• Посилання скопійовано

Особливості оформлення студентів на виробничу практику

Підприємство планує приймати студентів на виробничу практику. Як оформлювати трудові відносини та нарахувати зарплату? Чи може розмір зарплати студента за відпрацьований місяць бути меншим за розмір мінімальної зарплати? Все нараховане перераховується на навчальний заклад, далі утримуються податки та навчальний заклад виплачує зарплату. Що з ЄСВ?

Докладно оформлення та правила оплати праці практикантів на підприємстві ми розглядали тут>>

Зокрема, вимоги щодо мінімальної оплати праці найманих працівників поширюються і на таких практикантів (незалежно від того, чи працюють вони повний робочий час чи неповний). 

Період  роботи  студентів,  учнів  при проходженні виробничої  практики підтверджується відповідною довідкою із зазначенням спеціальності, кваліфікації,  посади  та  часу  роботи.  На  підставі цих довідок навчальні  заклади  (наукові  установи)  забезпечують занесення до трудових   книжок   студентів,   учнів,  аспірантів  та  клінічних ординаторів   відомостей   про   роботу  та  стажування  згідно  з одержаними   даними.  Довідки  зберігаються  в  особистих  справах зазначених  осіб,  як  документи суворої звітності. 

Для   студентів,  учнів, які  раніше  не  працювали та у зв'язку з цим не мали трудових книжок,  відомості про роботу на виробничій практиці на підставі довідок вносяться підприємством, де надалі вони будуть працювати. 

Отже, заводити на таких працівників трудову книжку немає потреби. І місце проходження практики не буде вважатися основним місцем роботи. Адже за ст. 1 Закону про ЄСВ, основне місце роботи – це місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, де знаходиться (оформлена) його трудова книжка, до якої вноситься відповідний запис про роботу.  

Це спричинить і особливості нарахування ЄСВ на зарплату такого працівника. 

Передбачена ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ вимога для роботодавців нараховувати ЄСВ з доходів працівників у розмірі не меншому за мінімальний страховий внесок працює лише за основним місцем роботи. 

Але податківці у листі від 13.05.2017 р. №168/6/99-99-13-02-03-15/ІПК вважають, що підприємство у разі нарахування зарплати нижче мінімальної за відпрацьований час студентам  (учням) під час проходження виробничої практики сума ЄСВ має розраховуватися як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата, та ставки ЄСВ.

Тобто, на думку контролерів, при нарахуванні ЄСВ на зарплату такої категорії працівників все одно працює правило нарахування ЄСВ не нижче мінімального страхового внеску. При цьому питання, яким є місце роботи під час практики для практиканта, податківці не аналізують. 

Чи дослухатися до податківців у цьому випадку, чи ні, кожне підприємство – база для проведення виробничої практики вирішує самостійно. 

У будь-якому випадку, у Звіті з ЄСВ практиканти відображаються як звичайні працівники підприємства. Їх зарплата відображається у рядку 1.1 Таблиці 1, а у Таблиці 6 вони відображаються з кодом категорії застрахованої особи «1». І лише якщо підприємство вирішить донараховувати ЄСВ до розміру мінімального страхового внеску, для таких працівників треба буде заповнити в Таблиці 6 окремий рядок із кодом «13» в графі 10, на суму такого донарахування. 

Якщо під час виробничої практики виникають трудові відносини (і зарплата), треба відобразити такого працівника і в Таблиці 5 Звіту щодо ЄСВ (у місяці початку і закінчення трудових відносин). 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Які документи, що посвідчують особу, використовують ФО для проведення реєстрації?
    Для проведення реєстрації, внесення змін, отримання картки платника податків, відомостей з ДРФО – платників податків ФО використовують, зокрема, для громадян України - паспорт громадянина України, або закордонний, для іноземців та осіб без громадянства - паспорт іноземця або посвідка на проживання
    24.07.202524
  • ФОП створює для юрособи цифровий контент: нюанси оплати
    Підприємство має договір з ФОПом (ІІІ група, неплатник ПДВ), що той створює цифровий контент (Фейсбук, Інстаграм), слідкує за рекламою товару тощо. За це він щомісячно отримує винагороду згідно з Актом виконаних робіт (сума стала). Зараз він від себе оплачує місячний тарифний план canva.com і перевиставляє цю оплату підприємству, окремим рядком в Акті. Чи може підприємство компенсувати ці послуги (адже canva.com - це нерезидент)? Чи потрібно від нього якісь додаткові документи?
    08.07.202541
  • ФОП орендує приміщення в іншій області: чи потрібно стати на облік за неосновним місцем?
    ФОП на ЄП зареєстрований у Рівненській області. Бере в оренду магазин у Львівській області. Чи є обов'язковим взяття його на облік за неосновним місцем діяльності у Львівській області, чи це добровільно?
    01.07.20251 6218
  • Позичка авто: чи завжди сплата страховки є доходом для фізособи?
    ТОВ використовує автомобілі відповідно до договору позички з фізичною особою. ТОВ-користувач за власний кошт страхує (КАСКО, "автоцивілка") автомобіль, зазначаючи себе вигодонабувачем. Чи виникає оподатковуваний дохід у фізичної особи-позичкодавця? Які податкові наслідки та відповідальність для ТОВ?
    19.06.202570
  • Медогляд водія та подорожній лист: чи потрібна відмітка лікаря?
    Чи є обов'язковою відмітка лікаря у подорожньому листі для водіїв асенізаційної та аварійно-ремонтної автомашин, які здійснюють поїздки виключно в межах міста?
    17.06.20251 5492