• Посилання скопійовано

Оформлення використання авто директором в службових цілях

ТОВ придбало автомобіль, яким користується тільки директор. Поїздки суто адміністративного характеру. Для списання палива підприємство використовує власно розроблений подорожній лист. Поїздки здійснюється в межах міста, інколи за межі області. В яких облікових документах необхідно прописати, що такі поїздки не є відрядженням?

Використання автомобіля в службових (робочих) цілях підприємства має бути документально оформлено. 

Тому, по-перше цільове використання службового автомобіля можна визначити в наказі керівника. Зазвичай, обов’язки директора визначаються Статутом, трудовим договором та посадовою інструкцією і залежать від діяльності підприємства. Оскільки, директор це звичайний найманий працівник по трудовому договору, на якого покладено функції з організації роботи на підприємстві та виконанню інших службових повноважень обумовлених займаною посадою.

Тобто, якщо директор використовує автомобіль підприємства з службовою метою у робочий час і це обумовлено його посадовими обов'язками, які передбачені трудовим договором, 

чи його цілі визначено Статутом, то використання директором автомобіля в робочий час буде відноситися до господарської діяльності підприємства.

По-друге, має бути наказ про закріплення даного автомобіля за директором. 

І по-третє, підтвердним документом використання автомобіля є подорожній лист. Тобто за наявності подорожніх листів, оформлених належним чином, використання службового автомобіля директором підприємства належатиме до господарської діяльності, отже не підлягатиме оподаткуванню ПДФО як додаткове благо (пп. «а» пп. 164.2.17 ПКУ).

Таким чином, при дотриманні оформлення документів у вищезазначеному порядку використання директором автомобіля в робочий час відноситиметься до господарської діяльності підприємства та не буде його додатковим благом. 

Визначення відрядження для цілей застосування у недержавному секторі економіки в законодавстві відсутнє. Тож кожне підприємство може самостійно визначити в розпорядчому документі (зокрема, в наказі керівника), які поїздки вважати відрядженням, а які – ні. Тобто це питання належить виключно до компетенції самого підприємства. 

Нагадаємо, що Інструкція №59 регулює питання про відрядження на підприємствах, в установах та організаціях, що повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів. Решта підприємств не зобов’язані дотримуватися цієї Інструкції і відповідно, можуть визначати поняття відрядження самостійно. Отже, підприємство може не вважати відрядженням, зокрема, одноденні поїздки в межах області. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025868
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251692
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025549
  • Заповнення ваги в ТТН для вантажу з великою номенклатурою: правила та наслідки
    Чи обов'язково у товарно-транспортній накладній заповнювати вагу брутто для кожної номенклатурної позиції, якщо їхня кількість значна (50-100 позицій запчастин)? Чи достатньо вказати лише загальну вагу? Які можуть бути наслідки за порушення?
    12.06.2025136
  • Порядок підписання ТТН: вантажовідправник та фактичне місце відвантаження
    Товар відвантажується зі складу іншої компанії (відповідальне зберігання). У ТТН вантажовідправником зазначено компанію-зберігача, але підпис ставить представник власника товару, який фактично здійснює відвантаження. Наскільки коректним є таке оформлення товаросупровідного документа і які податкові ризики це може створювати для сторін?
    11.06.20258792