• Посилання скопійовано

Як розрахувати зарплату за першу половину місяця?

Як правильно розрахувати аванс та податки до нього? Чи включати доплату за роботу у нічний час при виплаті авансу? Про який розмір мінімального авансу з зарплати йдеться в ст. 115 КЗпП: нарахований чи виплачений? Чи буде порушення норм КЗпП, якщо виплата авансу встановлена 60% від окладу за мінусом ПДФО та ВЗ?

Зарплата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Розмір зарплати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника (cт. 115 КЗпП).

Тож,  основними вимогами в дотриманні норм ст. 115 КЗпП є:

  • виплата зарплати не рідше двох разів на місяць;
  • проміжок часу між виплатами має бути не більше ніж 16 календарних днів;
  • виплата зарплати має бути не пізніше ніж сім днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата;
  • розмір зарплати за першу половину місяця має бути визначено в колдоговорі або іншим локальним актом роботодавця;
  • оплата має бути не менше ніж за фактично відпрацьований час.

Першою половиною місяця вважаються перші п'ятнадцять календарних днів місяця (див. лист Мінпраці від 09.12.2010 р. №912/13/155-10). Отже, працівнику повинні виплатити аванс у сумі, не меншій за фактично відпрацьовані робочі дні (години) із 1 по 15 число поточного місяця, виходячи із розрахунку тарифної ставки (посадового окладу).

 

Про який мінімальний розмір заробітної плати йдеться в ст. 115 КЗпП — нараховану суму чи ту, що належить до виплати?

Зарплата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу (ст. 1 Закону про оплату праці). Оскільки така винагорода розраховується до оподаткування, в розмірі, що включає в себе ПДФО та військовий збір (тобто спочатку розраховується сума винагороди, а потім з неї утримуються належні податки і збори), то в разі виплати зарплати за першу половину місяця це загальне правило теж працює. Тобто мінімальний розмір зарплати за першу половину місяця має розраховуватися в сумі «брутто», з врахуванням суми ПДФО та ВЗ, тобто в нарахованій сумі.

Визначаючи механізм розрахунку суми зарплати за першу половину місяця в колдоговорі (іншому документі роботодавця), слід дотримуватися таких правил:

  • законодавство встановлює мінімальний розмір авансу, але його можна визначити й у більшому розмірі;
  • при обчисленні мінімальної суми авансу не враховують премії, доплати, надбавки, компенсаційні та заохочувальні виплати;
  • якщо працівникам установлені постійні надбавки та доплати, то розмір авансу можна встановити у відсотках до посадового окладу (тарифної ставки) з урахуванням таких постійних надбавок та доплат.

Тобто можна встановити розмір авансу  60%  посадового окладу, головне, щоб це було не менше оплати за фактично відпрацьований час. Остаточний розрахунок робиться за підсумками місяця в зарплату за другу половину місяця.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202436
  • Облік доплат за шкідливі умови праці
    Доплата за роботу в шкідливих та важких умовах праці не входить у фонд заробітної плати та згідно з наказом по підприємству сплачуються за кошти підприємства. Які бухгалтерські проведення при нарахуванні таких доплат повинні бути?
    27.09.20242771
  • Індексація при періодичному піднятті окладів після їх зниження у 2022 році
    Останнє підвищення окладу за посадою до суми 12000 грн відбулося 01.01.2021 р. З 01.04.2022 р. оклад за посадою був зменшений до 6500 грн і надалі збільшувався разом з підвищенням мінімальної заробітної плати. З 01.04.2024 р. оклад 8000 грн, базовий місяць для нарахування індексації – грудень 2023 р. З якого періоду потрібно буде змінити базовий місяць: з дати, коли оклад перевищить 12000 грн?
    24.09.202446
  • Індексація при зниженні та (не) піднятті окладів
    Працівникові не підвищували оклад з 01.01.2015 року. Як нараховувати індексацію? У працівника до 2021 року була ставка 12 000 грн, в 2022 році зменшили оклад до 7 000 грн. В січні 2024 року було підняття зарплати і підвищили оклад до 8500 грн. Як нараховувати індексацію?
    04.09.202484
  • Які є ризики при виплаті зарплати працівника за його розпорядженням на рахунок іншої людини?
    Працівник подав роботодавцю заяву про те, щоб його зарплату перераховувати на рахунок іншої людини. Наскільки ризикованою є така практика?
    30.07.20241 105