Запитання: В яких випадках оформлюється акт за формою №ОЗ-2, якщо підприємством виконуються операції з поточного, капітального ремонту, модернізацій та реконструкцій об'єктів основних засобів? Чи залежить таке оформлення від того, куди списуються витрати від цих операцій (на собівартість продукціі чи на збільшення балансовї вартості об'єкта)?
Відповідь:
Для відображення в бухгалтерському обліку будь-яка господарська операція, в тому числі й операція з поточного, капітального ремонту, модернізацій та реконструкцій об'єктів ОЗ, має бути документально підтверджена (ч. 1 ст. 9 Закону про бухоблік). Якщо підприємством самостійно виконується такий ремонт або поліпшення, то зазвичай, об’єкт ОЗ на час проведення цієї операції не може експлуатуватись, отже має бути виведений з експлуатації за розпорядженням керівництва. Звернемо увагу, що і рішення про характер та ознаки здійснюваних підприємством робіт (тобто, що саме це було: ремонт чи поліпшення) приймається керівником підприємства з урахуванням результатів аналізу існуючої ситуації та суттєвості таких витрат.
Приймання закінчених робіт з ремонту і поліпшення основних засобів (модернізація, добудова, реконструкція тощо) оформлюється Актом приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів (форма №ОЗ-2) (п. 28 Методрекомендацій №561).
Зазначимо, що згідно з наведеними Методрекомендаціями №561 такий акт не має різних варіантів (модифікацій), тобто він оформлюється незалежно від характеру та ознак ремонту (поліпшення, модернізації): чи спрямовані вони на підвищення техніко-економічних можливостей (в нашому прикладі витрати, що спрямовані на на збільшення балансовї вартості об'єкта), чи здійснюються вони для підтримання об'єкта в придатному для використання стані (в нашому прикладі такі витати відносяться на собівартість продукції ).
Треба зазначити, що Методрекомендації №561 можуть застосовуватися підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами, їх філіями та іншими виділеними на окремий баланс підрозділами (далі - підприємства) незалежно від форм власності і організаційно-правових форм. Отже, підприємство має право розробити свої форми внутрішнього обліку ОЗ (зокрема, і змінивши Акт за формою №ОЗ-2). В той же час такі самостійно розроблені первинні документи мають містити обов’язкові реквізити, згідно зі ст. 9 Закону про бухоблік та п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 р. №88.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити