• Посилання скопійовано

Пільга по сплаті земельного податку фізособою: які документи?

ФОП на ЄП ІІ групи має 4 неповнолітніх дітей. Чи має він право на пільгу по сплаті за земельний податок з фізосіб? Якщо так, то які документи потрібно подати і чи можна це зробити через Електронний кабінет?

Земельний податок сплачують власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та постійні землекористувачі-фізичні особи (пп. 269.1 ПКУ).

Проте, ст. 281 ПКУ,встановлено пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб. Зокрема від сплати земельного податку звільняються фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років.

Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм:

  • для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більше як 2 гектари;
  • для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка: у селах – не більше як 0,25 гектара, у селищах – не більше, як 0,15 гектара; в містах – не більше, як 0,10 гектара;
  • для індивідуального дачного будівництва – не більш, як 0,10 гектара;
  • для будівництва індивідуальних гаражів – не більше, 0,01 гектара;
  • для ведення садівництва – не більше, як 0,12 гектара.

Якщо фізична особа, станом на 1 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, площа яких перевищує межі вказаних вище граничних норм, то така особа до 1 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельних ділянок для застосування пільги.

Пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з базового податкового (звітного) періоду, в якому подано таку заяву, та діє до початку місяця, що настає за місяцем подання нової заяви про застосування пільги. Якщо фізособою заява про застосування пільги буде подана після 1 травня поточного року, то пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з наступного податкового (звітного) періоду. На це вказує пп. 281.4 ПКУ.

Тобто, ФОП на ЄП ІІ групи, який має 4-х неповнолітніх дітей, має право на пільгу зі сплати земельного податку саме як фізособа, і у зазначених вище межах, після подання заяви на її застосування. 

Подається заява у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки разом з документами, що посвідчують її право на пільгу.

В даному випадку підтверджуючим документом може бути посвідчення батьків багатодітної сім’ї. Про це зазначено у консультації ГУ ДПС у Дніпропетровській області. Хоча, на думку автора, це не зовсім вірно – адже в пп. 281.1.1 ПКУ не йдеться саме про багатодітних батьків, тобто, осіб, що мають такий статус, а говориться про фізичних осіб, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років. Водночас, до складу багатодітної сім’ї в певних випадках включаються діти і до досягнення ними 23 років. Отже, на думку автора, доцільніше було б надати посвідчення про народження дітей та інші документи, які підтверджують факт їх виховання саме цією фізособою. 

Оскільки типової форми такої заяви не існує, то в Електронному кабінеті ви не знайдете її бланк. Проте, платники податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в Електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог Закону «Про електронні довірчі послуги». 

Отже, якщо ФОП вже користується Електронним кабінетом, він може за його допомогою відправити листа податківцям. Інструкція, як це зробити, наведена за посиланням. Зрозуміло, що в цьому випадку замість листа (запиту, звернення) надсилатиметься заява про застосування пільги, а до неї будуть додані копії підтвердних документів. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Як надати копії дозвільних документів та/або звіту про використання води за формою № 2ТП-водгосп (річна)?
    Як платник податків, який подає податкову декларацію з рентної плати в електронному вигляді, може надіслати копії дозвільних документів та/або звіту про використання води за формою №2ТП-водгосп (річна)?
    08.05.202526
  • Як правильно писати в документах - ТОВ чи ТзОВ?
    Чи має значення як в документах писати: ТОВ чи ТзОВ? Контрагент стверджує це різне і не підписує документи
    06.05.20251 235
  • Чи можна скорочувати назву посади в первинних документах?
    Чи допускається скорочення повної назви посади при візуванні документів, зокрема, чи достатньо зазначити "Головний інженер" замість повної назви "Головний інженер виробничого відділу з фасування ЗЗР" у прибутковій накладній?
    06.05.20251 873
  • Скорочені назви в ТТН
    Чи обов’язково у ТТН у графі "місце складання" вказувати повну адресу, чи достатньо лише населеного пункту? Чи є порушенням скорочене зазначення організаційно-правової форми у найменуваннях сторін? Чи допускається запис у графі "Водій" лише прізвища та ініціалів? Чи є помилкою частковий запис маси брутто словами? Чи можуть такі заповнення ТТН призвести до штрафів?
    06.05.20251 562
  • Оформлення ТТН, якщо вантаж перевозиться від постачальника продавця до покупця
    Замовили товар у підприємства "А", яке працює з підприємством "В" на давальницьких умовах; у ТТН, виданій підприємством "А", як "Вантажовідправник" та "Пункт відвантаження" зазначено підприємство "В", а як "Вантажоотримувач" і "Перевізник" – підприємство "А", "Пункт розвантаження" – наша адреса, додано пункт про переадресацію вантажу на наше підприємство, а у графі "Здав" стоїть підпис і печатка підприємства "В", з яким у нас немає договірних відносин. Чи можемо ми прийняти таку ТТН для оформлення отримання товару?
    29.04.2025184