Запитання: Які документи оформлюються при видачі зарплати за першу половину місяця? Нарахування зарплати та утримання із неї податків підприємство робить за весь місяць у документі Розрахунково-платіжна відомість (у довільній формі). Як у такій відомості правильно відобразити суму виплати зарплати за першу половину місяця та утриманих і нарахованих податків із неї? Як відобразити суми виплачених відпускних, компенсації за несвоєчасно виплачену зарплату тощо (у першій половині місяця чи у другій, або взагалі окремо)?
Відповідь: Спочатку слід сказати, що те, що часто називають авансом, і деякі з бухгалтерів вважають за окремий вид виплат доходів працівників, насправді є виплатою частини заробітної плати, яка здійснюється відповідно до ст. 24 Закону про оплату праці. Аванс може виплачуватися один раз за першу половину місяця, однак така періодичність виплат зарплати є мінімальною, і може здійснюватися і частіше – за домовленістю між роботодавцем та працівниками.
Водночас слід зауважити, що виплата зарплати і її нарахування – не одне і те саме. Нарахування зарплати відбувається тільки на підставі відповідного первинного бухгалтерського документу. А саме розрахунково-платіжної відомості, форма якої затверджена наказом Держкомстату України від 05.12.2008 р. №489. Вона складається раз на місяць (виходячи з форми документу), і лише для тих працівників, які звільняються протягом місяця, допускається окреме складання цієї відомості для нарахування остаточного розрахунку із ними, який провадиться в день їхнього звільнення, згідно із вимогами КЗпП України.
Таким чином, законодавство не передбачає складання окремої розрахунково-платіжної відомості на аванс і решта заробітної плати, не зважаючи на те, що виплата зарплати відбувається кілька разів на місяць. Виплата зарплати оформлюється різними первинними документами:
-видатковим касовим ордером, відомістю на виплату зарплати – якщо зарплата виплачується готівкою;
-відомістю на перерахування коштів, платіжним дорученням – якщо зарплата виплачується безготівково на картки працівників;
-видатковими накладними, актами тощо – якщо частина зарплати виплачується у негрошовій формі.
При цьому, на нашу думку, в бухгалтерському обліку до складання розрахунково-платіжної відомості виплачені працівникам аванси обліковуються як переплата із заробітної плати (за дебетом рахунку 66). Ця переплата закривається на дату нарахування зарплати за відповідний місяць (за кредитом рахунку 66).
При цьому в зведеній формі розрахунково-платіжної відомості, затвердженої наказом №489, сума виданого за першу половину місяця авансу відображається серед утримань і зменшує таким чином суму зарплати, яка підлягає працівнику до виплати після її нарахування. На нашу думку, в тому ж рядку припустимо відображення виплачених за такий місяць наперед сум відпускових.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись