• Посилання скопійовано

Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці

Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки

Середня заробітна плата для оплати компенсації за невикористану відпустку розраховується за правилами, встановленими Порядком №100

За загальним правилом, визначеним у абз. 3-5 п. 4 Порядку №100 передбачено, що якщо в розрахунковому періоді у працівника не було заробітної плати, розрахунки проводяться з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу. Якщо розмір тарифної ставки (посадового окладу) менше МЗП, то розрахунки проводимо з МЗП. І як бачимо, жодного слова про те, як розраховувати середню зарплату для компенсації за невикористану відпустку працівнику, яким працює за погодинною формою оплати праці. 

Отже, нічого не залишається, як брати до уваги вказані норми та проводити розрахунок середньої зарплати працівнику, який працює в умовах повної зайнятості, але за погодинною оплатою.

Тож працівнику, оплата праці якого здійснюється за погодинною тарифною ставкою, для порівняння з розміром МЗП необхідно визначити розмір місячної заробітної плати. Визначається вона шляхом множення годинної тарифної ставки на норму робочого часу в місяці розрахунку середньої заробітної плати.

В даному випадку, у працівника відсутні виплати в розрахунковому періоді (січень – листопад 2023 р.), тому обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористану відпустку здійснюється шляхом множення місячної заробітної плати працівника чи розміру МЗП, встановленого законодавством на час розрахунку, на кількість місяців розрахункового періоду, результат якого ділиться на кількість календарних днів за цей період. Одержаний при розрахунку результат множиться на число календарних днів відпустки.

Розірвання трудового договору з працівником за скорочення чисельності чи штату працівників (за п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП) передбачає виплату вихідної допомоги у розмірі однієї середньомісячної заробітної плати за ст. 44 КЗпП.

Розрахунок суми вихідної допомоги здійснюється теж згідно норрм Порядку №100. За загальним правилом розрахунок проводимо за два останні календарні місяці роботи (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю звільнення працівника (абз. 4 п. 2 Порядку №100).

Оскільки, у випадку, що розглядається, працівник не працював і у нього відсутній розрахунковий період, то розрахунок середньої зарплати проводиться виходячи зі встановлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу або МЗП.

Для працівника з погодинною оплатою винятків у розрахунку немає. При обчисленні суми вихідної допомоги застосовується середньоденний заробіток та обчислюється середньомісячна кількість робочих днів (а не годин!). 

 

Приклад

Працівник звільняється 1 грудня 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн. Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки. 

Компенсація невикористаної відпустки:

  • 168 – години за графіком роботи в грудні 2023 року, 21 робочий день;
  • Умовний дохід з МЗП: 74770,08 грн (40,46 грн х 168 год. х 11 місяців);
  • Середня зарплата: 223,86 грн (74770,08 грн : 334 дні);
  • Сума, що підлягає компенсації: 6268,08 грн (223,86 грн х 28). 

Вихідна допомога:

176 – години за графіком роботи в жовтні та листопаді 2023 року по 22 робочих дня.

Сума вихідної допомоги: 7120,96 грн ((40,46 грн х 176 год.) х 2) / 44 р.д.) х (44 р.д. : 2).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20241 5152
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202426
  • Простій автомобілю на кордоні: як оплачувати водію?
    Юридична особа, платник податку на загальних підставах, здійснює автоперевезення товарів. Працівник перебував у відрядженні 20днів ( в тому числі субота, неділя). Як нараховується заробітна плата за цей період (субота – авто стояло на кордоні, в неділю - водій не працював)?
    13.12.2023149
  • Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці
    Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки
    04.12.20231 038
  • Звільнення сумісника з основного місця роботи та повідомлення ТЦК
    Працівник працює за сумісництвом, але звільняється з основного місця роботи. Чи потрібно у день звільнення з основного місця роботи звільнити також і за сумісництвом, а наступного дня прийняти за основним? Чи можливо просто наступного дня після звільнення прийняти на основне місце роботи, а сумісництво не чіпати? І чи потрібно у цьому випадку повідомляти податкову і ТЦК?
    08.11.20231 693