Згідно з п. 138.2 ПКУ, витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі, зокрема, первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення та зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку. Отже, документальне оформлення операції з ремонту орендованого майна регулюється нормативними документами щодо бухгалтерського обліку.
Так, згідно з п. 4 П(С)БО 7, матеріальні активи, які надаються в оперативну оренду та використовуються їхнім власником (орендодавцем) понад рік, залишаються в обліку орендодавця як основні засоби. А ось в обліку орендаря як актив, точніше, як об'єкт основних засобів, відображається лише об'єкт фінансової оренди (п. 5 — 7 П(С)БО 14).
Ремонт об'єктів основних засобів оформлюється актом форми №ОЗ-2. Акт, підписаний працівником цеху (відділу), який уповноважений на приймання об'єкта основних засобів після ремонту, та представником цеху (підприємства), який виконував ремонт, реконструкцію та модернізацію, здають до бухгалтерії підприємства. Акт підписується головним бухгалтером та затверджується керівником підприємства, організації чи уповноваженими на те особами. Якщо ремонт, реконструкцію або модернізацію виконує стороннє підприємство, акт складають у двох примірниках. Другий примірник передають підприємству, що виконує ремонт, реконструкцію, модернізацію.
До технічного паспорта відповідного об'єкта основних засобів мають бути внесені необхідні зміни щодо характеристики об'єкта, пов'язані з капітальним ремонтом, реконструкцією та модернізацією.
А як бути з об'єктом оперативного лізингу (оренди), який ремонтує згідно з договором оренди сам орендар? На думку автора, складати акт за формою №ОЗ-2 у такому разі не потрібно. Хоча заборони скористатися таким документом у чинному законодавстві немає. Тож, у принципі, все на розсуд бухгалтера.
Загалом можна підтверджувати понесені витрати на ремонт, зокрема, договором про проведення ремонту, укладеним зі стороннім підприємством, та відповідно отриманими від таких СГ актами виконаних робіт (наданих послуг), накладними на ТМЦ, придбані і використані для проведення ремонту, відомостями про нарахування зарплати і ЄСВ працівникам, що здійснювали ремонт при проведенні його самим підприємством тощо. Додатково можна скласти і самостійно розроблений акт виконаних ремонтних робіт орендованого об'єкта основних засобів (як підсумковий документ). Тут головне, щоб він відповідав усім реквізитам первинного документа, при цьому як зразок можна використати акт за формою №ОЗ-2.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити