• Посилання скопійовано

Пільга по сплаті земельного податку фізособою: які документи?

ФОП на ЄП ІІ групи має 4 неповнолітніх дітей. Чи має він право на пільгу по сплаті за земельний податок з фізосіб? Якщо так, то які документи потрібно подати і чи можна це зробити через Електронний кабінет?

Земельний податок сплачують власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та постійні землекористувачі-фізичні особи (пп. 269.1 ПКУ).

Проте, ст. 281 ПКУ,встановлено пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб. Зокрема від сплати земельного податку звільняються фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років.

Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм:

  • для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більше як 2 гектари;
  • для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка: у селах – не більше як 0,25 гектара, у селищах – не більше, як 0,15 гектара; в містах – не більше, як 0,10 гектара;
  • для індивідуального дачного будівництва – не більш, як 0,10 гектара;
  • для будівництва індивідуальних гаражів – не більше, 0,01 гектара;
  • для ведення садівництва – не більше, як 0,12 гектара.

Якщо фізична особа, станом на 1 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, площа яких перевищує межі вказаних вище граничних норм, то така особа до 1 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельних ділянок для застосування пільги.

Пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з базового податкового (звітного) періоду, в якому подано таку заяву, та діє до початку місяця, що настає за місяцем подання нової заяви про застосування пільги. Якщо фізособою заява про застосування пільги буде подана після 1 травня поточного року, то пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з наступного податкового (звітного) періоду. На це вказує пп. 281.4 ПКУ.

Тобто, ФОП на ЄП ІІ групи, який має 4-х неповнолітніх дітей, має право на пільгу зі сплати земельного податку саме як фізособа, і у зазначених вище межах, після подання заяви на її застосування. 

Подається заява у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки разом з документами, що посвідчують її право на пільгу.

В даному випадку підтверджуючим документом може бути посвідчення батьків багатодітної сім’ї. Про це зазначено у консультації ГУ ДПС у Дніпропетровській області. Хоча, на думку автора, це не зовсім вірно – адже в пп. 281.1.1 ПКУ не йдеться саме про багатодітних батьків, тобто, осіб, що мають такий статус, а говориться про фізичних осіб, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років. Водночас, до складу багатодітної сім’ї в певних випадках включаються діти і до досягнення ними 23 років. Отже, на думку автора, доцільніше було б надати посвідчення про народження дітей та інші документи, які підтверджують факт їх виховання саме цією фізособою. 

Оскільки типової форми такої заяви не існує, то в Електронному кабінеті ви не знайдете її бланк. Проте, платники податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в Електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог Закону «Про електронні довірчі послуги». 

Отже, якщо ФОП вже користується Електронним кабінетом, він може за його допомогою відправити листа податківцям. Інструкція, як це зробити, наведена за посиланням. Зрозуміло, що в цьому випадку замість листа (запиту, звернення) надсилатиметься заява про застосування пільги, а до неї будуть додані копії підтвердних документів. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025811
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251622
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025540
  • Заповнення ваги в ТТН для вантажу з великою номенклатурою: правила та наслідки
    Чи обов'язково у товарно-транспортній накладній заповнювати вагу брутто для кожної номенклатурної позиції, якщо їхня кількість значна (50-100 позицій запчастин)? Чи достатньо вказати лише загальну вагу? Які можуть бути наслідки за порушення?
    12.06.2025133
  • Порядок підписання ТТН: вантажовідправник та фактичне місце відвантаження
    Товар відвантажується зі складу іншої компанії (відповідальне зберігання). У ТТН вантажовідправником зазначено компанію-зберігача, але підпис ставить представник власника товару, який фактично здійснює відвантаження. Наскільки коректним є таке оформлення товаросупровідного документа і які податкові ризики це може створювати для сторін?
    11.06.20258572