• Посилання скопійовано

Виплата зарплати за заявою працівника

Відповідно до ст. 24 Закону "Про оплату праці" за особистою письмовою згодою працівника виплата заробітної плати може здійснюватися через банки. Чи обов'язкова така письмова згода?

Відповідно до ст. 23 Закону про оплату праці, заробітна плата працівників підприємств на території України виплачується у грошових знаках, що мають законний обіг на території України.   Це означає, що у загальному випадку за замовчуванням, коли жодних заяв працівник не писав, зарплата виплачується готівкою. Відповідно до ст. 24 Закону про оплату праці виплата заробітної плати здійснюється за місцем роботи.

Повторимо, що для отримання зарплати готівкою за місцем роботи працівникам не потрібно писати жодних заяв, оскільки це основний спосіб виплати зарплати, визначений законом, який не потребує згоди працівника. Всі інші форми та способи виплати заробітної плати потребують згоди працівника, яка зазвичай оформлюється заявою працівника на ім’я керівника роботодавця.

Як варіант, ч. 5 ст. 24 Закону про оплату праці передбачає додаткову можливість за особистою письмовою згодою працівника виплату заробітної плати здійснювати через банки/небанківських надавачів платіжних послуг, які отримали право на відкриття і ведення обслуговування рахунків відповідно до Закону України "Про платіжні послуги", поштовими переказами на вказаний ними рахунок (адресу) з обов'язковою оплатою цих послуг за рахунок роботодавця.

Поряд з цим, згідно до ч. 1 ст. 25 Закону про оплату праці забороняється будь-яким способом обмежувати працівника вільно розпоряджатися своєю заробітною платою, крім випадків, передбачених законодавством.

Отже, кожен працівник має право вільно обирати банк, в тому числі і для отримання заробітної плати і обмежити його вибір роботодавець не може, не дивлячись на те, що у підприємства вже є укладений договір з окремим банком, скажімо, на так званий «зарплатний проект». Це право захищене законами та Конституцією України. При цьому працівник має самостійно укласти договір з установою банку про відкриття рахунку.

Свій вибір працівник має зафіксувати в заяві з зазначенням реквізитів банку для перерахування зарплати та подати роботодавцю на розгляд. Заява може бути такого змісту: «Прошу з 1 червня 2023 року здійснювати перерахунок моєї заробітної плати, відпусткових, відрядних, лікарняних та інших належних мені виплат за законодавством на мій рахунок у банку: ПАТ «Банк», реквізити:…/або вказати за довідкою за реквізитами». І цю довідку додати до заяви як додаток.

Крім того, законом не передбачено обов'язку працівника укладати договір про відкриття рахунку для виплати заробітної плати саме  з тим банком, що вказаний роботодавцем. У разі звернення працівника до суду, договір, який працівник вимушено уклав з банком під примусом роботодавця, може бути визнаний недійсним.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Оплата відрядження працівнику, який суміщає посади
    Працівник працює прибиральником території та згідно з наказом по підприємству має суміщення за посадою водія з доплатою 50% від окладу водія. Іноді його відправляють у відрядження, виплачуються добові. Чи потрібно відрядження відображати у табелі обліку робочого часу? Чи потрібно платити середньоденну зарплату за дні відрядження ,чи це буде лише оклад плюс суміщення?
    29.04.202439
  • Приклади нарахування зарплати при неповному робочому дні
    Як розраховувати заробітну плату, якщо у наказі про прийняття зазначено такий графік роботи: понеділок по 1 (одній) годині на тиждень з 09:00 до 10:00. Посадовий оклад відповідно до штатного розпису 8 000 гривень на місяць?
    26.04.202468
  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245711
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 6484
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202445