• Посилання скопійовано

Нюанси списання кредиторської заборгованості неприбутковою організацією

Неприбуткове підприємство (код 0032) у 2013 р. отримало товар на суму 29 тис. грн. Постачальником було підприємство з реєстрацією в м. Донецьк. Минуло 4 роки та потрібно списати цю заборгованність. Як здійснити списання і чи матиме місце податок на прибуток при списанні?

Форму Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації затверджено наказом Мінфіну від 17.06.2016 р. №553 (у редакції наказу Мінфіну від 28.04.2017 р.№469). Порядку заповнення звіту немає, тож доводиться виходити зі змісту рядків конкретних розділів. у листі від 17.10.2016 р. №33649/7/99-99-15-02-01-17  ДФСУ надала досить обширне роз'яснення щодо алгоритму заповнення неприбуткового звіту.

Кожна неприбуткова організація має визначитися з видом надходжень, які вона отримувала. Відповідно статус таких надходжень визначає і рядок, де слід відобразити такий дохід (рядки 1.1 — 1.11). Абсолютно всі доходи, отримані неприбутковою організацією протягом 2017 року, потрібно відобразити у рядках 1.1 — 1.11 звіту. Показники і доходів, і видатків мають визначатися на підставі даних бухобліку.

Аби відповісти на запитання, чи спричинятиме списання неоплаченого товару виникнення доходу, пригадаємо, як така операція відобразиться в бухобліку.

Якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду (п. 5 П(С)БО 11). Доходи від списання кредиторської заборгованості, за якою минула позовна давність (а у даному випадку заборгованність підприємству, що знаходиться на тимчасово окупованій території ОРДЛО, можна кваліфікувати саме так), у бухобліку відносять до інших операційних доходів. Списання заборгованості (збільшення доходу) має в обліку такий вигляд Дт 63, 685 К-т 717, 74. Оскільки в бухобліку матимемо дохід від списання, то це має знайти своє відображення і у Звіті про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації.

На нашу думку, найбільш прийнятним тут буде рядок 1.11 як інші доходи. Бо у рядку 1.5, на нашу думку, їм не місце: тут має знайти своє відображення вартість товарів (робіт, послуг), отриманих для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами, тобто коли з самого початку передбачалось, що товари будуть неоплачені (інакше чому вони мали б опинитися у складі доходів). У нашому ж випадку безоплатності не передбачалось, тому найбільш прийнятним є ряд.1.11.

Щодо податку на прибуток жодних наслідків списання неоплаченого товару не матиме. У загальному випадку неприбуткова організація не сплачує податок на прибуток. Аби вона стала його платником, потрібно порушити приписи п. 133.4 ПКУ. Оскільки жодного порушення цих норм не було і під час списання неоплаченого товару немає жодної комерційної складової, підстав для сплати податку на прибуток за такою операцією немає.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202523
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025235
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.202534
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202531
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529