• Посилання скопійовано

Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці

Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки

Середня заробітна плата для оплати компенсації за невикористану відпустку розраховується за правилами, встановленими Порядком №100

За загальним правилом, визначеним у абз. 3-5 п. 4 Порядку №100 передбачено, що якщо в розрахунковому періоді у працівника не було заробітної плати, розрахунки проводяться з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу. Якщо розмір тарифної ставки (посадового окладу) менше МЗП, то розрахунки проводимо з МЗП. І як бачимо, жодного слова про те, як розраховувати середню зарплату для компенсації за невикористану відпустку працівнику, яким працює за погодинною формою оплати праці. 

Отже, нічого не залишається, як брати до уваги вказані норми та проводити розрахунок середньої зарплати працівнику, який працює в умовах повної зайнятості, але за погодинною оплатою.

Тож працівнику, оплата праці якого здійснюється за погодинною тарифною ставкою, для порівняння з розміром МЗП необхідно визначити розмір місячної заробітної плати. Визначається вона шляхом множення годинної тарифної ставки на норму робочого часу в місяці розрахунку середньої заробітної плати.

В даному випадку, у працівника відсутні виплати в розрахунковому періоді (січень – листопад 2023 р.), тому обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористану відпустку здійснюється шляхом множення місячної заробітної плати працівника чи розміру МЗП, встановленого законодавством на час розрахунку, на кількість місяців розрахункового періоду, результат якого ділиться на кількість календарних днів за цей період. Одержаний при розрахунку результат множиться на число календарних днів відпустки.

Розірвання трудового договору з працівником за скорочення чисельності чи штату працівників (за п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП) передбачає виплату вихідної допомоги у розмірі однієї середньомісячної заробітної плати за ст. 44 КЗпП.

Розрахунок суми вихідної допомоги здійснюється теж згідно норрм Порядку №100. За загальним правилом розрахунок проводимо за два останні календарні місяці роботи (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю звільнення працівника (абз. 4 п. 2 Порядку №100).

Оскільки, у випадку, що розглядається, працівник не працював і у нього відсутній розрахунковий період, то розрахунок середньої зарплати проводиться виходячи зі встановлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу або МЗП.

Для працівника з погодинною оплатою винятків у розрахунку немає. При обчисленні суми вихідної допомоги застосовується середньоденний заробіток та обчислюється середньомісячна кількість робочих днів (а не годин!). 

 

Приклад

Працівник звільняється 1 грудня 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн. Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки. 

Компенсація невикористаної відпустки:

  • 168 – години за графіком роботи в грудні 2023 року, 21 робочий день;
  • Умовний дохід з МЗП: 74770,08 грн (40,46 грн х 168 год. х 11 місяців);
  • Середня зарплата: 223,86 грн (74770,08 грн : 334 дні);
  • Сума, що підлягає компенсації: 6268,08 грн (223,86 грн х 28). 

Вихідна допомога:

176 – години за графіком роботи в жовтні та листопаді 2023 року по 22 робочих дня.

Сума вихідної допомоги: 7120,96 грн ((40,46 грн х 176 год.) х 2) / 44 р.д.) х (44 р.д. : 2).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Що можна зробити, щоб не проводити індексацію?
    Раніше підприємство проводило індексацію. У квітні 2024 року підвищили зарплату всім працівникам. А тепер плануємо підвищувати її, щоб не проводити індексацію. Як часто потрібно підвищувати зарплату і в якій сумі (наприклад, на 20 грн)? Як документально оформити непроведення індексації?
    29.05.20241 214
  • Розподіл річної премії за виключенням робочих днів щорічної відпустки
    У розрахунку середньоденної премії, яка розподіляється на місяці розрахункового періоду, премія 20000 грн за рік за нормою робочих днів 260, була щорічна відпустка 10 днів. Чи потрібно суму премії 20000 грн розділяти на робочі дні за мінусом щорічної відпустки?
    23.05.202441
  • Оплата відрядження працівнику, який суміщає посади
    Працівник працює прибиральником території та згідно з наказом по підприємству має суміщення за посадою водія з доплатою 50% від окладу водія. Іноді його відправляють у відрядження, виплачуються добові. Чи потрібно відрядження відображати у табелі обліку робочого часу? Чи потрібно платити середньоденну зарплату за дні відрядження ,чи це буде лише оклад плюс суміщення?
    29.04.202477
  • Приклади нарахування зарплати при неповному робочому дні
    Як розраховувати заробітну плату, якщо у наказі про прийняття зазначено такий графік роботи: понеділок по 1 (одній) годині на тиждень з 09:00 до 10:00. Посадовий оклад відповідно до штатного розпису 8 000 гривень на місяць?
    26.04.2024124
  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20246131