• Посилання скопійовано

Нюанси оформлення первинних документів

В яких випадках оформлюється акт за формою №ОЗ-2, якщо підприємством виконує операції з поточного, капітального ремонту, модернізацій і реконструкцій об'єктів основних засобів? Чи залежить таке оформлення від того, куди списуються витрати від цих операцій?

Запитання: В яких випадках оформлюється акт за формою №ОЗ-2, якщо підприємством виконуються операції з поточного, капітального ремонту, модернізацій та реконструкцій об'єктів основних засобів? Чи залежить таке оформлення від того, куди списуються витрати від цих операцій (на собівартість продукціі чи на збільшення балансовї вартості об'єкта)?

Відповідь

Для відображення в бухгалтерському обліку будь-яка господарська операція, в тому числі й операція з поточного, капітального ремонту, модернізацій та реконструкцій об'єктів ОЗ, має бути документально підтверджена (ч. 1 ст. 9 Закону про бухоблік). Якщо підприємством самостійно виконується такий ремонт або поліпшення, то зазвичай, об’єкт ОЗ на час проведення цієї операції не може експлуатуватись, отже має бути виведений з експлуатації за розпорядженням керівництва. Звернемо увагу, що і рішення про характер та ознаки здійснюваних підприємством робіт (тобто, що саме це було: ремонт чи поліпшення) приймається керівником підприємства з урахуванням результатів аналізу існуючої ситуації та суттєвості таких витрат.

Приймання закінчених робіт з ремонту і поліпшення основних засобів (модернізація, добудова, реконструкція тощо) оформлюється Актом приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів (форма №ОЗ-2) (п. 28 Методрекомендацій №561).

Зазначимо, що згідно з наведеними Методрекомендаціями №561 такий акт не має різних варіантів (модифікацій), тобто він оформлюється незалежно від характеру та ознак ремонту (поліпшення, модернізації): чи спрямовані вони на підвищення техніко-економічних можливостей (в нашому прикладі витрати, що спрямовані на на збільшення балансовї вартості об'єкта), чи здійснюються вони для підтримання об'єкта в придатному для використання стані (в нашому прикладі такі витати відносяться на собівартість продукції ).

Треба зазначити, що Методрекомендації №561 можуть застосовуватися підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами, їх філіями та іншими виділеними на окремий баланс підрозділами (далі - підприємства) незалежно від форм власності і організаційно-правових форм. Отже, підприємство має право розробити свої форми внутрішнього обліку ОЗ (зокрема, і змінивши Акт за формою №ОЗ-2). В той же час такі самостійно розроблені первинні документи мають містити обов’язкові реквізити, згідно зі ст. 9 Закону про бухоблік та п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 р. №88.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олефіренко Олександра

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Доставка вантажу за CMR з розвантаженням у різних місцях за Lieferschein
    ТОВ здійснює міжнародні перевезення вантажу з України в Німеччину. У CMR зазначено одне місце розвантаження (головний склад замовника в Берліні), але фактично вантаж розвантажується в кількох магазинах у різних містах Німеччини згідно з Lieferschein. Чи це правомірно? Чи допустимо використовувати одну CMR із зазначенням загальної ваги вантажу та єдиного місця розвантаження, якщо фактично товар розвантажується в різних місцях? Як коректно оформити документи для такого перевезення?
    03.04.202533
  • Хто виписує ТТН - замовник чи вантажовідправник?
    У Правилах перевезень автомобільним транспортом в Україні зазначено, що ТТН виписує замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках. Як бути, якщо замовник і вантажовідправник - це різні особи? Хто повинен виписувати ТТН і хто несе відповідальність за неправильне ЇЇ оформлення?
    03.04.2025565
  • Як платник податків подає повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів?
    Повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів в довільній формі платник податків подає до ДПС за основним місцем обліку платника податків – в е-вигляді в меню «Листування з ДПС» ; або будь-якого діючого ЦОП – на паперових носіях
    28.03.202531
  • Чи використовують факсиміле при оформленні первинних документів, які є підставою для податкового обліку?
    Використання факсимільного відтворення підпису при оформленні первинних документів за письмовою згодою сторін, в якій містяться зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів, не порушує законодавства, крім первинних документів, де воно не передбачено
    27.03.20251 7662
  • Оформлення ТТН при заміні водія
    Під час перевезення вантажу відбулася заміна водія: спочатку перший водій здійснював транспортування майже до місця призначення, після чого його замінив інший водій, який доставив і вивантажив товар. Чи потрібно оформлювати нову товарно-транспортну накладну при заміні водія під час перевезення вантажу? Чи достатньо внести зміни до наявної ТТН при зміні водія транспортного засобу?
    27.03.2025749