Стаття 71 КЗпП наголошує, що (зазвичай) робота у вихідні дні забороняється. Але у виняткових випадках допускається застосовувати працю працівників у вихідні дні:
1) для відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій і негайного усунення їх наслідків;
2) для відвернення нещасних випадків, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей, загибелі або псування майна;
3) для виконання невідкладних, наперед не передбачених робіт, від негайного виконання яких залежить у дальшому нормальна робота підприємства, установи, організації загалом або їхніх окремих підрозділів;
4) для виконання невідкладних вантажно-розвантажувальних робіт з метою запобігання або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення та призначення.
I, як роз'яснював Мінсоцполітики України у листі від 13.04.2012 р. №123/13/133-12, залучення до роботи у вихідний день у зв'язку з виробничою необхідністю чинним законодавством не передбачено. Розуміти це роз'яснення слід так, що перелік випадків, коли працівників можна залучати до роботи у вихідний день, встановлений ст. 71 КЗпП, є виключним, інші причини залучання до роботи у такий день на розсуд працедавця встановлюватися не можуть.
Оплата роботи у вихідні відбувається за ст. 107 КЗпП:
1) відрядникам — за подвійними відрядними розцінками;
2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, — у розмірі подвійної годинної або денної ставки;
3) працівникам, які одержують місячний оклад, — у розмірі одинарної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота у святковий та неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота провадилася понад місячну норму.
Приклад. Працівник відпрацював у березні 2013 р. 20 робочих днів за звичайним п'ятиденним графіком (8 годин на день) і 5 годин у суботу при ліквідації аварії у виробничому цеху (за наказом керівника робота у вихідний день оплачується у подвійному розмірі). Оклад працівника 5000 грн. Отже, йому має бути нараховано за березень 2013 р. 5000 грн (за роботу за звичайним графіком) + 5000 : 20 : 8 х 5 х 2 (за роботу у вихідний день) = 5312,50 грн.
Аналогічним чином залучаються до роботи працівники у святкові та неробочі дні. За ст. 73 КЗпП це є можливим у випадках виконання робіт, припинення яких неможливе через виробничо-технічні умови (безперервно діючі підприємства, установи, організації), робіт, викликаних необхідністю обслуговування населення. Також у ці дні допускаються роботи із залученням працівників у випадках та у порядку, передбачених ст. 71 КЗпП.
Робота у такі дні компенсується відповідно до ст. 107 КЗпП (тобто у подвійному розмірі за фактично відпрацьований час або наданням іншого дня відпочинку).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити