• Посилання скопійовано

Неповний робочий день: розраховуємо зарплату

Як розрахувати заробітну плату у випадку неповного робочого часу?

Неповний робочий час, це особливий режим робочого часу, що встановлюється за угодою між працівником і власником у формі неповного робочого дня або неповного робочого тижня, за яким оплата праці проводиться пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку. Оскільки у разі запровадження неповного робочого часу норма праці працівників скорочується, то відповідним чином (пропорційно) має обчислюватися мінімальна зарплата.

Слід зазначити, що неповний робочий час може бути ініційований як працівником, так і роботодавцем. Але така організація робочого часу може запроваджуватися тільки за згодою сторін (відповідно, без згоди іншої сторони не можна запровадити неповний робочий час, за винятком випадків, спеціально встановлених законодавством, зокрема ст. 56 та 186-1 КЗпП).


Якщо, підприємець приймає рішення про  переведення працівників на роботу на умовах неповного робочого часу, це вважається зміною істотних умов праці. Відповідно до ч. 3 ст. 32 КЗпП, у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці, зокрема розмірів оплати праці, режиму роботи, встановлення неповного робочого часу, працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці. Якщо працівник не згоден із такими змінами, трудовий договір припиняється за п. 6 ч. 1 ст. 36 КЗпП. При цьому підприємець зобов'язаний виплатити вихідну допомогу у розмірі не менше середнього місячного заробітку, згідно норм ст. 44 КЗпП.

Приклад. Працівникам ФОП Іванов Д.Ю., норма праці яких становить 40 годин на тиждень, за їхніми заявами встановлено 4-годинний робочий день при 5-денному робочому тижні, що становить 20 годин на тиждень (відповідає 0,5 ставки посадового окладу працівника).

Посадові оклади працівників в лютому 2015 р. становили:

- бухгалтера: 2500 грн;

- менеджера: 1218 грн (на рівні мінімальної заробітної плати).

При повному відпрацьованому місяці на умовах неповного робочого дня (0,5 ставки) працівникам у лютому 2015 р. нараховано:

- бухгалтеру: 1250 грн;

- менеджеру: 609 грн.

Незважаючи на те, що нарахована зарплата менеджера є меншою від рівня мінімальної зарплати, доплата до її рівня не проводиться, оскільки відпрацьовано половину від установленої норми.

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1771
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 278
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 012
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455