• Посилання скопійовано

Аліменти із сум зарплати мобілізованих працівників утримуються в обов'язковому порядку

Чи правомірно утримувати аліменти по виконавчому листу з компенсаційних виплат з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період?

У запитанні його автор має на увазі статтю 129 КЗпП України, згідно з якою не допускаються відрахування з вихідної допомоги, компенсаційних та інших виплат, на які згідно з законодавством не звертається стягнення. Але до середнього заробітку працівників призваних на військову службу, ця норма не має жодного відношення. Наведемо свої аргументи.

По-перше, незважаючи на те, що таку зарплату компенсує державний бюджет України та для її нарахування та виплати вже існує кілька пільг, зокрема по ЄСВ та військовому збору,  все одно згідно КЗпП та Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» - на сам перед це заробітна плата, а не компенсаційна виплата, яка входить до загального річного оподатковуваного доходу згідно п.164.2.1 ПКУ.


По-друге, остаточний перелік виплат, на які не може бути звернено стягнення по виконавчим листам наведено у статті 73 Закону України «Про виконавче впровадження». Так згідно цієї статті до таких виплат належать:

• вихідну  допомогу,  що  виплачується  в  разі   звільнення працівника; 

• компенсацію  працівнику  за невикористану відпустку,  крім випадків,  коли особа під час звільнення  одержує  компенсацію  за відпустку, не використану протягом кількох років; 

• компенсацію  працівнику  витрат  у зв'язку з переведенням, направленням  на  роботу  до   іншої   місцевості   чи   службовим відрядженням; 

• польове забезпечення,  надбавки до заробітної плати,  інші кошти, що виплачуються замість добових і квартирних; 

• матеріальну  допомогу  особам,  які  втратили   право   на допомогу по безробіттю; 

• допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами; 

• одноразову допомогу у зв'язку з народженням дитини; 

• допомогу по догляду за дитиною; 

• допомогу  особам,  зайнятим  доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років,  по догляду за дитиною-інвалідом, по тимчасовій непрацездатності  у зв'язку з доглядом за хворою дитиною,  а також на іншу допомогу на дітей, передбачену законом; 

• допомогу на лікування; 

• допомогу на поховання; 

• щомісячну  грошову  допомогу  у  зв'язку   з   обмеженням споживання   продуктів   харчування   місцевого   виробництва   та особистого підсобного господарства  громадян,  які  проживають  на території, що зазнала радіоактивного забруднення; 

• дотації  на  обіди,  придбання  путівок  до  санаторіїв і будинків відпочинку за рахунок фонду споживання.

Окрім цього, стягнення не здійснюється також із сум: неоподатковуваного розміру матеріальної допомоги, грошової компенсації за видане обмундирування і натуральне постачання, вихідної допомоги в разі звільнення (виходу у відставку) з військової служби,  служби в органах внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої   служби   України,   а   також   грошового забезпечення, що не має постійного характеру, та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, вважаємо, що аліменти із сум зарплати працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період утримувати слід в обов’язковому порядку, жодних підстав не робити цього у Вас немає.

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Дрючин Дмитро

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1771
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 278
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 012
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455