• Посилання скопійовано

За договором один покупець, а в CMR інший отримувач: що з первинними документами?

Підприємство «А» імпортувало товар в Україну і відразу доставило його на склад підприємства «В». Хоча договір поставки цього товару укладено з підприємством «Б», яке вже його продає «В». Яким чином повинні бути оформлені первинні документи і договори між «А» і «Б»?

Щоб не було негативних, в першу чергу, юридичних наслідків і не виникли спори щодо виконання договору підприємством «А», в договорі постачання між «А» і «Б» потрібно вказати пункт розвантаження – склад підприємства «В». 

Також потрібно зазначити момент переходу права власності на товар від «А» до «Б» і хто підпише CMR в якості отримувача товару. 

Наприклад, перехід права власності можуть записати моментом передання товару на складі підприємства «В».  А ось  товар має отримати законний представник підприємства «Б». Це може бути як комірник чи інший працівник підприємства «В», так і представник «Б». Тобто, фізособу, яка буде отримувати товар і розписуватись за це, має визначити у договорі між підприємствами «А» і «Б» покупець (підприємство «Б»). 

Хто саме має отримувати і підписувати CMR, потрібно також написати в договорі постачання – посада, ПІБ. 

Вважаємо, безпечніше, щоб товар отримував і ставив власний підпис представник підприємства «Б», а не «В», тому що між «А» і «В» немає договірних відносин. Але, хто б не був отримувачем товару, доречно, щоб такому представникові керівник підприємства «Б» надав довіреність на отримання товару. За наявності, така довіреність надається водієві (експедитору), який доставляє товар, і передається постачальнику (підприємству «А»), як доказ, що товар отримала належна фізособа – представник покупця.

Однак, може бути два підписи в отриманні – як представника підприємства «Б», так і підприємства «В». Підпис представника «Б» підтверджуватиме передачу товару і перехід права власності на нього від підприємства «А» до «Б». Підпис представника «В» підтверджуватиме отримання товару від «Б» до «В». Фактично ці дві події будуть відбуватися в один момент.

За таких умов у підприємства «А» буде доказ того, що товар було передано представнику покупця (підприємства «Б»). І підприємство «А» зможе спокійно відобразити в своєму обліку реалізацію такого товару, визначити згідно з умовами договору дату такої реалізації (це буде дата переходу права власності на товар до підприємства «Б»), визнати дохід та витрати, пов’язані з такою реалізацією. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Що робити, якщо перевізник на заміну CMR надав етикетку?
    Підприємство від перевізника отримало транспортну етикетку на міжнародне перевезення, а не CMR. В етикетці зазначено вантаж, маршрут та немає печатки перевізника. Чи достатньо такої етикетки для документального підтвердження міжнародного перевезення вантажу?
    16.02.2024283
  • Винаймання будинку у фізособи для проживання у відрядженні: підтвердні документи
    Працівники, перебуваючи у довготривалому відрядженні, орендують будинок для проживання у приватної особи (не готель, не ФОП). Які необхідно отримати документи, що підтвердять факт проживання?
    14.02.2024562
  • Оформлення CMR при мультимодальних перевезеннях
    ФОП-перевізник отримав від замовника вантаж із залізничного вагону у Львові і перевіз до Житомира. Вантаж розмитнюватиметься у Києві. Замовник оформив перевезення CMR, а не ТТН, де завантаження і розвантаження в Україні. На його погляд, це мультимодальне перевезення, яке оформляється CMR, а не ТТН. Це правильно? Як оформляти CMR?
    13.02.202484
  • Виправлення помилок в первинних документах, створених в паперовій формі
    Благодійна організація надала благодійну допомогу (генератори) бюджетній установі. В акті приймання-передачі виявлено невідповідність, зокрема, неправильно вказано ціну. Бюджетна установа вже відзвітувала. Як виправити помилку в первинному документі? Які дані відобразити у звіті: з урахуванням виявленої помилки чи без?
    31.01.2024104
  • Starlink для військового підрозділу: документальне оформлення
    Для працівника, який воює, і його підрозділу компанія придбала систему Starlink. Як документально правильно оформити передачу і передати право користування (щомісячна абонплата за користування системи)?
    25.10.2023122