Докладно оформлення та правила оплати праці практикантів на підприємстві ми розглядали тут>>
Зокрема, вимоги щодо мінімальної оплати праці найманих працівників поширюються і на таких практикантів (незалежно від того, чи працюють вони повний робочий час чи неповний).
Період роботи студентів, учнів при проходженні виробничої практики підтверджується відповідною довідкою із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади та часу роботи. На підставі цих довідок навчальні заклади (наукові установи) забезпечують занесення до трудових книжок студентів, учнів, аспірантів та клінічних ординаторів відомостей про роботу та стажування згідно з одержаними даними. Довідки зберігаються в особистих справах зазначених осіб, як документи суворої звітності.
Для студентів, учнів, які раніше не працювали та у зв'язку з цим не мали трудових книжок, відомості про роботу на виробничій практиці на підставі довідок вносяться підприємством, де надалі вони будуть працювати.
Отже, заводити на таких працівників трудову книжку немає потреби. І місце проходження практики не буде вважатися основним місцем роботи. Адже за ст. 1 Закону про ЄСВ, основне місце роботи – це місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, де знаходиться (оформлена) його трудова книжка, до якої вноситься відповідний запис про роботу.
Це спричинить і особливості нарахування ЄСВ на зарплату такого працівника.
Передбачена ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ вимога для роботодавців нараховувати ЄСВ з доходів працівників у розмірі не меншому за мінімальний страховий внесок працює лише за основним місцем роботи.
Але податківці у листі від 13.05.2017 р. №168/6/99-99-13-02-03-15/ІПК вважають, що підприємство у разі нарахування зарплати нижче мінімальної за відпрацьований час студентам (учням) під час проходження виробничої практики сума ЄСВ має розраховуватися як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата, та ставки ЄСВ.
Тобто, на думку контролерів, при нарахуванні ЄСВ на зарплату такої категорії працівників все одно працює правило нарахування ЄСВ не нижче мінімального страхового внеску. При цьому питання, яким є місце роботи під час практики для практиканта, податківці не аналізують.
Чи дослухатися до податківців у цьому випадку, чи ні, кожне підприємство – база для проведення виробничої практики вирішує самостійно.
У будь-якому випадку, у Звіті з ЄСВ практиканти відображаються як звичайні працівники підприємства. Їх зарплата відображається у рядку 1.1 Таблиці 1, а у Таблиці 6 вони відображаються з кодом категорії застрахованої особи «1». І лише якщо підприємство вирішить донараховувати ЄСВ до розміру мінімального страхового внеску, для таких працівників треба буде заповнити в Таблиці 6 окремий рядок із кодом «13» в графі 10, на суму такого донарахування.
Якщо під час виробничої практики виникають трудові відносини (і зарплата), треба відобразити такого працівника і в Таблиці 5 Звіту щодо ЄСВ (у місяці початку і закінчення трудових відносин).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити