• Посилання скопійовано

Перевантаження товару: як оформити ТТН?

Постачальник (Київ) відвантажує товар покупцеві (Запоріжжя). Передача товару буде на середині шляху (Полтава) з авто постачальника в авто покупця. Далі з авто покупця товар доставлятиметься різним клієнтам. Як оформити ТТН?

Стандартне оформлення перевантаження товару

Відповідно до пп. 11.8 Правил №363, у разі перевантаження вантажу в процесі перевезення на інший автомобіль складається акт довільної форми в паперовій або електронній формі, в якому обов’язково зазначаються:

  • повне найменування, місцезнаходження (для юридичних осіб) або прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання (для фізичних осіб - підприємців) власника транспортного засобу, який прийняв вантаж;
  • прізвище, ім’я, по батькові водія, який прийняв вантаж;
  • реєстраційний номер транспортного засобу Перевізника, який прийняв вантаж;
  • реєстраційний номер транспортного засобу Перевізника, який здав вантаж.

Акт складається у двох примірниках, які підписують представники (водії) обох Перевізників (по одному для кожного), проставляючи особисті підписи або ЕП.

В пп. 11.8 Правил №363 описана стандартна процедура оформлення перевантаження. У цьому разі постачальник виписує ТТН, де місцем розвантаження буде склад покупця, перевізником і замовником буде сам постачальник, зазначатимуться дані авто постачальника.

Але в місці перевантаження (Полтава) складається наведений вище акт. Поряд з цим, на наш погляд, один примірник ТТН залишається у водія покупця, а інші (їх може бути два) - залишаються у представника (водія тощо) постачальника. 

 

Як бути з доставкою товару клієнтам?

Згідно із ст. 48 Закону про автотранспорт, одним з обов’язкових реквізитів ТТН є зазначення в ТТН загальної ваги авто, у тому числі з вантажем, та маси брутто. Тобто, якщо на увесь вантаж, який везе авто, має бути одна ТТН, із зазначенням загальної ваги авто, в тому числі із усім вантажем. 

За буквального розуміння цієї норми випливає, що якщо розбити увесь вантаж на окремі порції, які доставлятимуться різним клієнтам, і на ці порції виписати окремі ТТН, для кожного клієнта, вказавши в таких ТТН вагу окремої порції, а не всього вантажу, то це буде порушенням норми ст. 48 Закону про автотранспорт.

У всякому разі, саме так вважають органи Укртрансбезпеки, які почали штрафувати за такі "порушення", накладаючи штраф в розмірі 17 000 грн, згідно із ст. 60 Закону про автотранспорт.

Хоча в Законі написано про застосування штрафу у разі перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених ст. 39 і 48 Закону. Тобто, за відсутності ТТН, а не за помилки чи неточності в ТТН.

На наш погляд, накладення такого штрафу є неправомірним і в разі виникнення конфлікту з органами Укртрансбезпеки висока вірогідність доказати відсутність штрафу, але, можливо, тільки в суді. А це додаткові витрати коштів і часу.

Тому для уникнення непорозумінь на практиці роблять так, що до однієї ТТН на увесь вантаж оформляють кілька окремих ТТН, як додатки до основної ТТН, на кожного клієнта, із зазначенням в таких ТТН тільки тієї порції загального вантажу, який призначений для конкретного клієнта.

Якоїсь встановленої нормативними документами інструкції щодо оформлення таких локальних ТТН немає. Тому це виключно наш погляд на оофрмлення таких ТТН. Тож на наш погляд, в таких локальних ТТН замовником, перевізником і вантажовідправником буде зазначено покупець. Вантажоодержувачем — клієнт. Пунктом навантаження — місце перевантаження вантажу (Полтава). Пунктом розвантаження — склад клієнта.

Якщо покупець перевозитиме вантаж своїм автотранспортом, такі локальні ТТН можна оформити в двох примірниках, один для покупця, другий - для клієнта.

У такому разі документом на товар для покупця буде ТТН від постачальника, плюс акт перевантаження, плюс локальні ТТН, за якими товар передано клієнтам.

Традиційно для нашої країни схожий порядок документування доречно встановити наказом по підприємству.

Але повторимо ще раз: ми навели власну думку. Проте для уникнення непорозумінь рекомендуємо з цього питання звернутися за консультацією до Мінінфраструктури, який є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.

***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Хто виписує ТТН - замовник чи вантажовідправник?
    У Правилах перевезень автомобільним транспортом в Україні зазначено, що ТТН виписує замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках. Як бути, якщо замовник і вантажовідправник - це різні особи? Хто повинен виписувати ТТН і хто несе відповідальність за неправильне ЇЇ оформлення?
    Сьогодні 07:5487
  • Як платник податків подає повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів?
    Повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів в довільній формі платник податків подає до ДПС за основним місцем обліку платника податків – в е-вигляді в меню «Листування з ДПС» ; або будь-якого діючого ЦОП – на паперових носіях
    28.03.202529
  • Чи використовують факсиміле при оформленні первинних документів, які є підставою для податкового обліку?
    Використання факсимільного відтворення підпису при оформленні первинних документів за письмовою згодою сторін, в якій містяться зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів, не порушує законодавства, крім первинних документів, де воно не передбачено
    27.03.20251 7302
  • Оформлення ТТН при заміні водія
    Під час перевезення вантажу відбулася заміна водія: спочатку перший водій здійснював транспортування майже до місця призначення, після чого його замінив інший водій, який доставив і вивантажив товар. Чи потрібно оформлювати нову товарно-транспортну накладну при заміні водія під час перевезення вантажу? Чи достатньо внести зміни до наявної ТТН при зміні водія транспортного засобу?
    27.03.2025720
  • Довжина, ширина, висота авто в ТТН у міліметрах, а вага в кілограмах
    Чи можливо в новій формі ТТН такі параметри, як «довжина, ширина, висота», вказувати в міліметрах, а не в метрах, а вагу — в кілограмах, а не в тонах? Чи не буде це порушенням порядку заповнення ТТН?
    27.03.20252 281