Запитання: Згідно п. 2.4. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88, до обов’язкових реквізитів відносять обсяг господарської операції та одиницю виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі). Але в даному Положенні не встановлено як вірно заповнювати дані реквізити. Так як для податкової накладної роз’яснено, що одиниця виміру зазначається «послуга», а кількість проставляється «1» при повному наданні послуг та в акті і податковій накладній мова йдеться про одні й ті ж послуги, тому чи буде вірним і логічним вказувати в акті кількість "1" без десятих, сотих і тисячних, а одиницю виміру - "послуга"? І чи буде допустимим варіантом, якщо контрагент зазначатиме в акті одиницю виміру "грн", а кількість "послуга" (при цьому зазначаючи в податковій накладній одиницю виміру "послуга", а кількість "1")?
Відповідь: Згідно із п. 14 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міндоходів України від 14.01.2014 р. №10 (набрав чинності з 01.03.2014 р.), до податкової накладної вносяться наступні дані:
до графи 5 - одиниця виміру товарів/послуг - грн, шт., кг, м, см, м куб., см куб., л, послуга тощо;
до графи 6 - кількість (об'єм, обсяг) постачання товарів/послуг.
На відміну від попередніх редакцій порядку заповнення податкової накладної, з Порядку №10 виключено норму «У разі якщо послуги не мають таких показників, а вимірюються лише у вартісному вираженні, у графі 6 указується: „послуга/проценти тощо”». Тобто, як раніше, зазначати у графі 5 «грн..», а в графі 6 «послуга/проценти тощо» вже не можна.
Варіант, який ви пропонуєте, «якщо контрагент зазначатиме в акті одиницю виміру "грн", а кількість "послуга" (при цьому зазначаючи в податковій накладній одиницю виміру "послуга", а кількість "1")», викладений невірно. Оскільки ви одночасно передбачаєте вказувати у якості одиниці виміру і «грн.», і «послуга», а в податковій накладній у одному рядку має бути зазначено тільки одну одиницю виміру.
Водночас, як бачимо, і «грн.», і «послуга» в переліку одиниць виміру, які можна зазначати у графі 5, наявні. Отже, припустимо зазначати один з цих видів одиниць виміру. Хоча, механізму заповнення податкової накладної у випадку, в якому одиницею виміру зазначено «грн.», наразі в Порядку №10 немає. Тож, наразі не радимо користуватися цією одиницею виміру, навіть, якщо послуга вимірюється лише у вартісному вираженні.
Що пропонують з цього приводу податківці, наведено, наприклад, у «Базі знань» на сайті Міндоходів України: «у разі складення податкової накладної на повне постачання послуги, або на суму коштів, що надійшла на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) в повному обсязі, у графі 5 податкової накладної зазначається одиниця виміру «послуга», а в графі 6 зазначається «1».
У разі складення податкової накладної на часткове постачання послуги, або на суму попередньої оплати частини вартості послуги, у графі 5 податкової накладної зазначається слово «послуга», а в графі 6 - відповідна частка наданої (оплаченої) послуги у вигляді десяткового дробу. Наприклад, у разі постачання частини послуги, яка відповідає половині обсягу, вказаного у договорі, або у разі отримання суми попередньої оплати половини договірної вартості послуги, у графі 6 вказується число «0,5».