• Посилання скопійовано

Отримання авто у лізинг та його повернення лізингодавцю: облік та оподаткування

Підприємство придбало автомобіль у лізинг. Протягом чотирьох місяців авто використовувалось за призначенням, проте згодом згоріло внаслідок форс-мажорних обставин. Лізингодавець викупив авто за залишковою вартістю. Який облік та оподаткування цих операцій?

ПДВ

У листі ДФС від 18.07.2016 р. №15383/6/99-99-15-03-02-15 розглянуто ситуацію передачі об’єкта у фінансовий лізинг та повернення такого об’єкта у разі дострокового припинення договору фінансового лізингу.

Відповідно до пп. «а» пп. 14.1.191 постачанням товарів, зокрема, вважається фактична передача матеріальних активів іншій особі на підставі договору про фінансовий лізинг та повернення матеріальних активів згідно з договором про фінансовий лізинг.

Згідно з пп. «а» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких, відповідно до ст. 186 ПКУ, розташоване на митній території України.

Таким чином, передання автомобіля у фінлізинг спричиняє податкові зобов'язання з ПДВ у лізингодавця та податковий кредит з ПДВ у лізингоотримувача на вартість автомобіля згідно з  договором лізингу.

Далі, операції з нарахування та сплати процентів або комісій у складі орендного (лізингового) платежу у межах договору фінансового лізингу не є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. 196.1.2 ПКУ), тож на суму відсотків та комісій ПДВ не нараховується.

При поверненні лізингоотримувачем - платником ПДВ об'єкта фінансового лізингу лізингодавцю – платнику ПДВ, лізингоотримувач  зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ за ставкою 20% на вартість такого об'єкта та скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН на лізингодавця – платника ПДВ. Лізингодавець при отриманні такого об'єкта фінасового лізингу включає суми ПДВ, визначені за такою операцією, до складу податкового кредиту на підставі податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН.

У даному випадку ПН буде складатися на залишкову вартість автомобіля, за якою він був повернутий лізинговій компанії.

Також щодо оподаткування лізингових операцій дивіться лист ДФСУ від 22.07.2016 р. №15900/6/99-99-15-03-02-15.

Якщо протягом строку дії договору лізингу підприємство використовувало автомобіль у госпдіяльності, підстав для нарахування податкових зобов'язань згідно з п. 198.5 ПКУ та сторнування сум нарахованої амортизації немає. Платежі за відсотками та комісіями згідно з договором лізингу за період використання автомобіля також залишаються у складі витрат підприємства.

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Якщо протягом строку дії договору лізингу підприємство використовувало автомобіль у госпдіяльності, сума накопиченої амортизації, лізингові платежі (відсотки та комісії)залишаються у складі витрат підприємства та фінрезультат не коригується.

Податкові різниці, на які коригується фінрезультат для цілей оподаткування податком на прибуток, виникають лише у випадку, якщо автомобіль не використовувався у госпдіяльності лізингоотримувача. Тоді виникає різниця на суму його амортизації за період використання відповідно до норм ст. 138 ПКУ. При цьому підстав для збільшення фінрезультату на суми відсотків та комісій немає.

Бухоблік операцій з отримання автомобіля в лізинг та його повернення показаний у таблиці. 

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Д-т

К-т

Отримано автомобіль у фінансову оренду

152

531

Нараховано ПК з ПДВ

641/ПДВ

531

Витрати на реєстрацію автомобіля

3771

311

Віднесено витрати до вартості  автомобіля

152

3771

Введено автомобіль в експлуатацію

105

152

Списано заборгованість за автомобіль – щомісячний платіж в частині компенсації вартості автомобіля

531

685

Нараховано лізинговий платіж без урахування частини компенсації вартості автомобіля (відсотки та комісія)

952

685

Сплачено лізинговий платіж (частину компенсації вартості автомобіля, відсотки та комісію)

685

311

Переведено автомобіль до групи вибуття

286

105

Списано суму накопиченої амортизації (за 4 місяці використання)

131

105

Повернення автомобіля лізингодавцю

531

712

Відображено ПЗ з ПДВ

712

641/ПДВ

Списано собівартість автомобіля

943

286

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202523
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202515
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025773
  • Коли визнавати дохід при наданні пакету послуг з річного обслуговування авто?
    ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватись зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у даному випадку визнати дохід та оподаткувати?
    10.04.2025130