Щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору.
За період роботи з 09.03.2017 р. до 12.12.2018 р. працівник «заробив» 42 календарних дні – за умови тривалості відпустки 24 дні. З них працівник вже використав 38 днів, а отже, шляхом арифметичних дій визначаємо, що кількість днів невикористаної щорічної відпустки, яку слід компенсувати, складає 4 дні (42 – 38 = 4).
Відповідно до Порядку №100 для розрахунку середньої зарплати застосовується розрахунковий період 12 календарних місяців для обчислення відпускних або компенсації за невикористану відпустку.
У цьому випадку розрахунковим періодом є грудень 2017 р. – листопад 2018 р.
У Порядку №100, а саме в п. 2 Порядку №100 зазначено, що обчислення середньої зарплати для оплати часу щорічних відпусток, додаткових відпусток у зв’язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або для виплати компенсації за невикористні відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.
Принципи врахування премій при розрахунку середньої зарплати
Основними принципами щодо врахування премій до середньої зарплати є такі:
1) Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату;
2) Квартальні премії, піврічні, річні тощо при обчисленні середньої заробітної плати за останні два календарні місяці включаються в заробіток в частині, що відповідає кількості місяців в розрахунковому періоді (тут мається на увазі середня зарплата для відряджень, для відпусток цей механізм не працює);
3) Пропорційність виплати премій, у разі коли число робочих днів у розрахунковому періоді відпрацьовано не повністю (тут мається на увазі середня зарплата для відряджень, для відпусток це теж не працює);
4) Одноразова винагорода за підсумками роботи за рік і за вислугу років включається до середнього заробітку шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду 1/12 винагороди, нарахованої в поточному році за попередній календарний рік. Якщо одноразова винагорода за підсумками роботи року була нарахована і виплачена в поточному році за поточний рік, вона не враховуватиметься в розрахунку середнього заробітку (лист Мінпраці від 24.06.2008 р. №411/13/84-08).
Також, ця одноразова винагорода розподіляється не між місяцями того року, у якому вона була нарахована, а між місяцями розрахункового періоду!
Отже, слід визначитися, яку саме премію виплачують на підприємстві.
Щодо відпускних за попередні відпустки, то вони включаються до розрахунку відпускних (див. останній абзац п. 3 Порядку №100).
Про те, як розрахувати кількість днів невикористаної відпустки, ми писали тут>>
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити