Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Оплата праці

Працівник-«окладник»: рахуємо зарплату в днях чи годинах?

Підприємство використовує просту місячну оплату праці, виходячи з окладу та фактично відпрацьованих днів. Кадровик оформлює накази, у яких вказано оклад та тривалість робочого тижня в годинах. Як рахувати зарплату: в днях чи годинах?

Запитання: 

Підприємство використовує просту місячну оплату праці, виходячи з окладу та фактично відпрацьованих днів. Кадровик оформлює накази, у яких вказано оклад (тарифну ставку) та тривалість робочого тижня в годинах (40 годин для основного місця роботи, 20 годин для сумісників). Як рахувати зарплату: в днях чи годинах?

 

Відповідь:

Якщо працівнику встановлено тарифну ставку

Тарифна ставка може бути різною та встановлюється (за домовленістю між роботодавцем та працівником) за годину, день, місяць тощо.

Тож, якщо тарифна ставка встановлена за годину, то логічно, що облік робочого часу ведеться у годинах. І за таких умов оплачуються лише відпрацьовані години. Але в цьому випадку слід згадати про мінімальний розмір заробітної плати і про те, як його дотримуватися в умовах, коли оплата праці встановлена за годину. Адже тут йдеться про погодинну оплату праці, про яку докладно ми писали тут>>

Як роз’яснювали фахівці (див.  «Вісник. Офіційно про податки», липень 2009 р., №28 (552), с. 7), погодинна оплата праці є однією із систем почасової форми оплати праці і передбачає нарахування працівникам заробітної плати виходячи з погодинної тарифної ставки і фактичної кількості відпрацьованих ними годин за розрахунковий період. При цьому зазначена форма оплати праці має такі системи: пряма погодинна (проста) і погодинно-преміальна, за якої працівники окрім основної заробітної плати отримують премії.

Як роз’яснювало Мінсоцполітики у листі від 20.03.2017 р. № 766/0/101-17/28, для працівників з погодинною оплатою (годинними тарифними ставками) має застосовуватися мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі. Нагадаємо, що у 2019 році вона становить 25,13 грн за годину. Тобто, нижче цього розміру тарифну ставку за годину не може бути встановлено.

Якщо ж тарифну ставку працівнику встановлено за більший проміжок часу (день, місяць тощо), то, на нашу думку, облік робочого часу такого працівника має бути аналогічним до того, як обліковується робочий час у працівників із посадовим окладом. 

 

Якщо працівнику встановлено посадовий оклад

Якщо працівнику встановлено місячну тарифну ставку (оклад) й він відпрацює з певних причин (відпустка, хвороба тощо) не усі дні місяця, то зарплату йому буде нараховано тільки за фактично відпрацьований час — дні. І тільки, якщо такий працівник, наприклад, запізнився на 2-3 години, то оплата за виключно такий день провадиться виходячи із розрахованого годинного заробітку працівника.

Це основи нарахування зарплати при поденній оплаті праці. Тобто, тут, як виходить із роз’яснення Мінсоцполітики у своєму листі від 27.12.2017 р. №2993/0/101-17, застосовується такий собі мікс:

  • якщо працівник відпрацював цілий робочий день, то йому і оплачується, і обліковується цілий робочий день;
  • якщо ж якийсь із цих днів було відпрацьовано не повністю, то доведеться перейти на облік відпрацьованих годин і оплачувати години.

Якщо підприємство бажає використовувати при розрахунку зарплати саме дні, тоді у наказі щодо підприємства має бути встановлено, що працівникам встановлено місячну тарифну ставку (оклад). Цього достатньо. Якщо при перевірці будуть наполягати на проведенні іншого розрахунку працівникам-окладникам із місячною тарифною ставкою, то вищенаведений лист Мінсоцполітики буде у допомогу.

Приклади щодо поденного та підсумованого обліку робочого часу можна переглянути тут>> 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Оплата праці
Теги:
Заробітна плата , Трудові відносини

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі