• Посилання скопійовано

Дерслужбовець змінила місце роботи: механізм розрахунку індексації зарплати

Держслужбовець вийшла з декрету та оформила переведення до іншої державної установи зі збереженням посади, але на менший оклад. Чи має право на індексацію на новому місці роботи ? Якщо так, то який місяць вважається базовим для розрахунку та який механізм розрахунку індексації в цьому випадку?

Держслужбовець має 12 років безперервного стажу та 9 ранг. У листопаді 2002 року пішла у декретну відпустку до лютого 2007 року. Вийшла на роботу на 1 місяць та в березні 2007 знов пішла в декретну відпустку до 6 років. За цей час відбулось декілька реорганізацій установи, але посада залишилась незмінною – головний спеціаліст. В квітні 2013 року вийшла з декрету та оформила переведення до іншої державної установи ( з Міністерства до Райдержадміністрації) зі збереженням посади, але на менший оклад. Виникло запитання: чи має в такому випадку право на одержання індексації на новому місці роботи ? Якщо так, то який місяць вважається базовим для розрахунку та який механізм розрахунку індексації в цьому випадку?

Отже, як зрозуміло з питання, працівницю цікавить порядок нарахування індексації її зарплати саме за новим місцем роботи. Зазначимо, що порядок проведення індексації, зокрема, й заробітної плати працівників, регулюється Порядком №1078 . З наведеного вище можна сказати наступне. 


По-перше, якщо працівниця перевелася на роботу в іншу державну установу, то це нове робоче місце, а така установа є новим працедавцем. При цьому неможливе збереження посади. Адже посада – це не ранг і не назва професії, а робоче місце у працедавця. Оскільки працедавець став інший, то і посада інша (хоча, можливо, й має таку саме назву, як і попередня). 

По-друге, право на проведення індексації доходу у вигляді заробітної плати зберігається за працівниками за будь-яким місцем роботи в Україні. При цьому, згідно п. 7 Порядку №1078, проведення індексації заробітної плати за основним місцем роботи працівника є обов’язковим, а проведення індексації заробітної плати за зовнішнім сумісництвом (при роботі у іншого роботодавця, крім основної роботи) проводиться тільки за бажанням працівника. Для цього він має отримати від працедавця за сумісництвом довідку про розмір доходу, що підлягає індексації, та проіндексованого доходу за основним місцем роботи. 

Оскільки у квітні 2013 р. працівниця змінила місце роботи і працевлаштувалася до іншої державної установи, саме квітень 2013 р. буде базовим місяцем для обрахунку сум індексації заробітної плати за таким новим робочим місцем. Механізм нарахування індексації буде в цьому випадку загальний (без застосування даних про проведення індексації зарплати за попереднім місцем роботи). 

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (у випадку із доходом у вигляді зарплати – у межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого у місяці, за який нарахована зарплата). Наприклад, у 2013 році зарплата індексується у межах: з 01.01.2013 р. – 30.11.2013 р. 1147,00 грн., за грудень 2013 р. 1218,00 грн. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. При цьому обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу (п. 101 Порядку №1078).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202436
  • Облік доплат за шкідливі умови праці
    Доплата за роботу в шкідливих та важких умовах праці не входить у фонд заробітної плати та згідно з наказом по підприємству сплачуються за кошти підприємства. Які бухгалтерські проведення при нарахуванні таких доплат повинні бути?
    27.09.20242771
  • Індексація при періодичному піднятті окладів після їх зниження у 2022 році
    Останнє підвищення окладу за посадою до суми 12000 грн відбулося 01.01.2021 р. З 01.04.2022 р. оклад за посадою був зменшений до 6500 грн і надалі збільшувався разом з підвищенням мінімальної заробітної плати. З 01.04.2024 р. оклад 8000 грн, базовий місяць для нарахування індексації – грудень 2023 р. З якого періоду потрібно буде змінити базовий місяць: з дати, коли оклад перевищить 12000 грн?
    24.09.202446
  • Індексація при зниженні та (не) піднятті окладів
    Працівникові не підвищували оклад з 01.01.2015 року. Як нараховувати індексацію? У працівника до 2021 року була ставка 12 000 грн, в 2022 році зменшили оклад до 7 000 грн. В січні 2024 року було підняття зарплати і підвищили оклад до 8500 грн. Як нараховувати індексацію?
    04.09.202484
  • Які є ризики при виплаті зарплати працівника за його розпорядженням на рахунок іншої людини?
    Працівник подав роботодавцю заяву про те, щоб його зарплату перераховувати на рахунок іншої людини. Наскільки ризикованою є така практика?
    30.07.20241 105