• Посилання скопійовано

Як розрахувати зарплату за першу половину місяця?

Як правильно розрахувати аванс та податки до нього? Чи включати доплату за роботу у нічний час при виплаті авансу? Про який розмір мінімального авансу з зарплати йдеться в ст. 115 КЗпП: нарахований чи виплачений? Чи буде порушення норм КЗпП, якщо виплата авансу встановлена 60% від окладу за мінусом ПДФО та ВЗ?

Зарплата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Розмір зарплати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника (cт. 115 КЗпП).

Тож,  основними вимогами в дотриманні норм ст. 115 КЗпП є:

  • виплата зарплати не рідше двох разів на місяць;
  • проміжок часу між виплатами має бути не більше ніж 16 календарних днів;
  • виплата зарплати має бути не пізніше ніж сім днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата;
  • розмір зарплати за першу половину місяця має бути визначено в колдоговорі або іншим локальним актом роботодавця;
  • оплата має бути не менше ніж за фактично відпрацьований час.

Першою половиною місяця вважаються перші п'ятнадцять календарних днів місяця (див. лист Мінпраці від 09.12.2010 р. №912/13/155-10). Отже, працівнику повинні виплатити аванс у сумі, не меншій за фактично відпрацьовані робочі дні (години) із 1 по 15 число поточного місяця, виходячи із розрахунку тарифної ставки (посадового окладу).

 

Про який мінімальний розмір заробітної плати йдеться в ст. 115 КЗпП — нараховану суму чи ту, що належить до виплати?

Зарплата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу (ст. 1 Закону про оплату праці). Оскільки така винагорода розраховується до оподаткування, в розмірі, що включає в себе ПДФО та військовий збір (тобто спочатку розраховується сума винагороди, а потім з неї утримуються належні податки і збори), то в разі виплати зарплати за першу половину місяця це загальне правило теж працює. Тобто мінімальний розмір зарплати за першу половину місяця має розраховуватися в сумі «брутто», з врахуванням суми ПДФО та ВЗ, тобто в нарахованій сумі.

Визначаючи механізм розрахунку суми зарплати за першу половину місяця в колдоговорі (іншому документі роботодавця), слід дотримуватися таких правил:

  • законодавство встановлює мінімальний розмір авансу, але його можна визначити й у більшому розмірі;
  • при обчисленні мінімальної суми авансу не враховують премії, доплати, надбавки, компенсаційні та заохочувальні виплати;
  • якщо працівникам установлені постійні надбавки та доплати, то розмір авансу можна встановити у відсотках до посадового окладу (тарифної ставки) з урахуванням таких постійних надбавок та доплат.

Тобто можна встановити розмір авансу  60%  посадового окладу, головне, щоб це було не менше оплати за фактично відпрацьований час. Остаточний розрахунок робиться за підсумками місяця в зарплату за другу половину місяця.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1521
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 276
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 011
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455