• Посилання скопійовано

За договором один покупець, а в CMR інший отримувач: що з первинними документами?

Підприємство «А» імпортувало товар в Україну і відразу доставило його на склад підприємства «В». Хоча договір поставки цього товару укладено з підприємством «Б», яке вже його продає «В». Яким чином повинні бути оформлені первинні документи і договори між «А» і «Б»?

Щоб не було негативних, в першу чергу, юридичних наслідків і не виникли спори щодо виконання договору підприємством «А», в договорі постачання між «А» і «Б» потрібно вказати пункт розвантаження – склад підприємства «В». 

Також потрібно зазначити момент переходу права власності на товар від «А» до «Б» і хто підпише CMR в якості отримувача товару. 

Наприклад, перехід права власності можуть записати моментом передання товару на складі підприємства «В».  А ось  товар має отримати законний представник підприємства «Б». Це може бути як комірник чи інший працівник підприємства «В», так і представник «Б». Тобто, фізособу, яка буде отримувати товар і розписуватись за це, має визначити у договорі між підприємствами «А» і «Б» покупець (підприємство «Б»). 

Хто саме має отримувати і підписувати CMR, потрібно також написати в договорі постачання – посада, ПІБ. 

Вважаємо, безпечніше, щоб товар отримував і ставив власний підпис представник підприємства «Б», а не «В», тому що між «А» і «В» немає договірних відносин. Але, хто б не був отримувачем товару, доречно, щоб такому представникові керівник підприємства «Б» надав довіреність на отримання товару. За наявності, така довіреність надається водієві (експедитору), який доставляє товар, і передається постачальнику (підприємству «А»), як доказ, що товар отримала належна фізособа – представник покупця.

Однак, може бути два підписи в отриманні – як представника підприємства «Б», так і підприємства «В». Підпис представника «Б» підтверджуватиме передачу товару і перехід права власності на нього від підприємства «А» до «Б». Підпис представника «В» підтверджуватиме отримання товару від «Б» до «В». Фактично ці дві події будуть відбуватися в один момент.

За таких умов у підприємства «А» буде доказ того, що товар було передано представнику покупця (підприємства «Б»). І підприємство «А» зможе спокійно відобразити в своєму обліку реалізацію такого товару, визначити згідно з умовами договору дату такої реалізації (це буде дата переходу права власності на товар до підприємства «Б»), визнати дохід та витрати, пов’язані з такою реалізацією. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Доставка вантажу за CMR з розвантаженням у різних місцях за Lieferschein
    ТОВ здійснює міжнародні перевезення вантажу з України в Німеччину. У CMR зазначено одне місце розвантаження (головний склад замовника в Берліні), але фактично вантаж розвантажується в кількох магазинах у різних містах Німеччини згідно з Lieferschein. Чи це правомірно? Чи допустимо використовувати одну CMR із зазначенням загальної ваги вантажу та єдиного місця розвантаження, якщо фактично товар розвантажується в різних місцях? Як коректно оформити документи для такого перевезення?
    03.04.202531
  • Хто виписує ТТН - замовник чи вантажовідправник?
    У Правилах перевезень автомобільним транспортом в Україні зазначено, що ТТН виписує замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках. Як бути, якщо замовник і вантажовідправник - це різні особи? Хто повинен виписувати ТТН і хто несе відповідальність за неправильне ЇЇ оформлення?
    03.04.2025400
  • Як платник податків подає повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів?
    Повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів в довільній формі платник податків подає до ДПС за основним місцем обліку платника податків – в е-вигляді в меню «Листування з ДПС» ; або будь-якого діючого ЦОП – на паперових носіях
    28.03.202531
  • Чи використовують факсиміле при оформленні первинних документів, які є підставою для податкового обліку?
    Використання факсимільного відтворення підпису при оформленні первинних документів за письмовою згодою сторін, в якій містяться зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів, не порушує законодавства, крім первинних документів, де воно не передбачено
    27.03.20251 7622
  • Оформлення ТТН при заміні водія
    Під час перевезення вантажу відбулася заміна водія: спочатку перший водій здійснював транспортування майже до місця призначення, після чого його замінив інший водій, який доставив і вивантажив товар. Чи потрібно оформлювати нову товарно-транспортну накладну при заміні водія під час перевезення вантажу? Чи достатньо внести зміни до наявної ТТН при зміні водія транспортного засобу?
    27.03.2025745