• Посилання скопійовано

Транспортна послуга у видатковій накладній

Постачальник продає товар і доставляє власним транспортом. Постачальник виписує ТТН і видаткову накладну, до якої включає надану транспортну послугу. Покупець наполягає, щоб виписали ВН на товар, Акт на транспортну послугу і ТТН. Чи можна зазначати і товар, і транспортну послугу у видатковій накладній, окремими рядками?

Відповідно до ст. 655 ЦКУ за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з частиною першою ст. 664 цього Кодексу обов’язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент:

  • вручення товару покупцеві, якщо договором встановлено обов’язок продавця доставити товар;
  • надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути передано покупцеві за місцезнаходженням товару.

Договором купівлі-продажу може бути встановлено інший момент виконання продавцем обов’язку передати товар.

Товар вважається наданим у розпорядження покупця, якщо у строк, встановлений договором, він готовий до передання покупцеві у належному місці і покупець поінформований про це. Готовий до передання товар повинен бути відповідним чином ідентифікований для цілей цього договору, зокрема шляхом маркування.

Якщо з договору купівлі-продажу не випливає обов'язок продавця доставити товар або передати товар у його місцезнаходженні, обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент здачі товару перевізникові або організації зв'язку для доставки покупцеві.

Отже, питання доставки товару повинні узгоджуватися договором купівлі-продажу.

Таким чином, у випадку, якщо договором поставки передбачено, що доставку на склад покупця здійснює продавець з оплатою вартості доставки покупцем, продавець має право відобразити здійснення транспортних послуг окремим рядком до видаткової накладної або оформити акт надання послуг. Законодавством це питання не врегульоване і вирішується виключно на розсуд сторін.

Якщо договором не виокремлено компенсацію вартості доставки покупцем, то у разі доставки продавцем товару (власним транспортом чи транспортом стороннього перевізника), вартість доставки включається до вартості проданих і доставлених товарів і окремо в документах на поставку товару не виділяється.

Що стосується ТТН, то керуючись ст. 48 Закону №2344, Правил №363 та Переліку №207 її мають мають використовувати всі без винятку суб’єкти господарювання – як юридичні, так і фізичні особи, незалежно від того, на якому транспорті - вантажному чи легковому, здійснюється доставка товару.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Доставка вантажу за CMR з розвантаженням у різних місцях за Lieferschein
    ТОВ здійснює міжнародні перевезення вантажу з України в Німеччину. У CMR зазначено одне місце розвантаження (головний склад замовника в Берліні), але фактично вантаж розвантажується в кількох магазинах у різних містах Німеччини згідно з Lieferschein. Чи це правомірно? Чи допустимо використовувати одну CMR із зазначенням загальної ваги вантажу та єдиного місця розвантаження, якщо фактично товар розвантажується в різних місцях? Як коректно оформити документи для такого перевезення?
    Сьогодні 13:1122
  • Хто виписує ТТН - замовник чи вантажовідправник?
    У Правилах перевезень автомобільним транспортом в Україні зазначено, що ТТН виписує замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках. Як бути, якщо замовник і вантажовідправник - це різні особи? Хто повинен виписувати ТТН і хто несе відповідальність за неправильне ЇЇ оформлення?
    Сьогодні 07:54100
  • Як платник податків подає повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів?
    Повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів в довільній формі платник податків подає до ДПС за основним місцем обліку платника податків – в е-вигляді в меню «Листування з ДПС» ; або будь-якого діючого ЦОП – на паперових носіях
    28.03.202530
  • Чи використовують факсиміле при оформленні первинних документів, які є підставою для податкового обліку?
    Використання факсимільного відтворення підпису при оформленні первинних документів за письмовою згодою сторін, в якій містяться зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів, не порушує законодавства, крім первинних документів, де воно не передбачено
    27.03.20251 7442
  • Оформлення ТТН при заміні водія
    Під час перевезення вантажу відбулася заміна водія: спочатку перший водій здійснював транспортування майже до місця призначення, після чого його замінив інший водій, який доставив і вивантажив товар. Чи потрібно оформлювати нову товарно-транспортну накладну при заміні водія під час перевезення вантажу? Чи достатньо внести зміни до наявної ТТН при зміні водія транспортного засобу?
    27.03.2025733