

• допомогу на лікування; 

• допомогу на поховання; 

• щомісячну  грошову  допомогу  у  зв'язку   з   обмеженням споживання   продуктів   харчування   місцевого   виробництва   та особистого підсобного господарства  громадян,  які  проживають  на території, що зазнала радіоактивного забруднення; 

• дотації  на  обіди,  придбання  путівок  до  санаторіїв і будинків відпочинку за рахунок фонду споживання.

Окрім цього, стягнення не здійснюється також із сум: неоподатковуваного розміру матеріальної допомоги, грошової компенсації за видане обмундирування і натуральне постачання, вихідної допомоги в разі звільнення (виходу у відставку) з військової служби,  служби в органах внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої   служби   України,   а   також   грошового забезпечення, що не має постійного характеру, та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, вважаємо, що аліменти із сум зарплати працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період утримувати слід в обов’язковому порядку, жодних підстав не робити цього у Вас немає.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Дрючин Дмитро

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Оплата відрядження працівнику, який суміщає посади
    Працівник працює прибиральником території та згідно з наказом по підприємству має суміщення за посадою водія з доплатою 50% від окладу водія. Іноді його відправляють у відрядження, виплачуються добові. Чи потрібно відрядження відображати у табелі обліку робочого часу? Чи потрібно платити середньоденну зарплату за дні відрядження ,чи це буде лише оклад плюс суміщення?
    Сьогодні 11:1112
  • Приклади нарахування зарплати при неповному робочому дні
    Як розраховувати заробітну плату, якщо у наказі про прийняття зазначено такий графік роботи: понеділок по 1 (одній) годині на тиждень з 09:00 до 10:00. Посадовий оклад відповідно до штатного розпису 8 000 гривень на місяць?
    26.04.202449
  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245711
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 6454
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202445