• Посилання скопійовано

Як документально оформити постачання товару з доставкою транспортним підприємством?

Підприємство надає транспортні послуги вантажним авто. Підприємство здійснило придбання товару та його продаж (з доставкою) іншому підприємству, з яким укладено договір на надання транспортних послуг. Як складати первинні документи?

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 712 ЦКУ за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

При цьому, такий договір може бути укладений у будь-якій формі (як в письмовій, так і усній) за домовленістю сторін.

Під постачанням товарів мається на увазі будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПКУ).

Тож у разі, якщо підприємство спочатку здійснює придбання товару, а потім його продаж (тобто відбувається отримання і перехід права власності на такий товар), то вважається, що між підприємствами виникає операція з постачання товару. Відповідно має місце договір постачання, а отже, при передачі такого товару покупцю складається видаткова накладна, яка засвідчує передачу товару покупцю.

Водночас, згідно з п. 1 ст. 901 ЦКУ за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Сторони самостійно вирішують, чи включається вартість перевезення (доставки) до ціни товару, що підлягає постачанню (зокрема, у договорі постачання про який було зазначено вище), чи має місце окрім постачання товару і надання послуг з доставки цього товару.

Тож за домовленістю між підприємствами може мати місце як одна, так і інша ситуація:

  • постачання товару, яке оформлюється видатковою накладною та постачання послуг з доставки цього товару, що відповідно засвідчується актом надання послуг;
  • або ж тільки постачання товару, а послуги з його доставки включаються у вартість товару. В такому випадку акт на постачання послуг не складається.

Однак, зважаючи на те, що між сторонами укладено договір на надання транспортних послуг, вважаємо, що найбільш доцільним варіантом буде складання як видаткової накладної на постачання, так і акту виконаних робіт на постачання послуг з доставки.

Зверніть увагу, що в такому випадку, оскільки здійснюється доставка товару на договірних умовах (п. 1 Переліку №207) виникає необхідність при перевезені вантажу складати ТТН (детальніше з роз’ясненням порядку використання ТТН можна ознайомитись у «Віснику»).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Доставка вантажу за CMR з розвантаженням у різних місцях за Lieferschein
    ТОВ здійснює міжнародні перевезення вантажу з України в Німеччину. У CMR зазначено одне місце розвантаження (головний склад замовника в Берліні), але фактично вантаж розвантажується в кількох магазинах у різних містах Німеччини згідно з Lieferschein. Чи це правомірно? Чи допустимо використовувати одну CMR із зазначенням загальної ваги вантажу та єдиного місця розвантаження, якщо фактично товар розвантажується в різних місцях? Як коректно оформити документи для такого перевезення?
    03.04.202576
  • Хто виписує ТТН - замовник чи вантажовідправник?
    У Правилах перевезень автомобільним транспортом в Україні зазначено, що ТТН виписує замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках. Як бути, якщо замовник і вантажовідправник - це різні особи? Хто повинен виписувати ТТН і хто несе відповідальність за неправильне ЇЇ оформлення?
    03.04.20251 253
  • Як платник податків подає повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів?
    Повідомлення про неможливість вивезення/втрату первинних документів в довільній формі платник податків подає до ДПС за основним місцем обліку платника податків – в е-вигляді в меню «Листування з ДПС» ; або будь-якого діючого ЦОП – на паперових носіях
    28.03.202531
  • Чи використовують факсиміле при оформленні первинних документів, які є підставою для податкового обліку?
    Використання факсимільного відтворення підпису при оформленні первинних документів за письмовою згодою сторін, в якій містяться зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів, не порушує законодавства, крім первинних документів, де воно не передбачено
    27.03.20251 8042
  • Оформлення ТТН при заміні водія
    Під час перевезення вантажу відбулася заміна водія: спочатку перший водій здійснював транспортування майже до місця призначення, після чого його замінив інший водій, який доставив і вивантажив товар. Чи потрібно оформлювати нову товарно-транспортну накладну при заміні водія під час перевезення вантажу? Чи достатньо внести зміни до наявної ТТН при зміні водія транспортного засобу?
    27.03.2025760