Головна Усі консультації Облік та звітність Первинні документи, типові форми

За договором один покупець, а в CMR інший отримувач: що з первинними документами?

Підприємство «А» імпортувало товар в Україну і відразу доставило його на склад підприємства «В». Хоча договір поставки цього товару укладено з підприємством «Б», яке вже його продає «В». Яким чином повинні бути оформлені первинні документи і договори між «А» і «Б»?

Щоб не було негативних, в першу чергу, юридичних наслідків і не виникли спори щодо виконання договору підприємством «А», в договорі постачання між «А» і «Б» потрібно вказати пункт розвантаження – склад підприємства «В». 

Також потрібно зазначити момент переходу права власності на товар від «А» до «Б» і хто підпише CMR в якості отримувача товару. 

Наприклад, перехід права власності можуть записати моментом передання товару на складі підприємства «В».  А ось  товар має отримати законний представник підприємства «Б». Це може бути як комірник чи інший працівник підприємства «В», так і представник «Б». Тобто, фізособу, яка буде отримувати товар і розписуватись за це, має визначити у договорі між підприємствами «А» і «Б» покупець (підприємство «Б»). 

Хто саме має отримувати і підписувати CMR, потрібно також написати в договорі постачання – посада, ПІБ. 

Вважаємо, безпечніше, щоб товар отримував і ставив власний підпис представник підприємства «Б», а не «В», тому що між «А» і «В» немає договірних відносин. Але, хто б не був отримувачем товару, доречно, щоб такому представникові керівник підприємства «Б» надав довіреність на отримання товару. За наявності, така довіреність надається водієві (експедитору), який доставляє товар, і передається постачальнику (підприємству «А»), як доказ, що товар отримала належна фізособа – представник покупця.

Однак, може бути два підписи в отриманні – як представника підприємства «Б», так і підприємства «В». Підпис представника «Б» підтверджуватиме передачу товару і перехід права власності на нього від підприємства «А» до «Б». Підпис представника «В» підтверджуватиме отримання товару від «Б» до «В». Фактично ці дві події будуть відбуватися в один момент.

За таких умов у підприємства «А» буде доказ того, що товар було передано представнику покупця (підприємства «Б»). І підприємство «А» зможе спокійно відобразити в своєму обліку реалізацію такого товару, визначити згідно з умовами договору дату такої реалізації (це буде дата переходу права власності на товар до підприємства «Б»), визнати дохід та витрати, пов’язані з такою реалізацією. 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Первинні документи, типові форми
Теги:
Первинні документи , Договір

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі